Już niedługo mogą zostać znowelizowane przepisy odnośnie wypisywania recept na leki psychoaktywne i psychotropowe. Czy to koniec szybkich e-recept na medyczną marihuanę? Znamy szczegóły rozporządzenia.
Zmiany w przepisach
Projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego substancji psychoaktywnych, prekursorów kategorii 1 i preparatów z nimi związanych jest obecnie przedmiotem konsultacji publicznych. Zmiany w nim proponowane mają na celu poprawę nadzoru nad wydawaniem recept na leki z wymienionych kategorii, poprzez wprowadzenie wyłącznie recept elektronicznych oraz zaostrzenie wymagań związanych z wystawianiem takich dokumentów. Oczywiście pod tę kategorię leków podlegają również e-recepty na medyczną marihuanę. Zgodnie z proponowanymi zmianami, lekarze będą musieli osobiście zbadać pacjenta przed wystawieniem mu recepty na lek, a także zweryfikować historię pacjenta pod kątem wcześniejszych recept i stosowanych leków, aby zapewnić bezpieczeństwo.
Warunek weryfikacji leków nie będzie dotyczył wystawiania recept pacjentowi, który nie aktywował Internetowego Konta Pacjenta, z uwagi na brak możliwości dokonania takiej weryfikacji w systemie P1 – w tym miejscu chodzi o pacjentów, których dotyka „wykluczenie cyfrowe”
– Ministerstwo Zdrowia
W przypadku leków zawierających substancje psychoaktywne, psychotropowe i prekursory kategorii 1, możliwe będzie wystawienie recepty za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Jednak tylko wtedy, gdy pacjent został zbadany przez lekarza w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed wystawieniem poprzedniej recepty na ten sam lek. Wyjątek od tego wymogu dotyczy sytuacji, gdy lekarz jest w stanie uzasadnić, że kontynuacja leczenia tym samym lekiem jest konieczna ze względu na stan zdrowia pacjenta i wynika to z dokumentacji medycznej.
Oznacza to, że nie jest to koniec e-recept na medyczną marihuanę. Wręcz przeciwnie. Teraz lekarze na substancje takie jak medyczna marihuana będą zmuszeni wystawiać tylko i wyłącznie e-recepty. Zmianą, która jest najbardziej istotna porównując do obecnych przepisów jest to, że pacjenci klinik konopnych będą musieli odbyć co najmniej jedną wizytę w roku stacjonarnie. Jednak co ważne, najprawdopodobniej zmiany odnośnie “pierwszej wizyty” nie obejmą pacjentów, którzy dotychczas leczyli się konopiami.
Co ma na celu nowelizacja rozporządzenia?
Tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule. Zmiany mają na celu przede wszystkim walkę z nieuczciwymi placówkami, które wystawiały setki recept bez prawdziwej konsultacji medycznej. Właśnie do tego odniosło się ministerstwo w swoim dokumencie.
Mając na uwadze funkcjonowanie podmiotów oferujących płatne uzyskanie e-recepty, dochodzi do nieprawidłowości zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu pacjenta oraz uzyskiwanie określonych produktów leczniczych w celach odurzania się
– Ministerstwo Zdrowia
Czy urzędnikom z ministerstwa chodziło stricte o medyczną marihuanę? Tego nie wiemy, przecież lekarze wypisują codziennie masę recept na o wiele silniejsze środki odurzające niż konopie. Jednak znając podejście naszych rządzących do tematu marihuany możemy wnioskować, że to właśnie “sposób na legalne zjaranie” mógł ich najbardziej boleć.
Oczywiście nie jest to jeszcze finalna wersja rozporządzenia. Projekt został skierowany w przyśpieszonym tempie do konsultacji społecznych. Jak mówią osoby odpowiedzialne za zmiany w przepisach, jest to na tyle ważna sprawa, że wymaga skróconego czasu na konsultacje. Właśnie dlatego trwają one zaledwie 5 dni.
Skrócony czas konsultacji projektu rozporządzenia wynika z istotnego problemu dotyczącego przepisywania produktów leczniczych zawierających substancje objęte wyjątkową kontrolą nie w oparciu o faktyczny stan pacjenta, lecz z wykorzystaniem możliwości uzyskania recepty na ww. produkty w sposób komercyjny, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia publicznego w kontekście samoleczenia, nadużywania oraz uzależnienia. Konieczne jest zatem jak najszybsze podjęcie działań uniemożliwiających preskrypcję przedmiotowychsubstancji bez zbadania pacjenta
– Ministerstwo Zdrowia
Jeżeli chcesz rozpocząć leczenie medyczną marihuaną to jak najszybciej sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z Konopnej Kliniki, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię. Pamiętaj – może być to jedna z ostatnich szans na uniknięcie pierwszej wizyty stacjonarnej.
źródło: mgr.farm
NAPISZ KOMENTARZ