Grecki eurodeputowany Stelios Kouloglou niedawno zaapelował do KE. Wzywa Komisję Europejską do przyjęcia przepisów, które wprowadziłyby od dawna potrzebną jednolitość w dostępie do medycznej marihuany. Przez problemy z dostępnością leku, pacjenci są skazani na korzystanie z czarnego rynku.
Problemy z medyczną marihuaną w Grecji
Grecja była jednym z pierwszych krajów europejskich, które zalegalizowały marihuanę leczniczą w 2017 r. Obecne przepisy oznaczają, że sześć lat później pacjenci w Grecji nadal nie mają dostępu do legalnych produktów. W rezultacie tysiące chorych osób nadal polega na marihuanie dostępnej na nielegalnym rynku lub własnej uprawie w celu leczenia poważnych schorzeń.
Eurodeputowany Kouloglou szuka jasności w tej sprawie. Pierwsze zapytanie przedłożył Parlamentowi Europejskiemu w 2022 r. Padło „pytanie wymagające pisemnej odpowiedzi”, o następującej treści:
Wiele państw członkowskich zalegalizowało obecnie medyczne wykorzystanie konopi oraz obrót lekami zatwierdzonymi przez EMA i innymi lekami na receptę. Jednocześnie PE przyjął rezolucję podkreślającą ich skutki terapeutyczne, być może nawet w przypadku COVID-19.
Od 2017 r. uprawa marihuany leczniczej oraz licencjonowanie i wytwarzanie gotowych produktów o zawartości THC przekraczającej 2% są oficjalnie regulowane w Grecji.
W dniu 2 grudnia 2021 r. rząd zakazał importu produktów z medycznej marihuany w stanie końcowym do konsumpcji krajowej, uniemożliwiając greckim pacjentom uzyskanie takich produktów o zawartości tetrahydrokannabinolu przekraczającej 2%, ponieważ nie zostały one licencjonowane do produkcji krajowej, a niewiele firm spełni niezbędne warunki w najbliższym czasie. W rezultacie pacjenci uciekają się do nielegalnie dystrybuowanych preparatów z niewiarygodnych źródeł.
Zapytał o istotne kwestie czy komisja będzie dążyć do ustalenia, czy naruszane są zasady uczciwej konkurencji. Jest niezbędna dla swobodnego przepływu towarów. Czy łamane są przepisy Europejskiego Systemu Regulacji Leków? W jaki sposób może pomóc greckim pacjentom uzyskać legalny dostęp do leczenia, którego potrzebują?
Pacjenci w Grecji są traktowani jak przestępcy
Na początku grudnia poseł Kouloglou złożył kolejne pytanie, którego treść znajduje się poniżej:
Używanie marihuany do celów medycznych jest akceptowane na całym świecie. WHO zaleca stosowanie recept na szeroki zakres schorzeń, podczas gdy Parlament Europejski wezwał władze europejskie i krajowe do usunięcia barier regulacyjnych, zapewnienia finansowania badań i innowacji oraz informowania pracowników służby zdrowia.
Grecja zalegalizowała medyczną marihuanę w 2017 r., zezwalając na jej uprawę i produkcję produktów z konopi indyjskich zawierających więcej niż 0,3% THC. Pacjenci nie mają jednak dostępu do tych produktów medycznych, a istniejące niewielkie krajowe inwestycje w medyczną marihuanę są powolne.
W listopadzie 2021 r. grecki rząd zakazał importu produktów z medycznej marihuany, naruszając art. 28 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i tworząc sytuację rynkową, w której podaż była kontrolowana przez nielicznych, którzy wpływali na ceny, co prowadziło do nieuczciwej konkurencji. W rezultacie przez ostatnie dwa lata pacjenci byli zmuszeni do korzystania z czarnego rynku w celu uzyskania leczenia szeregu schorzeń.
Tutaj pojawiły się kolejne pytania posła. W jaki sposób Komisja planuje zaradzić niedoborom leków dla pacjentów, spowodowanym przez środki krajowe, które naruszają podstawową zasadę swobodnego przepływu towarów? Tworzą pożywkę dla nieuczciwej konkurencji na jednolitym rynku. Czy planuje wprowadzenie unijnych ram prawnych? Kompleksowo regulowałyby całą kwestię, zapobiegając istnieniu czarnego rynku, regulując jakość i dokładność etykietowania oraz zapewniając legalny i bezpieczny dostęp do produktów z konopi do celów medycznych.
Kiedy pacjencji w Grecji będą mogli kupić medyczną marihuanę?
W styczniu Tikun Olam Europe spółka zależna izraelskiej firmy konopnej Tikun Olam ogłosiła rozpoczęcie działalności w pierwszym zakładzie produkcji marihuany leczniczej w Grecji.
Pierwsze produkty na bazie kwiatów miały być dostępne do końca 2023 r., ale obecnie oczekuje się, że zostanie to opóźnione do końca 2024 r.
Grecja nie jest jedynym krajem w Europie zmagającym się ze zbiorem przepisów, zasad i regulacji, z których wiele wydaje się być ze sobą sprzecznych.
Pacjenci i ich rodziny pozostają przestępcami. Stanowisko w tej sprawie zajęła przedstawicielka greckiej grupy rzeczników pacjentów MAMAKA, Jacqueline Poitras. Była mocno zaangażowana w kampanię na rzecz legalizacji medycznej marihuany. Powiedziała, że nadszedł czas, aby UE zajęła się nierównością w dostępie.
Jeśli europejski przemysł konopi ma osiągnąć swój pełny potencjał, zarówno na poziomie poszczególnych krajów, jak i na poziomie kontynentalnym, musi istnieć do pewnego stopnia rozsądna jednolitość. Cierpiący pacjenci w całej Europie, w tym w Grecji, są od tego zależni.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE.
Źródła:
- Norman H. ICBC. (2023). Medical Cannabis Access Continues To Be Hindered In Greece Z linku: https://internationalcbc.com/medical-cannabis-access-continues-to-be-hindered-in-greece/
- Kouloglou S. European Parliament. (2022). Ban on the import of medical cannabis products into Greece Z https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2022-000391_EN.html
- Kouloglou S. European Parliament. (2023). Violations of fundamental EU principles and lack of an EU framework for medical cannabis is forcing patients to turn to the black market Z linku: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2023-003533_EN.html
- Tikun Olam. (2023). Tikun Olam Europe: Inauguration of Europe’s first medical cannabis production unit in Examilia, Korinthos Z linku: https://tikuneurope.com/en/tikunolam-europe-egkainia-tis-protis-monadas-farma/
- Sinclair S. Business of cannabis. (2023). Greek MEP Calls on European Commission to Address Medical Cannabis ‘Inequalities’ Forcing Patients Into Illicit Market Z linku: https://businessofcannabis.com/greek-mep-calls-on-european-commission-to-address-medical-cannabis-inequalities-forcing-patients-into-illicit-market/
NAPISZ KOMENTARZ