W Europie trwają programy pilotażowe handlu konopiami indyjskimi. Mają na celu sprawdzić, jak działa regulowana sprzedaż marihuany. Jednym z państw, które biorą udział w takim projekcie, jest Holandia.
Czy rekreacyjna marihuana jest legalna w Holandii?
Obecnie rekreacyjna marihuana w Holandii nie jest legalna, jest jednak tolerowana. Oznacza to, że policja nie ściga obywateli za niewielkie ilości marihuany. Druga strona medalu jest taka, że konsumenci nie mogą mieć pewności co do jakości suszu, ponieważ sprzedaż działa w szarej strefie. Ten system wprowadzono w latach 70., w celu wytyczenia granicy dla twardych i miękkich narkotyków. Wtedy Amsterdam stał się narkotykowym rajem, znanym na światową skalę.
Eksperyment wprowadzenia legalnej marihuany na rynek ma na celu stopniowe wycofywanie się z holenderskiej polityki gedoog (tolerowanej).
Program pilotażowy regulowanej sprzedaży konopi indyjskich w Holandii
Program pilotażowy w Holandii doświadczył już sporego opóźnienia – w zasadzie kilkukrotnie. Niektórzy skazywali go już nawet na porażkę, jednak w grudniu 2023 roku oficjalnie ogłoszono pierwsze gminy. Testy rozpoczęły się w Bredzie i w Tilburgu. Teraz projekt rozszerza się na kolejne miasta. Zakłada, że kolejne coffeeshopy będą sprzedawać legalną marihuanę. W związku z tymi informacjami w następnych sklepach powinno pojawić się legalne, regulowane ziółko.
Ten etap programu ma na celu optymalizację ilości, jakości i różnorodności oferowanej marihuany. W praktyce oznacza to, że właściciele coffeeshopów mogą kupować legalną marihuanę od wielu hodowców. To ma zapewnić klientom szeroki wybór tak, by nie musieli kupować zioła z czarnego rynku.
Holenderskie miasta dołączają do programu z legalną marihuaną
W poniedziałek, 17 maja do programu oficjalnie dołączyły następne gminy. Kolejne lokalizacje prób pilotażowych to Groningen, Zaanstad, Almere, Arnhem, Nijmegen, Voorne aan Zee, Heerlen i Maastricht. Konsumenci zarejestrowani jako uczestnicy programu mogą dokonywać legalnych zakupów w 80 tamtejszych kawiarniach. W propozycjach pojawił się także Amsterdam, jednak w marcu członkowie holenderskiego parlamentu odrzucili ten pomysł.
Coffeeshopy są w tej chwili zaopatrywane przez trzech krajowych producentów. Według informacji, które pojawiły się na portalu Dutch News, dwóch kolejnych ma przystąpić do programu do września tego roku.
Holendrzy chcą legalizacji rekreacyjnej marihuany
„Celem eksperymentu jest ustalenie, czy możliwe jest uregulowanie kontrolowanych pod względem jakości dostaw konopi indyjskich do kawiarni oraz zbadanie wpływu regulowanego łańcucha dostaw na przestępczość, bezpieczeństwo i zdrowie publiczne. Aby umożliwić przeprowadzenie eksperymentu, należy przyjąć specjalne przepisy” – poinformował rząd Holandii, przy pierwszej propozycji utworzenia programu
Według niedawnego sondażu zdecydowana większość mieszkańców Holandii (60%) chce wprowadzenia regulacji dotyczących krajowego przemysłu konopnego. Programy pilotażowe handlu konopiami indyjskimi działają również w Szwajcarii, a Niemcy rozpoczną je do końca roku. Holenderskie seedbanki odnotowały już wzrost zamówień na nasiona od czasu legalizacji marihuany w Niemczech. Po zmianie prawa niemiecki rząd oficjalnie zezwolił na uprawę domową – do 3 roślin na gospodarstwo.
Miejmy nadzieję, że dostawcy dołączą do holenderskiego programu zgodnie z planem, a zapisani uczestnicy w kolejnych miastach będą mieć dostęp do regulowanych produktów. Oczywiście o wszystkim będziemy na bieżąco informować na naszym portalu.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat konopi to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
Źródła:
- DutchNews. (2024). Dutch regulated marijuana trial expands to 80 coffeeshops. Z linku: https://www.dutchnews.nl/2024/06/dutch-regulated-marijuana-trial-expands-to-coffeeshops/
- Norman H. (2024). ICBC. Cannabis Pilot Trial Program Expands In The Netherlands. Z linku: https://internationalcbc.com/cannabis-pilot-trial-program-expands-in-the-netherlands/
Ile to jest niewielkie ilości kilogram? 5 kilo? ilość co się mieści w reklamówce? Większe to się zaczynają jak już trzeba samochodem przewozić czy kiedy?