Pomimo tego, że aktywiści konopni zapewniają, że THC nie poprawia wyników sportowych, korzystanie z tej substancji przez zawodowych sportowców jest zabronione. Za korzystanie z marihuany ukarano ostatnio sprinterkę Sha’Carri Richardson. Marihuana nie jest środkiem dopingującym, a korzystanie z niej bywa pomocne w leczeniu kontuzji. Ponadto środek ten zmniejsza stany zapalne i poprawia jakość snu. Czy, z uwagi na pozytywne działanie konopi, w najbliższej przyszłości marihuana zniknie z listy substancji zakazanych dla zawodowych sportowców?
Zakazana marihuana
Według świata sportu marihuana pomaga w zawodach, ponieważ relaksuje sportowców i pozwala im osiągnąć lepsze wyniki. Sha’Carri Richardson sięgnęła po konopie w innym celu. Na kilka dni przed próbami olimpijskimi dowiedziała się o śmierci matki. Skorzystała z konopi, by przynieść sobie ulgę w żalu po odejściu członka rodziny. Przez to, jej zwycięstwo w biegach na 100 metrów w czasie 10.86 zostało wymazane. W związku z powyższym zdarzeniem dyskusja na temat korzystania z konopi przez sportowców zagorzała na nowo.
Sportsmenka otrzymała wsparcie od sportowców takich jak Megan Rapinoe i Michael Johnson. Po jej stronie opowiedział się także znany komik i aktywista konopny Seth Rogen. Głos w sprawie zabrał nawet prezydent Joe Biden. Polityk cytowany przez Reuters’a miał powiedzieć:
Zasady to zasady i każdy wie, jakie one są. To, czy mają być utrzymane, to inna sprawa, ale zasady to zasady.
Joe Biden
Dyskwalifikacja Richardson może stanowić podstawę do walki Amerykanów o usunięcie marihuany z listy zakazanych substancji stworzonej przez Światową Organizację Antydopingową (WADA).
Konopie nadzieją sportowców?
Od jakiegoś czasu bardzo zagorzała dyskusja na temat leczniczych aspektów marihuany. W związku z tym coraz częściej możemy usłyszeć wypowiedzi sportowców, którzy zachwalają pozytywne działanie konopi na łagodzenie mikrourazów, które powstają po treningu.
Wiele badań wykazało, że CBD powoduje zmniejszenie stanu zapalnego mięśni i stawów. Lekarze badają, czy ten niepsychoaktywny kannabinoid może leczyć takie schorzenia, jak chorobę Leśniewskiego-Crohna, toczeń, czy łuszczycę.
Konopie mogą pomóc sportowcom w walce z urazami i bólem. Badania naukowe, niejednokrotnie, wykazały, że marihuana łagodzi praktycznie każdy rodzaj bólu i jest bezpiecznym zamiennikiem uzależniających opiatów. Marihuana łagodzi skurcze mięśni. Konopie pomagają nie tylko uprawiającym sport. Są także pomocne w leczeniu skurczy w takich schorzeniach, jak stwardnienie rozsiane i choroba Parkinsona.
Wśród osób, które używają konopi zaobserwowano wyraźny spadek skurczy i przyśpieszoną regenerację mięśni.
Marihuana poprawia sen. Badania wykazały, że pomaga ona osobom z bezdechem sennym, może tłumić koszmary, łagodzi zaburzenia fazy REM i usuwa zmęczenie w ciągu dnia.
Dobry sen jest kluczowy dla sportowców, ponieważ pozwala im szybciej się regenerować. Dzięki temu konopie mogą zastępować tradycyjne środki nasenne, które są uzależniające i dają masę efektów ubocznych.
W przeciwieństwie do popularnego poglądu konopie wcale mogą nie mieć negatywnego wpływu na mózg. Zgodnie z badaniem z czerwca 2017 opublikowanym w Nature Medicine microdosing THC przywrócił funkcje poznawcze u starych myszy.
Korzystanie z konopi przez sportowców może przynieść wiele dobrego. Pozytywnych działań cannabis jest tak wiele, że trudno się dokładnie doliczyć. Dzięki ponownemu otwarciu dyskusji na ten temat w USA możliwe, że niedługo zawodowi sportowcy będą mogli korzystać z tej substancji. Codzienne artykuły na naszej stronie, możecie czytać dzięki firmie Cannabisland.
Źródła:
1. sport.pl/lekkoatletyka/7,64989,27314429,usa-grzmi-i-mowi-dosc-nadzieja-na-zlotigrzyskwykluczona.html?fbclid=IwAR3Mia_FVSeh1XyuUC4S4U4WcjdYPBSNn07Ll3aZaQA4hu29D8ebXyR7qo
2. muscleandfitness.com/workouts/workout-tips/marijuana-affect-athletic-performance/
3. nytimes.com/2021/07/11/well/move/marijuana-olympics-ban.html
4. nature.com/articles/nm.4311