Finał operacji White Snow.
Międzynarodowa operacja White Snow, przeprowadzona przez funkcjonariuszy CBŚP
Na początku tego roku funkcjonariusze CBŚP oraz włoskiej Centralnej Dyrekcji ds. Służb Antynarkotykowych (DCSA), zintensyfikowali działania nad projektem “White Snow”. Był to projekt skupiony na wzmocnieniu dynamiki reagowania służb uczestniczących w projekcie, wobec ujawnionego zagrożenia przestępstwami narkotykowi oraz dalszej współpracy na poziomie taktycznym, eksperckim i szkoleniowym. W związku z tym przedstawiciele służb odbyli kilka ważnych szkoleń, na których pojawili się również przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości z Włoch, Hiszpanii, Litwy, Kolumbii, Niderlandów, Szwecji, a także reprezentanci Europolu i Frontexu.
W projekcie “White Snow”, na międzynarodowych spotkaniach z partnerami, funkcjonariusze planowali co należy robić wobec grup przestępczych, które zajmują się produkcją, handlem i przemytem narkotyków. Przedstawiciele służb podczas konsultacji doszli do porozumienia w jaki sposób działać, by jak najszybciej doprowadzić do rozbicia zorganizowanych grup przestępczych.
Na efekty ich pracy nie trzeba było czekać zbyt długo. Działania grupy skupionej wokół projektu “White Snow” doprowadziły do tego, że funkcjonariusze CBŚP wraz ze swoimi kolegami z innych krajów zatrzymali 83 osoby, zajmujące wysokie miejsce w hierarchii przestępczej. Przedstawiciele służb zabezpieczyli ponad 12 ton narkotyków, o czarnorynkowej wartości 1,2 miliarda euro. Dodatkowo zlikwidowali dwa laboratoria oraz jedną plantację konopie indyjskich. W ręce CBŚP wpadło także 160 sztuk broni palnej, 400 sztuk pistoletów sygnałowych, tysiąc elementów broni palnej, a także ponad 10 tys. sztuk amunicji różnego kalibru. Przy okazji tych działań mundurowi zabezpieczyli również gotówkę w kwocie 5,77 mln euro oraz pojazdy o wartości 43 tys. euro.
Pomimo tego, że projekt “White Snow” formalnie się zakończył, to funkcjonariusze CBŚP w ogóle nie zamierzają osiadać na laurach. Z informacji do których dotarliśmy wynika, że w najbliższym czasie rozpoczną intensywną współpracę z służbami hiszpańskimi. Efektem projektu pod roboczą nazwą “EMERALD”, ma być rozbicie szlaków przemytniczych konopi indyjskich.
Jeżeli szukasz więcej głośnych spraw związanych z przestępczością narkotykową, to sprawdź naszą zakładkę Kryminalne.
źródło: cbsp.policja.pl
NAPISZ KOMENTARZ