Stan Connecticut – tam 10 stycznia oficjalnie rozpoczęła się sprzedaż legalnej marihuany.
Connecticut – od nielegalu po 25 milionów $ miesięcznie
Departament Ochrony Konsumentów (DCP) ogłosił, że nowe dane pokazują, iż łączna sprzedaż konopi indyjskich do użytku przez dorosłych i marihuany medycznej w stanie Connecticut wyniosła ponad 25 milionów dolarów w okresie od 1 do 30 września 2023 roku. Oczywiście ta liczba nie obejmuje podatku, a co ciekawe użytkownicy medycznej marihuany w stanie Connecticut w ogóle go nie płacą.
Dlaczego te wyniki robią, aż tak duże wrażenie? Wszystko przez to, że Connecticut to stosunkowo mały stan – zamieszkuje go około 3,6 miliona ludzi, a większość sąsiednich stanów już dawno zalegalizowała używanie rekreacyjnej marihuany.
Rynek marihuany rekreacyjnej odnotował we wrześniu sprzedaż przekraczającą 14,3 miliona dolarów, podczas gdy rynek marihuany medycznej odnotował w tym samym okresie prawie 11 milionów dolarów sprzedaży
– raport Departamentu Ochrony Konsumentów
Bardzo ciekawy jest system podatkowy, który urzędnicy narzucili na sprzedaż marihuany. Na użytkowników marihuany rekreacyjnej, którzy zaopatrują się w legalnych dyspensariach, narzucone są 3 taxy. Pierwszy – stanowy podatek od sprzedaży, który wynosi 6,35%. Drugi – podatek od sprzedaży, który narzuca konkretne miasto, w którym znajduje się dyspensarium. On wynosi 3%. No i 3 – podatek oparty na zawartości THC, który wynosi około 10-15% od ceny sprzedaży. Tak więc stan Connecticut zarabia naprawdę sporo pieniążków, na legalizacji marihuany rekreacyjnej.
Stałe tempo rozwoju
Z czego pochodzą wyżej wymienione dane? Opublikował je w swoim raporcie Departament Ochrony Konsumentów. W stanie Connecticut każdy przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą marihuany medycznej i rekreacyjnej, jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży w systemie BioTrack. Jest to program, który śledzi historię wszystkich kwiatków, od zasadzenia rośliny do sprzedaży suszu.
Według prowadzonych statystyk, stan Connecticut ma tzw. stałe tempo rozwoju, jeżeli chodzi o rynek konopi. W sierpniu sprzedaż marihuany była na podobnym poziomie, jak we wrześniu. Dyspensaria odnotowały sprzedaż na poziomie 14 milionów dolarów na rynku rekreacyjnym i 11 milionów dolarów na rynku medycznym.
Jakie produkty ludzie kupują najczęściej?
Według obowiązującego prawa, mieszkańcy Connecticut mogą jednorazowo kupić około 7 g marihuany rekreacyjnej, a pacjenci korzystający z marihuany medycznej, maksymalnie 140 g miesięcznie. Zgodnie z przepisami stanowymi dotyczącymi domowej uprawy konopi indyjskich, osoby dorosłe w wieku 21 lat i starsze mogą samodzielnie uprawiać do sześciu roślin konopi indyjskich. W tym trzy rośliny “niedojrzałe” i trzy rośliny kwitnące. Growerzy powinni zadbać o ochronę roślin przed dziećmi, zwierzętami domowymi i innymi osobami, które nie powinny mieć dostępu do konopi.
Jeżeli chodzi o produkty, które można kupić w legalnych dyspenasriach, to najczęściej sprzedają się:
- kwiaty konopi – 53% transakcji
- wkłady do waporyzatorów – 27% transakcji
- artykuły spożywcze – 10% transakcji
- ekstrakty – 7% transakcji
- inne produkty – 3% transakcji
Ustawa legalizująca sprzedaż marihuany rekreacyjnej w Connecticut, została pierwotnie uchwalona przez gubernatora Neda Lamonta w 2021 roku. Jednak oficjalna sprzedaż dla dorosłych rozpoczęła się dopiero w styczniu 2023 roku. To jak mieszkańcy tego stanu czekali na tę decyzję widać po statystykach z pierwszego dnia legalnej sprzedaży. Wtedy sklepy z Connecticut zanotowały sprzedaż na poziomie 250 000 dolarów, a otwarte było tylko 8 dyspensariów.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam jedyne w swoim rodzaju szoty konopne – ROLLSHOTY.
źródło: hightimes.com
NAPISZ KOMENTARZ