Czym są nasiona konopi i jaką mogą pełnić funkcję w codziennej diecie? O tym w artykule.
Czym są nasiona konopi
Nasiona są kluczem do powstania nowej rośliny. Można powiedzieć, że dają jej życie. W nich znajdują się wszystkie substancje odżywcze i zawierają często więcej substancji witalnych niż sama roślina. Do nasion należą także orzechy, tak więc nasiona konopi są małymi orzechami, a nawet mają orzechowy smak. Znajduje się w nich większość nienasyconych kwasów tłuszczowych, występujących razem z antyoksydantami. Są źródłem magnezu, żelaza i potasu. Produkuje się z nich olej, mąkę i mleko. Skórka nasiona zapewnia im dodatkową ochronę, która zabezpiecza zarodki przed wpływem światła.
Jaką rolę dla zdrowia pełnią nasiona konopi?
Nasiona konopi zawierają zdrowe tłuszcze, proteiny, a także witaminy. Dzięki temu zapobiegają chorobom serca, chronią nerwy, dostarczają energii, a także pomagają witaminom dotrzeć do tkanek. Nasi przodkowie spożywali pestki oraz nasiona i były one ważnym elementem diety dlatego i my nie powinniśmy się ich pozbywać. Tworzą one pewnego rodzaju efekt synergii, wzmacniając działanie innych, potrzebnych nam substancji. Są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w ilości optymalnej dla regulacji aktywności metabolicznych komórek. Często jesteśmy zmęczeni i narzekamy na brak energii. Nasiona konopi to superfood, które może nam dostarczyć sił.
Nasiona konopi są źródłem witaminy E
Zawartość witaminy E w nasionach konopi wynosi 7,20/100 mg. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E u kobiet wynosi ok. 12 g, natomiast u mężczyzn ok. 15 g.
Witamina E pełni ważne funkcje w naszym organizmie. Utrzymuje dobrą kondycję czerwonych krwinek i wspiera prawidłową przemianę materii. Pomaga w procesach wytwarzania witaminy A, enzymów, protein i hormonów. Kiedy połączymy ją z selenem, wzmacnia układ odpornościowy. Witamina E należy do grupy witamin, rozpuszczalnych w tłuszczach razem z A, D i K. Tutaj zaczyna się wcześniej wspomniana synergia. Witamina E razem z C, chronią ściany komórkowe i witaminę A przed stresem antyoksydacyjnym.
Są różne grupy witaminy E. Te, które znajdują, się w konopiach działają szczególnie, często z podwojoną siłą. Weźmy na przykład gamma-tokoferol. Ta witamina E wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Potrafi unieszkodliwiać dwutlenek azotu. U kobiet zmniejsza to ryzyko zachorowania na raka piersi. Konopie są także źródłem selenu. Kiedy połączymy selen, a także wyżej wspomnianą witaminę u mężczyzn – zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka prostaty. Gamma-tokoferol wspiera geny, które odpowiadają za hamowanie wzrostu nowotworu. Bomba witaminowa, jaka znajduje, się w konopiach jest znacznie skuteczniejsza niż same suplementy. Działa przeciwzapalnie, hamuje zbyt wysoki poziom cukru we krwi i wspiera, pracę serca zmniejszając, ryzyko zawału. Chroni nasz mózg przed procesami starzenia, zapobiegając tym samym zanikom pamięci, zaburzeniom koncentracji, a nawet chorobom takim jak Alzheimer czy demencja. Jest świetna dla naszej skóry, ponieważ wspiera produkcje kolagenu oraz zmniejsza objawy atopowego zapalenia skóry. Chroni oczy, ściany tętnic i naczyń krwionośnych.
Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że zawartość witaminy E we krwi to wyznacznik poziomu ryzyka wystąpienia zawału serca. Dostarczając ją razem z pożywieniem, np. w nasionach czy oleju konopnym, obniżamy ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, które są częstą przyczyną zgonów w uprzemysłowionych krajach.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE.
Źródła:
- Simonsohn B. (2020). Konopie cud natury. Wydawnictwo Vital.
NAPISZ KOMENTARZ