Jeśli planujesz podróż z medyczną marihuaną poza granice UE, ważne jest, aby upewnić się, że kraj docelowy akceptuje medyczną marihuanę i że masz odpowiednie dokumenty, które poświadczają legalność przewożonych leków. W niektórych krajach, takich jak Kanada czy niektóre stany w USA, marihuana medyczna jest legalna i akceptowana, ale wymagane są odpowiednie dokumenty i pozwolenia.
Marihuana medyczna w Tajlandii
Od 2018 roku medyczna marihuana była już legalna w Tajlandii, co oznacza, że z niej można było legalnie korzystać. Jednakże, stosowanie medycznej marihuany było dozwolone tylko wtedy, gdy stan zdrowia pacjenta wskazywał na jej stosowanie w celach terapeutycznych. W takim przypadku, konieczna była recepta i zakup preparatu w aptece, a ta regulacja dotyczyła jedynie obywateli kraju.
W styczniu 2022 roku rząd Tajlandii zdecydował o usunięciu marihuany z listy narkotyków. Oznacza to de facto legalizację jej rekreacyjnego użytku w kraju. Dodatkowo, wraz z tą decyzją zezwolono na produkcję różnego rodzaju żywności i kosmetyków z zawartością konopi indyjskich.
Nie można podróżować z marihuaną medyczną do Tajlandii bez uprzedniego uzyskania specjalnego pozwolenia. W przypadku medycznej marihuany należy skontaktować się z Ambasadą Tajlandii w Warszawie. Możemy uzyskać tam odpowiednie pozwolenie oraz zaznajomić się z lokalnymi przepisami.
Podróżowanie do Turcji z konopiami medycznymi
W Turcji od 2016 roku legalne są konopie do użytku medycznego. Jednak, aby uzyskać dostęp do leków konopnych, tureccy pacjenci muszą posiadać receptę. Leki konopne są kontrolowane przez państwo, podobnie jak inne narkotyki, np. morfina. Tylko lekarze uprawnieni do przepisywania narkotyków, mogą przepisywać leki na bazie konopi.
Lekarze zazwyczaj przepisują konopie indyjskie dopiero po wypróbowaniu innych metod leczenia bez powodzenia. Zgodnie z przepisami z 2016 r., pacjenci nie mogą kupować pąków konopi indyjskich. Mają za to dostęp do preparatów, takich jak Dronabinol, Sativex lub różne oleje z konopi indyjskich.
Mimo to odpowiedź brzmi: NIE. Nie jest legalne podróżowanie do Turcji z medyczną marihuaną, ponieważ Turcja wciąż traktuje marihuanę jako nielegalną substancję. Turcja ma bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące narkotyków, a w przypadku posiadania lub handlu nimi grozi surowa kara, nawet dożywocie. W związku z tym, nie zaleca się próby przewozu medycznej marihuany do Turcji.
Egipt i medyczna marihuana – prawo dotyczące legalności
W Egipcie obowiązują restrykcyjne przepisy narkotykowe, które zakazują zarówno posiadania jak i spożywania marihuany. Mimo to, w praktyce, można spotkać na ulicach zarówno handlarzy jak i osoby palące marihuanę publicznie. Należy jednak pamiętać, że przestrzeganie prawa w Egipcie jest bardzo ważne. Łamanie przepisów narkotykowych może grozić poważnymi konsekwencjami prawnymi, takimi jak kara więzienia czy grzywna.
Zatem odpowiedź brzmi : Nie. Nie można podróżować do Egiptu z medyczną marihuaną. Marihuana jest w Egipcie nielegalna, a przemyt i posiadanie narkotyków może skończyć się poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Jak sytuacja wygląda w USA ?
W 37 stanach USA medyczna marihuana jest legalna. Jednak w większości przypadków jest dostępna jedynie na terenie danego stanu, na podstawie stanowej licencji. Przywiezienie medycznej marihuany z innego kraju do USA jest nielegalne. Takie zachowanie jest traktowane jako przestępstwo przez służby graniczne i celne, niezależnie od recepty. Osoby, które przywożą marihuanę, są narażone na odmowę wstępu do kraju oraz na inne konsekwencje prawne.
Jeśli chodzi o turystów, którzy chcą skorzystać z medycznej marihuany w USA, to możliwość uzyskania licencji i zakupu na miejscu jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych rezydentów danego stanu. Nawet w stanach, gdzie marihuana jest legalna do użytku rekreacyjnego, turystom nie wolno jej spożywać ani przywozić do kraju. W przypadku próby wprowadzenia marihuany do USA, służby celne i graniczne mogą podjąć środki karne i zdecydować o deportacji z kraju. Najlepiej przed wyjazdem do USA skontaktować się z ambasadą i spytać się jak wyglądają przepisy w stanie do którego lecimy.
Medyczna marihuana- co z wyjazdem na Kubę ?
Zgodnie z obowiązującym prawem na Kubie, marihuana, zarówno ta rekreacyjna jak i medyczna, jest nielegalna i za jej posiadanie grozi surowa kara.
W praktyce, palenie marihuany na Kubie jest rzadkością, a niska jakość dostępnych na rynku narkotyków i ryzyko aresztowania stanowią poważne ograniczenia dla użytkowników. Warto zdawać sobie sprawę z restrykcyjnych przepisów i unikać narażania się na problemy z prawem. Jeśli pacjent potrzebuje medycznej marihuany podczas pobytu na Kubie, powinien skonsultować się z kubańskim lekarzem, aby uzyskać alternatywne leczenie.
Jak wygląda sytuacja z podróżowaniem z medyczną marihuaną do Japonii ?
Japońskie prawo od ponad 70 lat delegalizuje zarówno rekreacyjne, jak i medyczne zastosowanie marihuany. Znacząco także ogranicza badania nad jej właściwościami. Twarde i represyjne przepisy wpływają na społeczną percepcję marihuany, która z kolei podtrzymuje surowe prawo. Przykłady przedstawione w dwóch studiach przypadków pokazują, jak marihuana jest postrzegana w japońskim społeczeństwie. W Japonii obecnie marihuana medyczna jest nielegalna. W 2007 roku firma japońska Otsuka Pharmaceuticals udzieliła licencji na badania nad Sativex, opracowanym przez GW Pharmaceuticals. Jednak nie doprowadziło to do legalizacji leków z marihuaną w Japonii
Należy pamiętać, że w krajach takich jak Chiny, Indie czy Arabia Saudyjska, marihuana i inne substancje konopi są uznawane za nielegalne. Przewóz takich substancji może skutkować surowymi konsekwencjami prawno-karnymi, włącznie z karą śmierci.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną w Polsce to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam lekarzy z takich placówek jak np. Green Doctor, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.