Wyniki badania naukowców z University of Hawaii i Johns Hopkins University.
Legalne sklepy z marihuaną vs przestępczość
Naukowcy z University of Hawaii i Johns Hopkins University postanowili sprawdzić jak na wzrost lub spadek przestępczości w danym regionie, wpływają legalne sklepy z marihuaną. Dane, które otrzymali pochodzą ze stanu Waszyngton. Jest to stan, który w 2012 roku, jako drugi (tuż po Kolorado), zalegalizował rekreacyjną marihuanę. Praca pt. “The impact of recreational marijuana dispensaries on crime: evidence from a lottery experiment”, może przyczynić się do uwierzytelnienia działalności legalnych sklepów z marihuaną, w oczach kolejnych osób.
Wiele jurysdykcji w Ameryce Północnej zalegalizowało działalność dyspensariów z rekreacyjną marihuaną. Powszechną obawą jest to, że legalne sklepy z marihuaną mogą przyczyniać się do wzrostu lokalnej przestępczości. Dodatkowo identyfikację wpływu na przestępczość utrudnia przestrzenna endogeniczność lokalizacji dyspensariów
– naukowcy prowadzący to badanie
Wcześniejsze rozważania naukowców
Co ciekawe do takich badań dochodziło już wcześniej. Wtedy specjaliści wzięli pod lupę, między innymi legalne sklepy z marihuaną, które prowadziły swoją działalności w stanie Kalifornia. Badanie, które mam na myśli, odbywało się w 2018 roku, a wnioski do których doszli naukowcy, były bardzo pozytywne. Bowiem wtedy w żadnym ze sprawdzanych modeli nie stwierdzili wzrostu przestępczości opierającej się na przemocy.
Wyniki sugerują brak związku między przepisami hrabstwa, które legalnie zezwalają na przychodnie, a zgłaszanymi przestępstwami z użyciem przemocy…. Wyniki te są spójne z niektórymi niedawnymi badaniami sugerującymi, że dyspensaria pomagają zmniejszyć przestępczość
– autorzy badania z 2018 roku
Kolejną pracą, w której specjaliści sprawdzali tego typu zależności było badanie “The effect of marijuana legalization on neighborhood crime”. W tym przypadku uczeni opierali swoją wiedzę o statystyki pochodzące ze stanu Kolorado. Konkretnie z miasta Denver – czyli aglomeracji, w której sprzedawało się najwięcej legalnej marihuany. W przypadku tego badania, wnioski były jeszcze ciekawsze.
Odkryliśmy, że ogólnym skutkiem dodania przychodni w okolicy liczącej 10 000 mieszkańców jest zmniejszenie przestępczości o około 17 przestępstw miesięcznie
– autorzy badania
Co z wynikami pracy, która została opublikowana teraz?
Badacze z University of Hawaii i Johns Hopkins University doszli do bardzo podobnych wniosków jak naukowcy, którzy pracowali przy dwóch poprzednich badaniach. Z zebranych przez nich danych wynika, że otwarcie legalnych sklepów z marihuaną nie ma znaczącego wpływu na wzrost przestępczości związanej z przemocą.
Stan Waszyngton przydzielał licencje na otwarcie legalnych sklepów z marihuaną w drodze loterii. To stanowiło naturalny eksperyment, mający na celu oszacowanie przyczynowego wpływu tych lokali na przestępczość na poziomie sąsiedzkim. Łącząc dane z loterii ze szczegółowymi, geokodowanymi danymi dotyczącymi przestępczości, szacujemy, że obecność legalnych sklepów z marihuaną nie ma znaczącego wpływu na lokalną przestępczość. Szacujemy jedynie niewielki wzrost przestępczości przeciwko mieniu, szczególnie w dzielnicach o niskich dochodach
– autorzy badania
Wyniki tych badań mogą znacząco przyczynić się do legalizacji marihuany na poziomie federalnym. Część amerykańskich polityków obawia się, że otwarcie sklepów z legalną marihuaną na poziomie stanowym, wpłynie negatywnie na społeczeństwo. Jak pokazują te trzy badania, na pewno nie muszą się bać zwiększenia przestępstw na tle przemocowym. Do czegoś takiego w stanach, które już dawno legalizację mają za sobą, nie doszło.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.
źródło: hightimes.com
NAPISZ KOMENTARZ