fbpx
AKTUALNOŚCI
12 października 2023

Gąsienice w uprawie : Jak skutecznie je zwalczyć?

Poznaj bezpieczne dla roślin i środowiska metody, które pomogą Ci utrzymać zdrową i silną plantację, gdy pojawią się gąsienice w uprawie
Poznaj skuteczne metody zwalczania i prewencji, aby ochronić swoje rośliny przed uszkodzeniami.

Gąsienice są larwami motyli, które żerują na liściach roślin. Gąsienice w uprawie marihuany są powszechne i łatwe do zidentyfikowania. Choć motyle same w sobie są piękne i niegroźne, ich larwy stanowią poważne zagrożenie dla uprawy konopi. Znajdziesz informacje o tym, jakie szkody mogą wyrządzać, jak je zidentyfikować oraz jakie środki i techniki możesz zastosować, aby je zwalczyć i zapobiec ich pojawianiu się.

Zauważyłeś gąsienice w uprawie marihuany? Dowiedz się, jakie preparaty i naturalne metody są najefektywniejsze w walce z tymi upartymi szkodnikami.

Jakie szkody powodują gąsienice w uprawie ?

Gąsienice to larwy motyli, które odżywiają się liśćmi i są powszechnie spotykane, co ułatwia ich identyfikację. Choć dorosłe motyle są piękne i nieszkodliwe, ich larwy stanowią poważne zagrożenie dla uprawy konopi, ponieważ zjadają liście i łodygi. Najczęstszymi oznakami ich obecności są dziurki lub obgryzione fragmenty liści.

Rzadziej można zauważyć same gąsienice na roślinie lub brązowe plamy, co stanowi ich odchody. Zjadanie liści i łodyg zaburza wzrost rośliny i ogranicza plony, co objawia się zżółknięciem liści, usychaniem elementów rośliny lub małymi pąkami. Gąsienice są często spotykane na plantacjach outdoor, ale bardzo rzadko pojawiają się w hodowli domowej.

Jak pozbyć się gąsienic?

Preparaty zawierające bakterie Bacillus thuringiensis są najskuteczniejsze w zwalczaniu gąsienic. Są to biopestycydy, które nie szkodzą roślinie, ludziom ani innym pożytecznym organizmom, które mogą występować w uprawie. Preparaty aplikuje się bezpośrednio na liście, które następnie zjada gąsienica, co prowadzi do jej szybkiej śmierci.

Inne możliwe opcje to:

Spinosad, jako organiczny insektycyd, może być szczególnie pomocny, gdy rośliny atakują jednocześnie różne szkodniki. Bakteria ta działa skutecznie tylko na larwy motyli i ćmy, podczas gdy Spinosad działa także przeciwko mączlikom, mszycom, roztoczom i wciornastkom. Jest to organiczny środek, bezpieczny dla ludzi, zwierząt i większości roślin. Niestety, jest toksyczny dla pszczół, co stanowi jego największą wadę. Aplikuje się go na liście i inne naziemne części roślin, unikając kontaktu z pszczółami. Stosowanie spinosadu najlepiej przeprowadzać po zmroku, co zmniejsza ryzyko szkody dla pożytecznych owadów, a także zwiększa skuteczność terapii. Najlepiej działa w temperaturach od 8 do 25 stopni Celsjusza.

Olej z nasion miodli indyjskiej (neem oil) jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i roślin, ponieważ jest tłoczony na zimno. Jednakże, ma on intensywny smak, który może oddziaływać na pąki rośliny. Dlatego, należy ostrożnie stosować olejek, aby uniknąć jego kontaktu z pąkami. Azadirachtyna, substancja czynna w olejku, jest odpowiedzialna za jego skuteczność w walce ze szkodnikami. Substancja ta jest również stosowana w innych pestycydach i od dawna wykorzystywana jest do walki ze szkodnikami w Unii Europejskiej. W Polsce olejek ten jest obecnie legalnie dostępny na rynku.

Pasożytnicze osy to naturalny sposób kontroli populacji gąsienic. Można je wypuścić do hodowli, aby zwalczały szkodniki, ale należy pamiętać, że przy większej ilości gąsienic, ta metoda powinna być traktowana jako dodatkowa, a nie główna.

Można również zastosować metodę mechanicznego usuwania gąsienic, szczególnie w przypadku małych hodowli i niewielkich inwazji. Gąsienice są na tyle duże, że można je łatwo usunąć z rośliny ręcznie i wyrzucić. Aby uniknąć ponownego pojawienia się gąsienic, należy zapobiegać obecności motyli i ćm w miejscu hodowli, ponieważ to one składają jaja, z których wylęgają się szkodliwe gąsienice.

Zapobieganie pojawianiu się gąsienic w uprawie

Aby skutecznie chronić uprawę konopi przed gąsienicami, ważne jest nie tylko ich zwalczanie, ale również zapobieganie ich pojawianiu się. Istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować ryzyko infestacji gąsienicami.

Monitorowanie i kontrola uprawy

Regularne i dokładne inspekcje roślin są kluczowe, aby w porę wykryć obecność gąsienic. Zwracaj uwagę na charakterystyczne objawy ich obecności, takie jak dziurki w liściach czy obecność odchodów.

Użycie pułapek feromonowych

Pułapki feromonowe są skutecznym narzędziem do monitorowania populacji motyli i ćm w okolicy uprawy. Pozwalają one na wczesne wykrycie problemu i podjęcie działań zmierzających do eliminacji gąsienic zanim staną się one poważnym zagrożeniem.

Bariery fizyczne

Zastosowanie barier fizycznych, jak siatki ochronne, może być pomocne w zabezpieczaniu roślin przed motylami składającymi jaja. Są to metody szczególnie polecane dla małych upraw, gdzie możliwe jest dokładne zabezpieczenie każdej rośliny.

Naturalni wrogowie gąsienic

Promowanie bioróżnorodności w ogrodzie to kolejny sposób na naturalne zwalczanie gąsienic. Ptaki, nietoperze czy jaszczurki to naturalni wrogowie gąsienic, którzy mogą pomóc w kontroli ich populacji.

Należy jednak zawsze pamiętać, że konopie indyjskie są w Polsce rośliną nielegalną, a informacje te mają wyłącznie charakter edukacyjny, nie służąc promocji ani zachęcaniu do uprawy konopi. Wiedza o kontrolowaniu i zapobieganiu infestacjom gąsienic może być jednak przydatna w kontekście innych, legalnych upraw roślin. Wszystkie potrzebne zabezpieczenia, nawozy i inne akcesoria do uprawy indoor oraz outdoor znajdziesz w sklepie Growbox.pl

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Terapia medyczna marihuana w Polsce – co musisz wiedzieć? Medyczna marihuana legalna, ale czy naprawdę dostępna? Odkryj, dlaczego pacjenci w Polsce wciąż walczą o terapię i gdzie zdobyć susz od 5 zł za gram! admin19 kwietnia 2025
AKTUALNOŚCI Infolinia Medycznej Marihuany – pierwszy ogólnopolski system wsparcia dla pacjentów konopnych Nowa infolinia Medycznej Marihuany to bezpłatne źródło wiedzy, wsparcia i praktycznej pomocy dla pacjentów. Dowiedz się, jak skorzystać z konsultacji i rozpocząć legalną terapię. Karolina2 kwietnia 2025
AKTUALNOŚCI 5 najczęstszych błędów w waporyzacji i jak ich uniknąć Rozpoczynasz swoją przygodę z waporyzacją? Upewnij się, że nie marnujesz suszu ani możliwości! Oto 5 typowych błędów, które mogą zepsuć Twoje doświadczenie – i konkretne wskazówki, jak je wyeliminować. admin31 marca 2025
AKTUALNOŚCI Nawozy Athena z oferty Growbox.pl – profesjonalne rozwiązania dla wymagających growerów Zadbaj o każdy etap uprawy dzięki nawozom Athena – linii zaprojektowanej przez growerów dla growerów. Dowiedz się więcej o produktach Athena dostępnych na Growbox.pl i zobacz, jak precyzyjne nawożenie może zwiększyć Twoje plony, poprawić smak i jakość zbiorów. admin29 marca 2025
AKTUALNOŚCI Najlepsze podłoża do uprawy roślin - produkty od Mills Nutrients Sezon ogrodniczy 2025 nadchodzi wielkimi krokami - to idealny moment, by zaopatrzyć się w wysokiej jakości podłoża Mills Nutrients. Zobacz, które z nich najlepiej wspierają rozwój roślin i sprawdź nasze porównanie! admin28 marca 2025
BIZNES Rozwój rynku konopnego - Podsumowanie roku 2024 firmy Cannabist Co. Cannabist Co. podsumowuje 2024 rok – restrukturyzacja, ekspansja i optymalizacja kosztów. Jak przedstawione plany wpłyną na rozwój rynku konopnego w USA i jakie lekcje może z tego wyciągnąć Polska? admin28 marca 2025
AKTUALNOŚCI Przewodnik po temperaturach waporyzacji - Które terpeny odparowują jako pierwsze? Terpeny to nie tylko aromat – to inteligentne molekuły, które decydują o charakterze każdej sesji waporyzacji. Zobacz, jak dobrać temperatury waporyzacji terpenów, by w pełni wykorzystać ich potencjał smakowy i terapeutyczny. Karolina27 marca 2025