W stanie Kolorado sprzedano marihuany za łączną sumę 15 miliardów dolarów.
Raport sprzedaży marihuany w Kolorado
Departament Skarbowy Kolorado opublikował raport, z którego wynika, że od legalizacji konopi indyjskich (rok 2014c) w tym stanie, sprzedaż marihuany osiągnęła wynik 15 miliardów dolarów. Raporty sprzedaży marihuany DOR podsumowują łączną sprzedaż sklepów medycznych i detalicznych na przestrzeni każdego miesiąca w różnych hrabstwach. Pierwszy raport pokazuje ogólną sprzedaż w danym miesiącu, podczas gdy drugi raport dzieli tę sprzedaż na kategorie: medyczną i dla dorosłych, uwzględniając podział na hrabstwa.
Według statystyk, od 2016 roku średnia sprzedaż marihuany w tym stanie oscyluje pomiędzy 1-2 miliardów rocznie. Jednak pomimo tak sporej sumy, prognozy na przyszłość nie są zbyt kolorowe. Specjaliści mówią wprost o tym, że w 2023 roku sprzedaż w Kolorado spadnie w porównaniu do poprzednich lat. Sytuacja nadpodaży może istotnie wpłynąć na obniżenie cen.
Najgorzej w tym przypadku wygląda sprzedaż marihuany medycznej – od 2022 roku notowane są ciągłe spadki w tym sektorze.
Denver – rejon ze statycznie największą sprzedażą, który obecnie mierzy się z lekkimi kłopotami
W stolicy Kolorado – Denver, oraz odpowiadającym mu hrabstwie, widzimy gwałtowny spadek w sprzedaży. Lipcowy raport przedstawia 22% spadek rocznych przychodów z konopi indyjskich w okresie 2021-2022, co stanowi największy spadek od czasu legalizacji. To zjawisko jest wynikiem tego, że klienci ograniczają zakupy bardziej kosztownych produktów ze względu na brak finansów.
Na rynku jest po prostu źle. W tej chwili jest źle. Zamykają się firmy, z lewej i prawej strony
– Val Tonazzi, sprzedawca marihuany z Denver
Wpływ prawa na sprzedaż marihuany
Znaczny wpływ na sprzedaż marihuany w stanie Kolorado ma obecne prawo federalne w USA. Chodzi m.in. o to, że konopi indyjskie cały czas znajdują się w tzw. Wykazie I – w którym znajdują się najcięższe substancje psychoaktywne. Przez to legalnie działający przedsiębiorcy mają ogromne problemy np. z bankowością. W tej sprawie u samego prezydenta USA interweniował Jared Polis – gubernator Kolorado.
Obecna klasyfikacja konopi indyjskich na mocy prawa federalnego jako leku z Wykazu I jest sprzeczna z dowodami naukowymi. Pogląd, jaki wcześniej wygłaszano, że konopie indyjskie nie mają akceptowanego zastosowania medycznego, mają wysoki potencjał nadużywania i nie są akceptowane standardy bezpieczeństwa nawet pod nadzorem lekarza, został powszechnie obalony, zalecenie HHS opiera się na dowodach i stanowi krok we właściwym kierunku.
– Jared Polis, gubernator stanu Kolorado
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których uwierz – musisz spróbować.
źródło: hightimes.com
NAPISZ KOMENTARZ