Czy na wyspach dojdzie do rewolucji? Szkocki parlament chce zdekryminalizować narkotyki.
Głośne stanowisko szkockiego parlamentu
W poprzednim tygodniu władze Szkocji wezwały do zmiany przepisów – politycy chcą, by posiadanie narkotyków do użytku własnego nie było już traktowane jako przestępstwo. Zależało im na tym, aby zająć się alarmującym problemem liczby zgonów związanych z przedawkowaniem, która w kraju jest jedną z najwyższych w Europie. W ramach swojego planu, szkocki rząd, kierowany przez Szkocką Partię Narodową, zaproponował wyeliminowanie kar za posiadanie narkotyków.
Wojna z narkotykami się nie powiodła. Nasze obecne prawo antynarkotykowe nie powstrzymuje ludzi przed używaniem narkotyków, nie powstrzymuje ludzi przed doświadczaniem związanych z nimi szkód i, co najważniejsze, nie powstrzymuje ludzi przed śmiercią
– Elena Whitham, szkocka minister ds. narkotyków
Szkocja posiada największy współczynnik zgonów z powodu zażycia narkotyków
W Szkocji odnotowuje się trzykrotnie większą liczbę zgonów z powodu przedawkowania narkotyków w porównaniu z resztą Wielkiej Brytanii. Jest to najwyższy wskaźnik w Europie Zachodniej. Według danych rządowych, które przytoczyła agencja Associated Press, w ubiegłym roku w Szkocji, gdzie mieszka zaledwie 5,5 miliona ludzi, zanotowano aż 1330 przypadków śmiertelnych związanych z przedawkowaniem narkotyków.
Skala nagłej śmierci spowodowanej narkotykami w Szkocji wymaga od nas użycia każdej dostępnej dźwigni. Jesteśmy pewni, że nasze działania mające na celu rozwiązanie tego kryzysu muszą być kompleksowe. Stanowisko tego rządu konsekwentnie było takie, że radzenie sobie z kryzysem narkotykowym wymaga skoordynowanego i radykalnego podejścia do zdrowia publicznego
– szkocki rząd w swoim oświadczeniu
Szkockie władze odwołują się do strategii antynarkotykowej w Portugalii. Tam w 2001 roku zniesiono kary w celu przeprowadzenia reform skoncentrowanych na zdrowiu. Skupiających się na leczeniu osób, które borykają się z problemowym używaniem narkotyków. Szkocki rząd stwierdził, że wprowadzenie podobnego planu dekryminalizacji pozwoliłoby na uwolnienie ludzi od strachu przed dostępem do leczenia i wsparcia, zmniejszając szkody związane z narkotykami i w rezultacie poprawiając jakość życia.
Szkocka minister dodatkowo oznajmiła, że rząd chce umożliwić tworzenie nadzorowanych miejsc spożywania narkotyków. Udowodniono, że ratują życie i zachęcają osoby z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem substancji do poszukiwania pomocy. Inne sugestie obejmują wprowadzenie uregulowanego dostarczania leków w celu promowania spójności i bezpieczeństwa.
Co na to rząd Wielkiej Brytanii?
W związku z tym, że szkocki rząd jest rządem półautomatycznym, to może zmienić prawo tylko w konkretnych sektorach. Pełna dekryminalizacja wymagałaby zgody konserwatywnego rządu Wielkiej Brytanii. W związku z tym, sprawę postanowił skomentować Max Blain – rzecznik premiera Rishi Sunaka.
Nie ma planów zmiany naszego twardego stanowiska w sprawie narkotyków
– Max Blain, rzecznik
Na temat szkockiej propozycji wypowiedziało się również brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Nie mamy planów dekryminalizacji narkotyków, biorąc pod uwagę związane z nimi szkody, w tym ryzyko stwarzane przez zorganizowanych przestępców, którzy wykorzystają każdą okazję do prowadzenia opartego na wyzysku i brutalnego modelu biznesowego
– oświadczenie brytyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam olejki i susz CBD, akcesoria do palenia i waporyzatory.
źródło: hightimes.com
NAPISZ KOMENTARZ