Pracownik NASA, COVID i uprawa marihuany
Osoba zatrudniona w Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) oraz w NASA-Jet Propulsion Laboratory (JPL) przyznała się, że wykorzystała środki z rządowego programu wsparcia dla małych firm. Był to program utworzonego podczas pandemii COVID-19, on jednak wykorzystał to na finansowanie nielegalnej uprawy marihuany. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ujawnił tę informację 24 lipca, potwierdzając, że część funduszy była przeznaczona na nielegalną działalność.
“Armen Hovanesian, 32-latek z Glendale, analityk ds. kontroli kosztów i planowania budżetu w JPL, rządowym ośrodku badawczo-rozwojowym finansowanym przez California Institute of Technology dla NASA, przyznał się do oskarżenia o oszustwo” – napisał Departament Sprawiedliwości. “Informacje i porozumienie w sprawie przyznania się do winy zostały złożone w czwartek w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych. Hovanesian ma się pojawić w sądzie na pierwszym przesłuchaniu 11 sierpnia.“
Niskooprocentowane finansowanie dla małych firm, najemców i właścicieli domów przeznaczone na uprawę marihuany ?
Według Departamentu Sprawiedliwości, od czerwca do października 2020 r., Hovanesian złożył wnioski o trzy pożyczki. Było to wsparcie w ramach Programu Pożyczek na Złagodzenie Skutków Katastrof Gospodarczych (EIDL). Jest to program, który oferuje finansowanie na preferencyjnych warunkach dla małych przedsiębiorców, najemców i właścicieli domów dotkniętych pandemią COVID-19.
Hovanesian przyznał się do podania nieprawdziwych informacji w swoich wnioskach pożyczkowych. Zwłaszcza fałszując dane dotyczące brutto przychodów swoich firm w poprzednim roku. Także fałszywie przedstawiając planowane wykorzystanie środków pożyczkowych.
Według regulacji EIDL, beneficjenci są zobowiązani – pod groźbą kary za krzywoprzysięstwo – do wykorzystania całej kwoty pożyczki wyłącznie na cele związane z łagodzeniem szkód gospodarczych spowodowanych katastrofą, zgodnie z zasadami i ograniczeniami programu.
Jednak Hovanesian nie przeznaczył środków na pomoc swoim firmom w czasie pandemii COVID. Zamiast tego użył ich na spłatę swoich osobistych długów związanych z nieruchomościami oraz na finansowanie nielegalnej uprawy marihuany.
Jaka kara czeka go za użycie tych środków?
Departament Sprawiedliwości ujawnił, że Hovanesian posłużył się SBA do transferu środków w ramach EIDL. Było to 151 900 dolarów, za pośrednictwem przewodów międzystanowych.
Konsekwencje są poważne. Po przyznaniu się do winy, Hovanesian może zostać skazany na maksymalną karę 20 lat pozbawienia wolności w federalnym zakładzie karnym.
Nie były to odosobnione przypadki nadużyć środków przeznaczonych na wsparcie w okresie pandemii COVID. W maju 2021 r., Prokurator Generalny Stanów Zjednoczonych powołał specjalną Grupę Roboczą ds. Walki z Oszustwami związanymi z COVID-19, aby zwalczać ten rosnący problem.
Programy pomocowe w okresie pandemii, takie jak SBA czy Program Ochrony Płac, były często przedmiotem nadużyć. NBC News donosiło nawet o wykorzystaniu funduszy pomocowych na zakup luksusowych samochodów takich jak Lamborghini, Ferrari, Tesla czy Bentley.
Inspektor Generalny Departamentu Sprawiedliwości, Michael Horowitz, nadzorujący wydatki na wsparcie w okresie COVID, wyjaśnił prowadzącemu NBC, Lesterowi Holtowi, że programy wsparcia zostały zorganizowane w sposób, który uczynił je szczególnie podatnymi na nadużycia. Wiele osób prowadzących biznes zostało przyłapanych na kupowaniu drogich samochodów sportowych i innych przedmiotów luksusowych za te środki.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam akcesoria do palenia, produkty CBD oraz najlepsze waporyzatory.
źródło: faktykonopne.pl
NAPISZ KOMENTARZ