Zespół kanadyjskich naukowców opublikował wyniki swojego najnowszego badania w Palliative Medicine. Przeanalizowano w nim akceptację społeczeństwa dotyczącą stosowania psylocybiny jako leczenia strachu związanego ze śmiercią.
Terapia z użyciem psylocybiny – Kanadyjczycy są za
Badania wykazały już potencjalne korzyści psylocybiny do użytku medycznego.
„Dotychczasowe badania wskazują, że psylocybina w połączeniu z psychoterapią wywołuje szybkie, silne i trwałe działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne u pacjentów cierpiących na zaawansowane stadium raka. Substancja ta może wywołać głęboką świadomość, która prowadzi pacjenta do spojrzenia na egzystencję z innej perspektywy. Leczenie psylocybiną w połączeniu z psychoterapią może przynieść ulgę w cierpieniu na okres do sześciu miesięcy”.
– kierownik zespołu badawczego Michel Dorval
Historia terapii z użyciem psylocybiny
W 2020 roku pojawiły się korzystne zmiany dla osób korzystających z terapii psylocybiną w Kanadzie. To pierwsza zmiana od czasu zakazania substancji w 1974 roku.
Sześciu, śmiertelnie chorych na raka pacjentów otrzymało pierwszą w kraju legalnie wyprodukowaną psylocybinę. To psychoaktywny związek znajdujący się w „magicznych” grzybkach. Wszystko odbyło się zgodnie z nowymi zasadami dotyczącymi dostępu do tej substancji. Dzięki temu pacjenci otrzymali leczenie wraz z terapią psylocybiną.
Health Canada zmieniła swoje zasady tak, aby lekarze mogli wnioskować o dostęp do terapii psylocybiną dla nieuleczalnie chorych pacjentów w ramach specjalnego programu. Psylocybina okazała się obiecująca w leczeniu niepokoju u osób z zagrażającymi życiu nowotworami. Wcześniej nie istniały żadne ramy umożliwiające pacjentom dostęp do profesjonalnie produkowanych leków. Oznaczało to, że musieli uprawiać własne grzyby lub pozyskiwać substancję z nielicencjonowanego źródła. Zgodnie z nowymi zasadami, pacjenci zakwalifikowani do programu mogą uzyskać dostęp do psylocybiny od licencjonowanego sprzedawcy. Leczenie ma na celu poprawę samopoczucia psychicznego osób cierpiących na nowotwór.
Terapia psylocybiną jako alternatywna metoda leczenia depresji i lęku
W Montrealu klinika w dziedzinie psychoterapii wspomaganej psychodelikami stała się pierwszą placówką służby zdrowia w prowincji Quebec, która legalnie wykorzystuje terapię psylocybiną w depresji.
„To przywilej móc pracować z ludźmi zgłębiającymi swój psychologiczny niepokój i móc zaoferować coś innego niż tradycyjne leczenie, takie jak antydepresanty” – powiedział w wywiadzie dr Andrew Bui-Nguyen z Mindspace by Numinous Clinic.
Poinformował, że jego klinika otrzymała 5 maja 2022 zgodę Health Canada na opiekę nad pacjentem, który miał za sobą wiele nieudanych terapii.
„Istnieją rygorystyczne przepisy”, powiedział Bui-Nguyen, dodając, że plan ubezpieczeń zdrowotnych Quebecu nie pokrywa leczenia. „Patrzymy na diagnozę, historię medyczną, czy istnieje ryzyko uzależnienia, jakie leczenie było już stosowane. Pacjent, musi mieć za sobą wiele metod leczenia, żeby wniosek był solidny”.
Health Canada przywróciła 5 stycznia 2022 swój „Program Specjalnego Dostępu” – zniesiony w 2013 roku za czasów poprzedniego premiera Stephena Harpera. Ma on pozwolić ekspertom w dziedzinie ochrony zdrowia wnioskować o dostęp do zakazanych leków, których wcześniej nie było.
W listopadzie 2022 Kanadyjski uniwersytet University of Guelph, a konkretnie Ontario Agricultural College otrzymał licencję na uprawianie grzybów.
Perspektywy rozwoju terapii z użyciem psylocybiny w Kanadzie
Poprzednio, ludzie mogli uzyskać dostęp do psychoterapii wspomaganej psychodelikami tylko poprzez badania kliniczne. Teraz licencjonowani specjaliści mogą składać wnioski w imieniu pacjentów z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak zespół stresu pourazowego, depresja i lęk w przypadku, gdy konwencjonalne leczenie nie przyniosło efektów.
Nowe badanie w formie ankiety zostało przeprowadzone w okresie od listopada do grudnia 2022 za pośrednictwem ankiety internetowej. Wzięło w nim udział 2800 Kanadyjczyków. 1000 osób badanych mieszkało w Quebecu, a 1800 pochodziło z Ontario, Alberty i Kolumbii Brytyjskiej.
Pytania brzmiały następująco:
- Czy słyszałeś o Programie Specjalnego Dostępu?
- W jakim stopniu zgodziłbyś się, że pracownicy służby zdrowia powinni mieć możliwość podawania psylocybiny bez przechodzenia przez obowiązujący proces w Health Canada?
- Czy uważasz, że psylocybina jest rozsądnym wyborem dla pacjenta opieki paliatywnej?
- Czy Twoim zdaniem publiczny system opieki zdrowotnej powinien pokrywać koszty terapii wspomaganej psylocybiną?
- W jakim stopniu popierasz legalizację psylocybiny do celów medycznych?
- Uczestnicy zostali również poproszeni o ustosunkowanie się do hipotetycznych sytuacji.
Tylko 18,7% uczestników stwierdziło, że wie o rządowym Programie Specjalnego Dostępu. Sprzedaż, posiadanie i produkcja psylocybiny jest nielegalna w Kanadzie. Jednak od stycznia 2022 rządowy Program Specjalnego Dostępu pozwala lekarzom ubiegać się o ograniczony dostęp do niektórych nielegalnych substancji. Mogą z tego skorzystać jeśli uważają, że może to pomóc pacjentowi, gdy inne metody leczenia zawiodły.
Wyniki pokazały, że 79,3% uczestników uważa stosowanie psylocybiny za rozsądne dla osób zbliżających się do końca życia. Wyniki wydają się wskazywać, że społeczna akceptacja tej interwencji jest wysoka w populacji kanadyjskiej. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko respondentów z Quebecu, wskaźnik akceptowalności jest podobny do średniej krajowej.
Wsparcie uczestników było jeszcze silniejsze, biorąc pod uwagę pacjentów objętych opieką paliatywną. Może być to spowodowane faktem, że widziały swoich bliskich w trudnym stanie.
„Obserwowanie bliskich osób pod koniec życia lub bycie świadkiem ich cierpienia może wyjaśniać tę otwartość na nowe podejścia mające na celu pomoc ludziom na tym etapie życia” – stwierdził Doval.
44,2% stwierdziło, że pracownicy służby zdrowia powinni mieć możliwość przepisywania psylocybiny, bez konieczności wcześniejszego przechodzenia przez procedury rządowe. 84,4% stwierdziło, że kanadyjski publiczny system opieki zdrowotnej powinien pokrywać koszty takiego leczenia, a 63,3% stwierdziło, że są za legalizacją psylocybiny w celach medycznych.
Bezpieczeństwo i skuteczność terapii psylocybiną
Osoby, które próbowały psylocybiny w jakimś momencie swojego życia, również wykazały zwiększone poparcie.
„Nadal istnieje wiele uprzedzeń wobec substancji psychodelicznych. Ich znajomość pomaga lepiej zrozumieć prawdziwe działanie, a także potencjał terapeutyczny” – podsumował Doval.
Naukowcy zajmujący się tym konkretnym badaniem wyjaśnili, że badania populacyjne z innych miejsc w Kanadzie, a także z Anglii i Australii, zostały już przeprowadzone przez grupy lub organizacje. Jednak nie zostały opublikowane w czasopismach naukowych.
Wyniki uzyskane z tego badania są istotne w obliczu rosnącego na całym świecie zainteresowania terapią wspomaganą psylocybiną. Potrzeby stosowania tego rodzaju interwencji w celu złagodzenia cierpienia pacjentów zbliżających się do końca życia są oczywiste. Świadczy o tym zalecenie wydane w lutym 2023 Przez Kanadyjski Specjalny Wspólny Komitet ds. Medycznej Pomocy. Wzywa do poprawy dostępu do tej terapii w ramach wsparcia opieki paliatywnej.
Akceptowalność psylocybiny jest również widoczna w Stanach Zjednoczonych. Legalne stosowanie psylocybiny w stanie Oregon rozpoczęło się w styczniu 2023. W 2023 łącznie, 715 pacjentów skorzystało z ośrodków leczenia psylocybiną.
Na początku stycznia 2024 Departament Spraw Weteranów USA ogłosił, że będzie finansował badania nad psylocybiną, a także MDMA. Dotyczą wpływu tych substancji na weteranów cierpiących na PTSD i depresję.
Leczenie psychodelikami to przełom i może pomóc wielu potrzebującym.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików, to sprawdź naszą zakładkę GRZYBY.
Źródła:
- Medical Xpress. (2024). Study finds 79% of Canadians support the therapeutic use of psilocybin for people at the end of life. Z linku: https://medicalxpress.com/news/2024-01-canadians-therapeutic-psilocybin-people-life.html
- Plourde L., Chang S.L. (2024). Sage Journals. Social acceptability of psilocybin-assisted therapy for existential distress at the end of life: A population-based survey. Z linku: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/02692163231222430
- Potter N. (2024). High Times. 79% of Canadians Support Psilocybin To Treat Existential Dread for End of Life Patients. Z linku: https://hightimes.com/psychedelics/79-of-canadians-support-psilocybin-to-treat-existential-dread-for-end-of-life-patients/
- Virginie A. CBC NEWS. (2022). 1st patient in Quebec gets approval from Health Canada for magic mushroom therapy. Z linku: https://www.cbc.ca/news/canada/montreal/magic-mushroom-quebec-1.6454895
NAPISZ KOMENTARZ