W styczniu 2018 r Dania rozpoczęła program pilotażowy medycznej marihuany. W ramach projektu wybrani lekarze mogą przepisywać produkty z medycznej marihuany cierpiącym pacjentom, u których zdiagnozowano określone schorzenia. Teraz urzędnicy opublikowali najnowsze wyniki programu, który ma trwać do 2025 roku.
Medyczna marihuana w Danii: zasady legalizacji i dostępu do leków
Program różni się od pełnej legalizacji medycznej marihuany w krajach europejskich. Dostęp do konopi indyjskich w Danii jest znacznie bardziej ograniczony. Mimo to zapewnia bezpieczny dostęp do medycznej marihuany dla uczestników programu.
Przykładem kraju, który przyjął, podobny schemat jest Szwajcaria, ale odnosi się do sprzedaży rekreacyjnej dla dorosłych.
Celem programów pilotażowych dotyczących konopi indyjskich jest gromadzenie badań i danych na poziomie lokalnym. Ma to na celu pomóc krajowym ustawodawcom i organom regulacyjnym lepiej dostosować się do tworzenia przepisów i zasad na szerszym poziomie. Dania niedawno opublikowała najnowsze wyniki swojego pilotażowego programu medycznej marihuany. W raporcie przedstawiono kluczowe informacje. Dotyczą podejrzewanych działań niepożądanych, trendów konsumpcji i ogólnego bezpieczeństwa przepisywanych produktów z konopi indyjskich w latach 2021-2022.
W 2011 duński rząd zalegalizował syntetyczne formy leków bazujących na kannabinoidach. Sativex, Marinol i Nabilon są dostępne wyłącznie na receptę tylko dla niektórych pacjentów z kwalifikującymi się schorzeniami.
Medyczna marihuana w duńskim systemie zdrowia
W pierwszym roku programem objętych zostało 1700 pacjentów. Do 2019 r. wydano ponad 1800 recept na medyczną marihuanę. Trudności w związku z uzyskaniem dostępu do medycznych produktów z konopi indyjskich spowodowały chwilowe problemy projektu.
Jak informuje Cannabis Health News, liczba wystawionych recept na medyczną marihuanę w latach 2021 – 2022 znacznie wzrosła. Mimo to, zgłoszenia działań niepożądanych związanych ze spożywaniem konopi zmniejszyły się o połowę. Duńska Agencja Leków potwierdza, że raporty nie ujawniły żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa. W tym okresie nie zidentyfikowano żadnych poważnych skutków ubocznych związanych z medyczną marihuaną.
The Danish Medicines Agency has published the latest findings from the country's ongoing medical cannabis pilot.
No safety issues were identified in the prescribed cannabis products included in the programme.
Via @newsweedFRhttps://t.co/VnoWPxgLMa
— CannabisHealth (@CannabisHnews) January 25, 2024
Stosowanie medycznej marihuany w Danii: jakie choroby są najczęściej leczone
Poniższe dane dotyczą konsumpcji medycznej marihuany w Danii. Opisują rodzaje i stężenia gotowych produktów z konopi indyjskich, a także odpowiadającą im liczbę obywateli i refundowanych recept. Wskazania do przepisywania konopi indyjskich do użytku medycznego obejmowały ból neurologiczny, neuropatyczny i przewlekły u pacjentów w wieku od 26 do 79 lat.
Prawne regulacje dotyczące medycznej marihuany w Danii
Duński pilotażowy program marihuany medycznej ma potrwać do 2025 roku. To, co stanie się po zakończeniu programu pilotażowego, nie jest do końca jasne. Jednak logiczne byłoby przypuszczenie, że duńscy ustawodawcy będą w stanie wdrożyć solidny, ogólnokrajowy program medycznej marihuany, opierając się na badaniach i danych z programu pilotażowego.
Legalizacja medycznej marihuany była swego czasu uważana za zupełnie nowy obszar polityki publicznej. Biorąc pod uwagę państwa, w których z powodzeniem funkcjonują programy medycznej marihuany, przyjęcie takiej reformy przez Danię nie byłoby uważane za przełom, jak kilka lat temu.
Status prawny rekreacyjnych konopi indyjskich
Marihuana do celów rekreacyjnych, nie jest legalna w Danii, jednak posiadanie niewielkich ilości jest zdekryminalizowane. Osoby posiadające do 10 gramów konopi indyjskich prawdopodobnie otrzymają ostrzeżenie lub niewielką grzywnę w wysokości 70 euro, jeśli dopuściły się wykroczenia pierwszy raz. Posiadanie większych ilości grozi karą pozbawienia wolności.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.
Źródła:
- Bernard A. Cannabis Health News. (2024). Denmark publishes new findings from medical cannabis pilot. Z linku: https://cannabishealthnews.co.uk/2024/01/25/denmark-publishes-new-findings-from-medical-cannabis-pilot/
- Norman H. (2024). ICBC. Denmark Has Not Identified Any Major Safety Issues With Prescribed Cannabis. Z linku: https://internationalcbc.com/denmark-has-not-identified-any-major-safety-issues-with-prescribed-cannabis/
NAPISZ KOMENTARZ