Dnia 2.08.2023r. weszła w życie Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2006 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 166 ze zm.). Dotyczy to preparatów zawierających środek odurzający grup I-N lub II-N, substancję psychotropową z grup II-P, III-P lub IV-P lub prekursory kategorii 1.
Konopna Klinika odpowiada na najbardziej nurtujące pytania!
Czy musisz posiadać Internetowe Konto Pacjenta?
Wystawienie recepty musi być poprzedzone weryfikacją ilości wystawionych dla danego pacjenta uprzednio recept w systemie P1 (za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta) lub po zebraniu wywiadu od pacjenta, że ilość i rodzaj produktów leczniczych przepisanych pacjentowi na receptach wystawionych i zrealizowanych, nie jest wystarczająca dla prawidłowego prowadzenia farmakoterapii. Zatem NIE, nie musisz posiadać IKP do wystawienia recepty, natomiast w takim przypadku każdorazowo jest potrzebna wizyta kontrolna.
Wystawianie recept, a wizyta kontrolna
Przede wszystkim na preparaty zawierające środki odurzające i substancje psychotropowe można będzie wystawić do trzech recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 90 dni stosowania.
Recepta na środki odurzające i psychotropowe będzie mogła zostać wystawiona bez badania pacjenta, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej niż trzy miesiące. Przepisanie recept na te środki ma poprzedzić m.in. weryfikacja w elektronicznej bazie zasobów o zdarzeniach medycznych. Ponadto do wystawienia recepty bez kontaktu z lekarzem pacjent zobligowany jest do posiadania Internetowego Konta Pacjenta.
Jednakże, gdy od ostatniego badania minęły więcej niż 3 miesiące, to KAŻDY pacjent musi odbyć wizytę kontrolną w postaci konsultacji z lekarzem – bez wyjątku.
Jak udostępnić lekarzowi swoje IKP?
Podczas konsultacji najszybszym i najłatwiejszym sposobem udostępniania jest metoda z SMS-em:
- lekarz ustala z pacjentem zakres jego upoważnienia, czyli wgląd do recept
- lekarz prosi o dostęp w swoim systemie gabinetowym
- pacjent dostaje kod przez SMS na swój telefon
- lekarz wpisuje kod do systemu i uzyskuje wgląd przez 24 godziny w historię recept pacjenta.
Aby skorzystać z wyżej wymienionej opcji, pacjent musi posiadać w aplikacji IKP w kanałach komunikacji wpisany swój numer telefonu.
Natomiast jeśli pacjent chciałby udostępnić swoje IKP na dłuższy okres czasu lekarzowi prowadzącemu, tak by ułatwić proces i dalsze wystawianie recept, to należy w ustawieniach swojego konta dodać go do listy osób upoważnionych. Aby to uczynić należy wybrać zakres upoważnienia: wgląd to wystawionych recept oraz znać numer PWZ lekarza prowadzącego.
Dokładną instrukcję udzielenia upoważnienia lekarzowi IKP znajdziesz pod tym linkiem.
Czy wizyty kontrolne muszą odbywać się stacjonarnie?
W konsekwencji, w wypadku wystawiania recept Rpw, niezbędne będzie przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Nowelizacja nie wymaga w tym zakresie badania osobistego, co oznacza że może się ono odbyć również w formie teleporady. Dodatkowo w dokumentacji medycznej konieczne będzie umieszczenie informacji o przebiegu dokonanej weryfikacji (przez IKP lub wywiad z pacjentem).
Podsumowanie
Ostatnie kilka tygodni wywróciło do góry nogami pracę wielu placówek medycznych. Z każdej strony docierały na początku do wszystkich sprzeczne informacje. Lecz z każdym dniem placówki systematyzowały i swoją wiedzę i robiły przesiew informacji. Dzięki temu mogliśmy wszystkie wyciągnięte wnioski z ostatnich trzech tygodni zgromadzić w jednym artykule.
Dzięki rozjaśnieniu się wielu kwestii – www.konopnaklinika.pl przywraca możliwość umówienia się na wizytę recepturową! Pamiętajcie jednak, że ta opcja jest możliwa jedynie dla pacjentów posiadających IKP.
NAPISZ KOMENTARZ