Konopie, podobnie jak ludzie, mają swoją własną płciowość. Można wyróżnić trzy podstawowe płcie: męską, żeńską i hermafrodytyczną (obojniaczą). Początkujący hodowcy często zastanawiają się, jaką płeć będą miały rośliny, które posadzą na swojej plantacji. Niestety, płeć konopi nie jest łatwa do zidentyfikowania na podstawie wyglądu nasion. To właśnie z kwiatów żeńskich produkowana jest marihuana. Rośliny męskie rozwijają worki pyłku, które mogą zapylać rośliny żeńskie, co prowadzi do całkowitej utraty plonów.
Dlaczego płeć konopi ma znaczenie ?
Rozpoznanie płci roślin jest kluczowe, ponieważ rośliny męskie i hermafrodytyczne nie produkują pożądanych kwiatów. Ważne jest usunięcie z uprawy wszystkich takich roślin, ponieważ w okresie kwitnienia worki pyłkowe męskich roślin mogą wybuchnąć, zapylając żeńskie kwiaty. Zapylone kwiatostany nie nadają się do produkcji marihuany leczniczej i rekreacyjnej, ponieważ ich moc i jakość zostaje znacznie obniżona. W zapylonych kwiatach rozwijają się nasiona, które nie są pożądane w suszu – są twarde i trzeszczą podczas palenia marihuany.
Jeśli w kwiatach konopnych zostaną znalezione nasiona, oznacza to, że hodowla nie powiedzie się, a cały wysiłek pójdzie na marne (chyba że proces zapylania był celowy). Zapylone kwiaty nie nadają się do spożycia i muszą zostać zutylizowane przez spalenie lub przekompostowanie.
Męskie osobniki konopi indyjskich mogą być pożądane przez wąski grono hodowców. Osoby takie nazywa się breederami, a zajmują się opracowywaniem nowych odmian konopi indyjskich. Breederzy wykorzystują pyłek z męskich roślin do zapylania wybranych żeńskich roślin, co pozwala na stworzenie nowych genotypów. Dzięki temu powstały takie popularne odmiany jak AK-47 czy O.G. Kush.
Osobniki hermafrodytyczne powstają z roślin żeńskich lub męskich, które były narażone na skrajne warunki i stres w czasie uprawy. Rośliny te wytwarzają jednocześnie kwiaty i woreczki pyłkowe, które wyglądem przypominają “banany”. Hermafrodyty mają zdolność samozapylania, ale także zapylenia innych roślin wokół nich. Pojawienie się hermafrodytów może świadczyć o złych warunkach na plantacji.
Kiedy można stwierdzić płeć konopi?
Dzięki charakterystycznym cechom, możliwe jest określenie płci rośliny już przed okresem kwitnienia. W późniejszych etapach życia rośliny, pomiędzy fazą wegetatywną a fazą kwitnienia, pojawiają się niewielkie struktury, zwane pre-flowerami, które są zalążkami kwiatów lub woreczków nasiennych. Wiedza na temat ich lokalizacji i identyfikacji pozwala na wczesne usunięcie męskich osobników z uprawy.
Kwiaty zaczynają pojawiać się około 6-7 tygodnia życia rośliny. W celu dokładnego zbadania roślin, przed zapyleniem, growerzy często używają lup.
Pre-flowery u męskich roślin konopi indyjskich mają kształt małych kul, natomiast u żeńskich przypominają gruszki z włoskami na wierzchu.
W fazie sadzonkowej i wegetatywnej konopie rozwijają swoje morfologiczne cechy, ale niemożliwe jest określenie ich płci. Dopiero w fazie przedkwitnienia zmienia się charakter procesów biochemicznych, co prowadzi do znacznego spowolnienia wzrostu rośliny. Energia rośliny jest wówczas skierowana na rozwój kwiatów lub woreczków pyłkowych.
Różnica między męskimi i żeńskimi roślinami marihuany
Istnieje kilka metod określania płci konopi, które pozwalają na szybką identyfikację i uniknięcie strat w zbiorach. Choć początkujący growerzy mogą mieć z tym problemy, identyfikacja płci roślin marihuany jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Męskie rośliny marihuany charakteryzują się pre-flowerami w kształcie kuleczek, które z czasem przekształcają się w woreczki pyłkowe. Nie wytwarzają one słupków kwiatowych, które natomiast widoczne są u żeńskich roślin.
Pierwszymi oznakami żeńskiej rośliny marihuany są słupki, które wyglądem przypominają białe włoski i wyrastają między łodygą a gałęzią. Kolejną charakterystyczną cechą są pre-flowery, które mają kształt gruszki. To z tych pre-flowerów rozwijają się później kwiaty, które są cenne dla hodowcy.
Warto zauważyć, że rośliny konopi męskich znacznie wcześniej wykształcają sakiewki nasienne niż rośliny żeńskie, co umożliwia hodowcom odpowiednio wczesne ich izolowanie.
Jak wygląda hermafrodyta?
Usuwanie wszystkich męskich konopi z ogrodu nie zapewnia w pełni bezpieczeństwa, ponieważ w specyficznych warunkach może dojść do hermienia, czyli powstania roślin hermafrodytycznych, które posiadają cechy zarówno żeńskie, jak i męskie. Hermafrodyty są zdolne do zapylenia żeńskich roślin, dlatego ich obecność na plantacji jest niebezpieczna. W przypadku pojawienia się hermafrodytów, należy je jak najszybciej usunąć.
Jak rozpoznać płeć konopi gdy posiadamy automaty?
Automatyczne odmiany konopi charakteryzują się zdolnością do wejścia w fazę kwitnienia bez względu na ilość i czas dostępnego światła. Płeć automatycznych odmian można poznać po około 3 tygodniach wzrostu rośliny, ale może się to różnić w zależności od szczepu. Identyfikacja płci automatycznych odmian konopi przebiega identycznie. Feminizowane nasiona konopi są gwarancją uzyskania wyłącznie roślin żeńskich.
Dla każdego growera priorytetem jest unikanie roślin męskich i hermafrodytycznych, bez względu na to, czy prowadzi uprawę outdoor czy indoor. Kupując odmiany feminizowane, prawie na 100% można mieć pewność, że na plantacji pojawią się jedynie rośliny żeńskie. Ale czym są odmiany feminizowane?
Nasiona feminizowane to nasiona, które zostały poddane modyfikacji genetycznej tak, aby wyrosły z nich wyłącznie rośliny żeńskie. Usunięcie męskich roślin z plantacji znacznie ułatwia uprawę marihuany i chroni niedoświadczonych hodowców przed utratą znacznej części plonów. W ciągu ostatnich lat nasiona feminizowane zdominowały rynek europejski, wypierając typowe nasiona regularne. Niestety, odmiany feminizowane mogą wykazywać skłonności do hermafrodytyzmu.
Odmiany feminizowane stanowią obecnie najpopularniejsze odmiany konopi dostępne na rynku. Nasiona żeńskie zazwyczaj są płodne, chociaż zdarzają się wyjątki. Różnią się one od innych odmian większą odpornością i zawartością THC. Płeć konopi znajdujących się na plantacji jest niezwykle ważna, ponieważ od niej zależy, czy wysiłek włożony w uprawę przyniesie oczekiwane rezultaty. Rośliny męskie i hermafrodyty są niepożądane. Największą wartość dla każdego hodowcy mają konopie żeńskie, z których uzyskuje się marihuanę leczniczą i rekreacyjną.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi rozpoznanie płci roślin konopi będzie dla Was łatwe i pozwoli uniknąć niepotrzebnych trudności podczas uprawy. Oczywiście uprawa konopi innych niż włókniste jest w Polsce zakazana. Niestety w naszym państwie za uprawę kilku nikomu nie szkodzących kwiatków cały czas grozi odsiadka.
Jeżeli szukasz sprzętu do uprawy roślin to wejdź na Growbox.pl. Z kodem PUGLIFE otrzymasz 10% zniżki.
NAPISZ KOMENTARZ