Dowiedz się, jak skutecznie zwalczyć i zapobiegać pleśni w uprawie marihuany. Znajdź najlepsze metody, aby ochronić swoje rośliny przed uszkodzeniem przez grzyby i pleśń, a także dowiedz się, jakie są konsekwencje spożycia spleśniałej marihuany.
Wysoka temperatura i wilgotność to sprzymierzeńcy pleśni – naucz się, jak je kontrolować i utrzymać Twoje rośliny zdrowe i silne.
Pleśń w uprawie marihuany
Plantacje konopi narażone są na szereg zagrożeń, z których jednym z największych jest pleśń wywołana przez grzyby. Rozwój pleśni sprzyja wysoka temperatura i wilgotność, a także przenoszenie przez niektóre owady. W przypadku konopi, grzyby takie jak gronkowce, cladosporium, pleśniaki, pędzlaki i grzyby z rodzaju rhizopus są najczęstszymi sprawcami infekcji. Najczęściej występującymi infekcjami grzybiczymi konopi są gnicie korzeni i pąków, biały mączniak prawdziwy oraz septorioza, znana także jako żółta plamistość liści. Jednakże świadomość problemu i znajomość sposobów zwalczania mogą pomóc zapobiec lub szybko uporać się z tym niebezpiecznym zagrożeniem dla upraw konopi.
Czym jest pleśń?
Pleśń to rodzaj grzybów wielokomórkowych, które porastają różne powierzchnie, w tym rośliny. Część z tych grzybów jest pasożytnicza i wywołuje choroby, co stanowi zagrożenie dla roślin, w tym konopi. Pleśń może “podkradać” pokarm, utrudniać wzrost, niszczyć korzenie i pąki, co czyni rośliny niezdolnymi do spożycia. Zaatakowane korzenie i pąki ulegają gniciu, a pleśń może również powodować różne choroby, które zaszkodzą plonom. Z tego powodu pleśń stanowi poważne zagrożenie dla plantacji konopi.
Skąd bierze się pleśń ?
Pleśń pojawia się najczęściej w miejscach o wysokiej temperaturze powietrza i wilgotności, a jej pierwsze objawy są widoczne na fragmentach rośliny lub na powierzchni ziemi. Z czasem pleśń rozprzestrzenia się na coraz większe obszary, co jest sprzyjane przez nadmierne podlewanie oraz niewłaściwe podłoże. Niektóre owady, takie jak komary grzybowe, czerwce, mszyce czy wełnowce, mogą przenosić pleśń lub pomagać w jej rozprzestrzenianiu się. Rozpoznanie pleśni jest istotne dla ochrony upraw, ponieważ im wcześniej zostanie zauważona, tym łatwiej będzie ją zwalczyć i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się.
Jak zwalczyć pleśń ?
Aby zwalczyć pleśń na roślinach, należy podjąć odpowiednie działania, które pomogą uratować rośliny. Jedną z domowych metod jest mycie rośliny mieszanką wody z mlekiem, co pozwala uniknąć stosowania chemii, szczególnie jeśli roślina ma być przeznaczona do spożycia. Inna metoda to delikatny oprysk roztworem wodorowęglanu potasu lub sodu i wody, przy czym większą skuteczność wykazuje wodorowęglan potasu. W przypadku, gdy te metody nie są skuteczne, można użyć sklepowych środków grzybobójczych, fungicydów. Wszystkie środki należy stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu i przestrzegać zaleceń producenta, aby zapewnić bezpieczeństwo rośliny do spożycia. Jednakże, gdy doszło już do gnicia korzeni lub pąków, szanse na uratowanie rośliny maleją drastycznie. W takiej sytuacji zaleca się usunięcie zainfekowanych części rośliny lub nawet całej rośliny, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się pleśni.
Zwalczanie i zapobieganie gniciu konopi
W leczeniu gniciu konopi należy zacząć od identyfikacji źródła problemu. Jeśli w uprawie są obecne szkodliwe owady, należy najpierw wyeliminować je, ponieważ niektóre z nich przenoszą pleśnie. Należy również zapewnić właściwe warunki hodowli, w tym odpowiednią wilgotność i temperaturę.
Kolejnym krokiem jest przesadzenie rośliny do świeżej ziemi, która jest bogata w niezbędne składniki odżywcze i ma dobry odpływ wody. Następnie należy podlewać rośliny wodą bogatą w tlen i dodawać do niej pożyteczne bakterie, które pomagają w przekształcaniu materii organicznej w składniki odżywcze. Zdrowa roślina jest bardziej odporna na choroby, co zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej.
Niektóre gatunki bakterii, takie jak Bacillus amyloliquefaciens, mogą pomóc w zwalczaniu pleśni korzeni. Jednakże, należy zachować ostrożność i nie oczekiwać cudów, ponieważ w większości przypadków roślina z zgniłymi korzeniami trafi na śmietnik.
Jak zapobiegać powstawaniu pleśni?
Należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza, gdyż zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni, a zbyt niska może osłabić rośliny. Ważne jest także, aby nie hodować roślin w zbyt dużym zagęszczeniu, co sprzyja tworzeniu się wilgoci i infekcjom. Nie należy moczyć nadziemnych części roślin, a jednocześnie zapewnić im odpowiedni obieg powietrza i odpływ wody. Istotne jest także zapewnienie odpowiedniej ilości światła, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar może wpłynąć negatywnie na rośliny. Warto dbać o właściwe warunki glebowe i dostarczać składniki mineralne, ponieważ dobrze odżywione rośliny są bardziej odporne na choroby. Regularna obserwacja roślin pozwala na szybką reakcję w przypadku pojawienia się infekcji, a usuwanie zajętych części minimalizuje ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się chorób.
Spożycie spleśniałej marihuany – jakie są konsekwencje ?
Mimo tego, że konopie nie uległy pleśni w trakcie wzrostu, to wciąż mogą być narażone na infekcję grzybiczą podczas procesu suszenia, zwłaszcza jeśli użyjemy słoików do przechowywania. Aby zapobiec temu problemowi, warto regularnie otwierać słoiki i zapewnić przepływ powietrza. Można też zainwestować w specjalne pojemniki, które utrzymają odpowiednią wilgotność. Taka mała inwestycja może zaoszczędzić wiele kłopotów.
Jeśli jednak pleśń już pojawi się na naszych plonach, nie powinniśmy ich spożywać. Oprócz możliwych reakcji alergicznych, pleśnie produkują toksyny, które są przyczyną poważnych zatruć. Spożycie zainfekowanego towaru może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, na przykład:
- kaszel,
- wymioty,
- biegunki,
- bóle głowy,
- ataki astmy,
- zapalenie płuc,
- problemy z oddechem,
- infekcje grzybicze płuc,
- zaburzenia rytmu serca.
Rośliny konopi są narażone na pleśń, co jest typową przypadłością dla hodowli roślin. Wysoka temperatura powietrza w połączeniu z nadmierną wilgotnością sprzyjają rozwojowi grzybów. One odbierają roślinie składniki odżywcze, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do jej zniszczenia.
Rośliny zainfekowane pleśnią nie nadają się do spożycia, a ich spożycie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym reakcji alergicznych lub zatruć. Dlatego zawsze należy stawiać na pierwszym miejscu swoje zdrowie i bezpieczeństwo. W przypadku zauważenia pleśni na roślinach konopi należy je niezwłocznie usunąć i poddać się badaniu lekarskiemu. Jeśli chciałbyś podjąć leczenie medyczną marihuaną, pod kontrolą lekarza koniecznie odwiedź nasze zakładki KLINIKI KONOPNE.
NAPISZ KOMENTARZ