Amerykańscy naukowcy udostępnili wyniki ciekawego badania.
Nowotwór vs terapia konopiami
W czasopiśmie Supportive Care in Cancer opublikowano badanie przeprowadzone przez naukowców zrzeszonych w Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Zbadano perspektywy 1258 pacjentów chorych na raka, by dowiedzieć się co odczuwają pacjenci leczący się marihuaną.
Do badania zakwalifikowano chorych z dziewięcioma różnymi nowotworami, którzy korzystali z terapii prowadzonych w Memorial Sloan Kettering Cancer Center. Naukowcy postanowili oszacować związek pomiędzy rodzajem nowotworu, używaniem konopi, a postępem choroby. Wszyscy respondenci mieszkali w stanach, w których marihuana medyczna jest zalegalizowana. Około 31% z nich stwierdziło, że stosowało produkty z konopi indyjskich po postawieniu diagnozy.
Cechy związane z używaniem konopi indyjskich obejmowały młodszy wiek, niższy poziom wykształcenia i typ nowotworu. Z analizy wieloczynnikowej wynika, że w porównaniu z pacjentami z rakiem płuc, pacjenci z rakiem przewodu pokarmowego częściej używali konopi indyjskich
– Naukowcy z Memorial Sloan Kettering Cancer Center
Badania wykazały, że osoby, które korzystały z konopi indyjskich przed diagnozą, często kontynuowały ich używanie po otrzymaniu diagnozy. Główne powody stosowania konopi indyjskich to: problemy ze snem, leczenie stresu, lęku lub depresji oraz łagodzenie bólu. Warto zaznaczyć, że większość osób, które wykorzystywały konopie indyjskie w celu złagodzenia objawów, zauważyła poprawę. Tylko niewielki odsetek (mniej niż 5%) zgłosił pogorszenie się objawów.
Co ciekawe dane wyraźnie wskazują, że spora część pacjentów, którzy przed chorobą używali konopi indyjskich, nie chce przyznawać się do korzystania z nich przed swoim lekarzem. Na samym początku badania tylko 25% respondentów biorących udział w eksperymencie stwierdziło, że omawiało swoje związki z konopiami, razem ze specjalistom.
Pacjenci leczą się marihuaną bez wiedzy lekarzy
U pacjentów cierpiących na raka korzystanie z konopi indyjskich jest szeroko rozpowszechnione. Lekarze twierdzą, że obecnie w USA około 1/3 pacjentów, którzy zmagają się z nowotworem używa produktów/leków konopnych. Niestety najgorsze jest to, że pacjenci często decydują się na korzystanie z konopi bez aktywnego wsparcia ze strony specjalistów onkologów. Autorzy badania podkreślają, że onkolodzy i członkowie zespołu onkologicznego mają unikalną rolę w edukowaniu pacjentów. Zwłaszcza na temat potencjalnych korzyści i ryzyka związanego z używaniem konopi indyjskich. Wszystko przez to, że w tym kontekście dostępne są często sprzeczne i wykluczające się informacje.
Używanie konopi indyjskich przez pacjentów cierpiących na raka, w celu łagodzenia objawów to już znane zjawisko. Jednak obecnie prowadzi się coraz więcej badań nad ich skutecznością. Wyniki tych badań wyglądają obiecująco w kontekście leczenia objawów nowotworowych.
Badanie z maja 2023 roku potwierdziło, że medyczna marihuana, stosowana jako dodatek do innych leków, stanowi bezpieczną i efektywną alternatywę w leczeniu bólu związanego z nowotworem. Według badaczy, jest to szczególnie korzystne dla pacjentów, którzy nie uzyskują ulgi w bólu za pomocą tradycyjnych leków przeciwbólowych, takich jak opioidy. Wyniki badania wskazują na znaczące zmniejszenie bólu dzięki medycznej marihuanie.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
źródło: hightimes.com
NAPISZ KOMENTARZ