Stosowanie jakichkolwiek używek przez przyszłe matki wiąże się z ogromną kontrowersją. Ciężarnym odmawia się nie tylko alkoholu, ale czasem nawet kawy. Niektóre z tych zakazów są poparte naukowo, inne to mity. Jak to wygląda w odniesieniu do marihuany?
Zakaz prewencyjny
Pomimo tego, że palenie marihuany zdaje się być czymś od czego kobieta w ciąży powinna stronić liczba palących ciężarnych rośnie, a korporacje konopne targetują swoje produkty na przyszłe matki. Czy badania naukowe wskazują, że można bezpiecznie palić marihuanę będąc w ciąży?
Brakuje jednoznacznych wyników dociekań naukowych dotyczących możliwych wad płodu spowodowanych paleniem marihuany w trakcie ciąży. Jednak naukowcy i pracownicy służby zdrowia jednoznacznie podkreślają, że w tej materii należy zachować rozwagę.
Badacz naukowy Kelly Young-Wolff z Kaiser Permanente Northern California Division of Research ostrzega:
Istnieją wystarczające dowody na związek między używaniem konopi w okresie prenatalnym, a niższą masą urodzeniową. Ograniczone badania wykazują także korelację z niektórymi wadami rozwojowymi dziecka, takimi jak impulsywność czy zaburzenia koncentracji uwagi.
Badania, a rzeczywistość
Badania dotyczące skutków palenia marihuany przez kobiety w ciąży nie są jeszcze wystarczające by móc jednoznacznie wypowiadać się w tym temacie. Wiele z nich jest dosyć stara i była prowadzona w czasach, gdy konopie miały niższe stężenia THC. Większość dociekań było prowadzonych na małych grupach i obraz, który dają może być zniekształcony.
W badaniu prowadzonym przez doktora Jamesa Janisse, profesora Uniwersytetu w Michigan udowodniono, że korzystanie z papierosów i alkoholu wyraźnie zmniejsza masę urodzeniową płodu. Jednak nie wykazano jednoznacznie, że sprawa wygląda podobnie w odniesieniu do umiarkowanego spożycia marihuany. Jednocześnie wskazano, że nadużywanie papierosów, alkoholu, kokainy i marihuany może wpłynąć na wagę płodu zwłaszcza, gdy osobą w ciąży jest kobieta w wieku dojrzałym.
W australijskim badaniu prowadzonym przez Mohammada R. Hayatbakhsha z Uniwersytetu w Brisbane potwierdzono, że paląc marihuanę w ciąży do płodu dostaje się THC. Potwierdzono, że może to powodować zmniejszenie wagi noworodków.
Jednocześnie Amerykańskie Zgromadzenie Położników i Ginekologów ogłosiło wzrost od 2 do 5% kobiet przyjmujących konopie w ciąży. Wzrasta grupa ciężarnych palących w wieku poniżej 24 lat, pochodzących z dużych miast i znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Wskaźnik spożycia konopi u takich ciężarnych kobiet w USA może sięgać nawet 28%.
Czy można bezpiecznie palić marihuanę będąc w ciąży?
Wiele przyszłych matek sięga po marihuanę, jeśli stosowały ją przed ciążą. Konopie pomagają im nie tylko w walce z depresją, czy lękami, ale także przy nudnościach i często występującej w ciąży bezsenności. Czy należy potępiać za to kobiety? Co jeśli pozytywne działanie tego środka przewyższa możliwe działania niepożądane? Dla wielu osób marihuana jest niezbędnym lekarstwem i oczywiście w tej grupie znajdują się również kobiety w ciąży.
Badacze odradzają stosowanie konopi w ciąży, ale jeśli nie możesz poradzić sobie bez cannabis porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym. Każda z kobiet jest w innej sytuacji i każdy przypadek powinien być analizowany osobno.
To co wiemy dziś na ten temat wynika z dowodów anegdotycznych i badań naukowych, których zasięg jest ograniczony przez to jakiej tematyki dotyczy. Proces legalizacji marihuany w USA otwiera furtkę do prowadzenia dalszych studiów nad tym tematem. W przyszłości poznamy fakty, a obecnie podobnie jak lekarze zalecamy ostrożność.
Źródła:
1. https://www.vox.com/science-and-health/2018/11/20/18068894/marijuana-pregnancy
2. https://www.healthline.com/health/pregnancy/smoking-weed#medical-marijuana
3. https://medicana.pl/aktualnosci/czy-stosowanie-marihuany-w-ciazy-jest-bezpieczne/
4. Alcohol, Tobacco, Cocaine, and Marijuana Use: Relative Contributions to Preterm Delivery and Fetal Growth Restriction, 3336 James J. Janisse PhD,Beth A. Bailey PhD,Joel Ager PhD &Robert J. Sokol MD Pages 60-67
5. Birth outcomes associated with cannabis use before and during pregnancy. Mohammad R. Hayatbakhsh, Vicki J. Flenady, Kristen S. Gibbons, Ann M. Kingsbury, Elizabeth Hurrion, Abdullah A. Mamun & Jake M. Najman Pediatric Research volume 71, pages 215–219 (2012)