Bardzo ważne informacje, zwłaszcza dla kobiet! Naukowcy z uniwersytetu w Illinois badają wpływ marihuany na zwalczanie raka jajników. Jak wyglądają wstępne wyniki badań?
Czy marihuana pomoże w leczeniu raka jajników?
Dr Dale „Buck” Buchanan, założyciel Cannabis Science Center z Southern Illinois University-Carbondale poinformował media o tym, że naukowcy z tego uniwersytetu badają wpływ marihuany na zwalczanie raka jajników. Jak konopie indyjskie mogą pomóc w leczeniu tego typu schorzenia?
Doktor Buchanan zajmuje się badaniem wpływu zioła na ludzki organizm od czasu, gdy tamtejsi politycy uchwalili tak zwaną “ustawę Farm Bill”. Dzięki tym zmianom naukowcy tacy jak dr Buck mogą realnie badać naszą ulubioną roślinkę.
W eksperymencie, który jest prowadzony na uniwersytecie w Illinois najważniejsze jest to, że naukowcy nie chcą dowiedzieć się jak “przedłużyć” życie chorych na raka jajnika kobiet. Badacze chcą sprawdzić jak konopie mogą pomóc w profilaktyce – czyli zapobiegnięciu tej choroby. Dlaczego konopie mogą w tym pomóc?
Eksperyment na kurach
Tym razem naukowcy do swoich badań nie wykorzystali szczurów. Choć można je zbadać w najłatwiejszy sposób, to specjaliści zdecydowali o wyborze innych zwierząt. Postawili na kury. Dlaczego? Jajniki kobiet i kur są zdumiewająco podobne, chociaż dużą różnicą jest to że kobiety rodzą żywe dzieci, a kury składają jaja. Pomimo tego naukowcy twierdzą, że ich narządy można w bardzo łatwy sposób ze sobą porównać.
Zespół dr Buchanana wziął pod lupę kwasy omega-3, które mają naturalne białka przeciwzapalne. Te białka pomagają leczyć blizny, które rozwijają się podczas owulacji, ostatecznie zmniejszając tkanki rakowe.
To odkrycie jest niesamowite, a wszystko, co zrobiliśmy, to jedynie wprowadzenie lnu do diety kur. Niestety jeszcze nie znamy mechanizmu działania substancji, która daje aż tak dobre rezultaty
Dr Dale „Buck” Buchanan, założyciel Cannabis Science Center z Southern Illinois University-Carbondale
Odkrycie skłoniło naukowców do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Jeden z doktorantów Buchanana – Didas Roy zajął się badaniem systemu endokannabinoidowego.
System endokannabinowy – kluczowy w leczeniu raka jajników?
Ciało człowieka posiada wiele systemów. Jest zbudowane podobnie jak komputer, który musi posiadać system operacyjny np. Windowsa, żebyśmy mogli odpalić przeglądarkę internetową. W naszym ciele jest np. system oddechowy, dzięki któremu możemy oddychać. Jednak jest również system endokannabinoidowy. Ten system odpowiada za wiele fizjologicznych procesów np. za regulację czynności energetycznej.
System endokannabinoidowy jak można się domyślać po przeczytaniu jego nazwy, ma ścisły związek z kannabinoidami, substancjami które występują w konopiach. Kannabinoidy to np. dobrze znane THC czy CBD.
Tak więc doktorant Didas Roy zajął się badaniem tego układu. Układ endokannabinoidowy produkuje kannabinoidy, które w ludzkim ciele wiążą się z receptorami CB1 i CB2. Naukowiec zauważył, że receptor CB1 trafia do jajników i jest tam w dużej ilości, a jego ekspresja wzrasta podczas trwania choroby nowotworowej.
Naukowcy badają obecnie konkretne białko Transforming Growth Factor ß (TGF-ß), które znajduje się zarówno w jajnikach, jak i w układzie endokannabinoidowym. Według nich obecność tego białka jest ściśle powiązana z nowotworem. Jednak cały czas nie wiedzą tego czy to białko kontroluje raka, czy nowotwór kontroluje to białko. Jednak Didas Roy podkreśla, że TGF-ß to rodzina wielu receptorów więc konieczne jest sprawdzenie wszystkich.
Marihuana w leczeniu chorób nowotworowych
Naukowcy są zgodni – istnieje wiele badań potwierdzających skuteczność marihuany i związków w niej zawartych w leczeniu nowotworów, lecz niestety wielu lekarzy kojarzy konopie jako lek ostatniej szansy – w większości przypadków ukajający ból.
Niektóre już przeprowadzone badania wykazują, że np. użytkownicy konopi są mniej narażeni na rozwój powszechnego raka wątroby lub raka wątrobowokomórkowego (HCC), który dotyka około 25 000 mężczyzn i 11 000 kobiet w Stanach Zjednoczonych rocznie. Bardzo możliwe, że dzięki takim badaniom, już w najbliższej przyszłości marihuana stanie się lekiem profilaktycznym, który pozwoli zapobiec danym schorzeniom. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza dla osób obciążonych genetycznie.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
źródło: hightimes.com, cent.uw.edu.pl
NAPISZ KOMENTARZ