W Szwajcarii toczy się właśnie głośna sprawa sądowa. Sześciu policjantów jest oskarżonych o to, że doprowadzili do śmierci 39-letniego Nigeryjczyka. Mężczyzna posiadał przy sobie marihuanę.
Śmierć 39-letniego Nigeryjczyka po interwencji policji
Funkcjonariusze policji z Lusanne w Szwajcarii trafili przed tamtejszy sąd. Chodzi o sprawę z 2018 roku. Wtedy 39-letni Nigeryjczyk, Mike Ben Peter został zatrzymany w związku z potencjalnym posiadaniem marihuany. Według zeznań sześciu policjantów, którzy interweniowali w tej sprawie, mężczyzna nie słuchał się rozkazów. W związku z tym funkcjonariusze musieli podjąć ostrzejsze środki. Świadkowie donoszą, że policjanci użyli gazu pieprzowego, obalili 39-latka, a następnie kopali go po żebrach oraz kroczu. Finalnie obezwładnili podejrzanego i zakuli go w kajdanki.
Niestety po interwencji szwajcarskich policjantów Mike Ben Peter zmarł. Przyczyną śmierci był zawał serca. Wywołany najprawdopodobniej ogromnym stresem, uciskiem klatki piersiowej i dodatkowo otyłością. Śmierć Nigeryjczyka wywołała ogromne protesty, zwłaszcza wśród społeczności czarnoskórej, która naturalnie przyrównuje tę sprawę do zabójstwa George’a Floyd’a.
Czy sąd skaże policjantów?
Sędzia, który otworzył rozprawę zaznaczył, że jest to bardzo bolesna sprawa i poprosił osoby zaangażowane (w tym wdowę) o zachowanie spokoju. Oczywiście obrońcy oskarżonych policjantów odrzucają zeznania świadków, tłumacząc to tym, że osoby które widziały interwencję znajdowały się w dalekiej odległości. Adwokaci chcą uznania śmierci za wypadek, co oczywiście oburza rodzinę zmarłego.
Oskarżeni policjanci zeznali, że mężczyzna pomimo tego, że był zakuty w kajdanki to i tak walczył. Przestał dopiero wtedy, gdy policjanci zorientowali się, że jest nieprzytomny. Te zeznania wywołały jeszcze większe protesty wśród społeczności osób czarnoskórych. Jednak obrona oskarżonych twierdzi, że porównania do sprawy George’a Floyd’a są nieadekwatne i nie powinny mieć miejsca. Niestety okazuje się, że Mike Ben Peter był jednym z czterech czarnoskórych mężczyzn, którzy zginęli od 2016 roku w tym regionie Szwajcarii.
Czy szwajcarscy policjanci odpowiedzą za śmierć 39-letniego mężczyzny, który został zatrzymany za posiadanie marihuany? Według tamtejszych przepisów grozi im kara do 3 lat więzienia. Szanse na skazanie funkcjonariuszy są duże. W minionym roku grupa ekspertów ONZ opublikowała raport, w którym wyrażono poważne obawy dotyczące istnienia systemowego rasizmu w Szwajcarii. Raport ten poruszał kwestię “nadmiernego użycia siły przez policję oraz oczekiwanie bezkarności”. Eksperci w swoim raporcie wymienili m.in. sprawę związaną z zabójstwem 39-letniego Nigeryjczyka.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam akcesoria do palenia, produkty CBD oraz najlepsze waporyzatory.
W dzikim kraju zwanym Polską rzadko zdąża się że policjant staje przed wymiarem sprawiedliwości za złamanie prawa.