Czy już niedługo stan Kalifornia zdekryminalizuje psychodeliki? Senator Scott Wiener przygotował ustawę, która odmieniłaby tamtejsze prawo narkotykowe. Jak mogą wyglądać nowe przepisy?
Projekt ustawy dekryminalizujący posiadanie psychodelików
Temat odczarowania psychodelików powraca jak bumerang. Tym razem lądujemy w Kalifornii. Tam senator Scott Wiener przygotował ustawę, która być może w przyszłości zdekryminalizuje posiadanie psychodelików.
Psychedeliki mają ogromną zdolność pomagania ludziom w leczeniu, ale obecnie używanie ich jest przestępstwem. Te leki dosłownie ratują życie i są jednymi z najbardziej obiecujących metod leczenia zespołu stresu pourazowego, lęków, depresji i uzależnień
Scott Wiener, senator stanu Kalifornia
Czy zaakceptują ustawę senatora Wienera? Amerykańscy specjaliści twierdzą, że Wiener znajdzie głosy poparcia np. wśród zasiadających w kalifornijskim senacie demokratów, specjalistów do spraw zdrowia i weteranów, którzy naciskają na możliwość leczenia psylocybiną. Jednak Scott Wiener może mieć problemy z pozytywną opinią innych urzędników. Ponoć dużo na temat dekryminalizacji mają do powiedzenia przedstawiciele organów ścigania. Ich główną obawę budzi złagodzenie obostrzeń dotyczących leków.
Jakie założenia ma projekt ustawy dekryminalizującej posiadanie psychodelików?
Ustawa Scotta Wienera byłaby ogromnym przełomem w amerykańskiej polityce narkotykowej. Polityk stworzył dokument który zdekryminalizowałby posiadanie niewielkich ilości naturalnych psychodelików, takich jak np.: psilocybina, ibogaina, meskalina i dimetylotryptamina (DMT). Co ważne – projekt nie legalizuje sprzedaży tych środków.
Badania kliniczne pokazują, że psychodeliki wykazują ogromne zdolności terapeutyczne. Naukowcy są pod ogromnym wrażeniem jak dużo korzyści płynie z wykorzystywania tych środków podczas procesu leczenia depresji, uzależnień czy stanów lękowych. Wyniki badań na temat zastosowania psychodelików zostały opublikowane w popularnym czasopiśmie JAMA Psychiatry. Z relacji lekarzy wynika, że terapia psylocybiną była skuteczną i szybko działającą metodą leczenia depresji wśród grupy 24 badanych osób z tym zaburzeniem.
Sprawę skomentowali specjaliści z różnych dziedzin
Dekryminalizacja psychodelików budzi skrajne emocje. Jedni są zachwyceni – w większości są to osoby, które widzą w tych substancjach ogromny potencjał terapeutyczny. Jednak jest też grupa osób, która w psylocybinie, meskalinie i DMT widzi ogromne zagrożenie.
Na temat działań Scotta Wienera postanowił wypowiedzieć się Chad Harman, dyrektor generalny firmy biotechnologicznej Psycheceutical. Jego firma zajmuje się psychodelikami, więc jak najbardziej jest to osoba kompetentna do tego typu wypowiedzi.
Ta ustawa o dekryminalizacji nie tylko potwierdza rosnący rozmach i akceptację ze strony środowisk naukowych i medycznych, ale może ustanowić precedens potrzebny innym państwom do pójścia w jej ślady
Chad Harman, dyrektor generalny firmy biotechnologicznej Psycheceutical
Co ciekawe Scott Wiener już wcześniej próbował przepchnąć podobną ustawę. Jednak tamta wersja dopuszczała jeszcze syntetyczne psychodeliki – LSD i MDMA. Wtedy ustawę Weinera zablokowała Komisja Ustawodawcza. Według kalifornijskiego senatora i innych specjalistów z zakresu prawa, obecny projekt ma o wiele większe szanse na zdobycie uznania wśród tamtejszych polityków.
John Hopkins, UCLA i wiele innych uniwersytetów odkrywa, że terapia wspomagana psychodelikami jest obiecująca w leczeniu uzależnień, depresji i zespołu stresu pourazowego
Joshua Kappel, prawnik
Oczywiście swoje 3 grosze postanowili dorzucić także przedstawiciele organów ścigania. Podważyli oni wszystkie dotychczasowe badania, twierdząc że potrzeba zebrać jeszcze więcej informacji na temat tych substancji.
Bez dodatkowych dowodów na to, że te narkotyki halucynogenne nie są bardziej niebezpieczne niż konopie indyjskie, nie możemy poprzeć ich legalizacji. Halucynacje mogą być niebezpieczne zarówno dla użytkowników, jak i osób postronnych, i nie jest jasne, czy korzyści z legalizacji tych narkotyków przewyższają koszty dla wspólnego dobra
Prokuratura okręgowa w Kalifornii
Miejmy nadzieję, że w końcu osoby borykające się z problemami zdrowotnymi będą miały możliwość leczenia się psychodelikami. Wiadomo – potrzebujemy jeszcze więcej badań na ten temat, ale i tak obserwacja tego jak zmienia się postrzeganie na temat tych substancji jest bardzo satysfakcjonująca.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików, to sprawdź naszą zakładkę Grzyby.
źródło hightimes.com