Wszyscy sympatycy marihuany doskonale znają święto 420. Znamy także inne psychodeliczne święto 4/19, czyli Dzień Roweru – rocznicę, kiedy chemik Albert Hofmann celowo zażył LSD i przejechał rowerem przez Bazyleę w Szwajcarii. To międzynarodowe święto kwasu. 20 września obchodzimy światowy dzień grzybów psylocybinowych, czyli 920.
20 września to światowy dzień grzybów psylocybinowych
20.09 to dość współczesne święto. Weszło do psychodelicznego leksykonu w 2015. Zwolennik grzybów w stanie Rhode Island, Nicholas Reville nazwał 20 września, dniem grzybowej edukacji. Działania w tym kierunku mają poszerzać świadomość na temat psylocybiny, związku psychoaktywnego w magicznych grzybkach. Oprócz właściwości halucynogennych ma ona niezwykle silne działanie terapeutyczne szczególnie w sferze duchowej.
Obchody 920 – dlaczego data 20 września?
Dlaczego akurat ta data? Wybór daty 20 września to termin blisko początku jesieni. Grzyby zaczynają obficie rosnąć, i nadchodzi jesienna równonoc. 9/20 to także symbol aktywizmu i ruchu na rzecz dekryminalizacji oraz legalizacji psychodeliku.
Istnieją różne odmiany magicznych grzybków znane na całym świecie. Psilocybe cubensis (Golden teacher) jest najbardziej powszechny. Inne popularne grzyby magiczne to Liberty caps (Psilocybe semilanceata), Wavy caps (Psilocybe cyanescens) i Flying Saucers (Psilocybe azurescens). Większość grzybów psylocybinowych ma zwykle jasnobrązowe do złotego koloru kapelusze ze smukłymi trzonami. To właśnie po trzonach można rozpoznać cząsteczki psychoaktywne o niebiesko-zielonej barwie. Oprócz tego, że magiczne grzybki rosną w środowisku naturalnym, psylocybina może być również produkowana syntetycznie. Związek ten został po raz pierwszy wyizolowany z grzybów Ameryki Środkowej (Psilocybe mexicana) przez wcześniej wspomnianego szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna w 1957 roku, który wcześniej zsyntetyzował LSD.
Psylocybina w terapii
W ostatnich latach psylocybina zyskała uwagę ze względu na swoje korzyści terapeutyczne w kontekście leczenia uzależnień, depresji, lęku i PTSD (zespół stresu pourazowego). Związek działa głównie poprzez aktywację receptorów serotoninowych w mózgu, prowadząc do zmienionej percepcji, poprawy nastroju i głębokich zmian w świadomości.
Według badań naukowych stosowanie psylocybiny wiąże się z trwałym zmniejszeniem depresji, lęku, nadużywania alkoholu – a także wzrostem regulacji emocjonalnej, dobrostanu duchowego i ukierunkowania na świat zewnętrzny.
Badanie nad terapeutycznym działaniem psylocybiny sugeruje, że stosowanie tego psychodelicznego leku może pomóc złagodzić cierpienie psychiczne u osób, które miały traumatyczne doświadczenia w dzieciństwie.
Naukowcy z Australii zbadali, jak psylocybina wpływa na zdrowe osoby poddawane badaniu rezonansem magnetycznym (MRI). Badania wykazały, że związek może sprawić, że proces MRI będzie mniej stresujący, a nawet przyjemny. Przynajmniej jeden z uczestników opisał to doświadczenie jako „magiczne”.
W badaniu opublikowanym w Journal of the Neurological Sciences zbadano potencjał psylocybiny w zmniejszaniu częstotliwości klasterowych bólów głowy. Uczestnicy, którzy otrzymali, psylocybinę doświadczyli prawie 50% redukcji ataków bólu głowy.
Grzyby psylocybinowe w kulturze i historii
Pomimo zainteresowania potencjałem psylocybiny, pozostaje ona nielegalna w użyciu w wielu krajach. Badania sugerują jednak, że istnieje niskie ryzyko uzależnienia i nadużywania tej substancji. Podobnie jak w przypadku historii konopi, różne kultury i tradycje religijne od dawna wykorzystywały substancje psychodeliczne jako element medycyny i rytuałów duchowych.
Psylocybina była używana przez rdzenne społeczności na całym świecie od tysięcy lat. Niektórzy badacze uważają, że malowidła naskalne w Australii Zachodniej wskazują na użycie magicznych grzybków w rdzennych ceremoniach ponad 10 000 lat temu.
Uprawa i posiadanie grzybów psylocybinowych jest w Polsce nielegalne.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików, to sprawdź naszą zakładkę GRZYBY.
NAPISZ KOMENTARZ