Pierwszy punkt z legalnymi konopiami indyjskimi.
Legalizacja marihuany w Szwajcarii
Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że w Zurychu oficjalnie rozpoczął się program pilotażowy legalnej marihuany. Wszystko miało związek z programem “Züri Can – Cannabis with Responsibility”. Teraz do podobnego programu dołączyło miasto Lozanna. Badanie Cann-L zostało zaakceptowane przez Federalny Urząd Zdrowia Publicznego.
Jak możemy przeczytać na oficjalnych stronach rządowych, szwajcarzy zainspirowali się podobnym programem, który odbywał się w Quebecu. Według nich jest to “złoty standard” legalizacji konopi indyjskich z punktu widzenia zdrowia publicznego.
Celem projektu w Lozannie jest ocena wykonalności i wpływu modelu regulacji konopi indyjskich poprzez sprzedaż non-profit. Model inspirowany jest tym wdrożonym w Quebecu, który obecnie stanowi swego rodzaju złoty standard w zakresie legalizacji konopi indyjskich z punktu widzenia zdrowia publicznego. Umożliwia wyeliminowanie kwestii zysku i związanych z nim zachęt, skupiając się jednocześnie na doradztwie dla uczestników mającym cele zdrowotne i społeczne. Celem projektu z Lozanny jest także osiągnięcie wielkości, pod względem liczby uczestników, która prawdopodobnie będzie miała znaczący wpływ na czarny rynek
– Opis badania
Szwajcarzy podeszli do tematu legalizacji marihuany dość nietypowo. Cann-L jest częścią większego projektu, który jest przeprowadzany m.in. w Zurychu, Bazylei czy Genewie. W każdym z tych miast urzędnicy badają różny model sprzedaży marihuany, by finalnie znaleźć najlepszy.
🇫🇷/🇨🇭 Ce lundi, alors que @GDarmanin se félicitera sans nul doute d'une énième opération de communication #PlaceNette / #Antistups, de l'autre côté du Lac Léman, ouvrira "Cann-L", 1er point de vente régulé de cannabis 100% Suisse : https://t.co/eLwb5fAHOs
— NORML France (@NORMLfr) December 8, 2023
Jak wygląda pierwszy sklep z legalnymi konopiami indyjskimi w Lozannie?
Pierwszy sklep z ziołem w Lozannie różni się od typowego amerykańskiego dyspensarium. Szwajcarzy tłumaczą to tym, że lokal nie ma zachęcać do używania marihuany, lecz ma być legalną alternatywą. Przez co nie jest wyposażony w krzykliwe kolory, nie jest kolorowy i nie rzuca się w oczy.
Obecnie w tym lokalu można nabyć konopie o nazwach Alpha, Beta, Gamma i Delta, które zawierają od 5 do 15% THC. Są dostępne w 3 g paczkach. Marihuana pochodzi z upraw w kantonie Vaud. Growerzy do jej uprawy wykorzystują organiczne metody. Osoby odpowiedzialne za ten projekt zamierzają rozszerzać plantację, w zależności od popytu. Jednak dokładne miejsce, w którym produkowany jest susz, musi być objęte tajemnicą, ze względów bezpieczeństwa.
Cena za 1 g suszu waha się pomiędzy 9 a 12 franków szwajcarskich (40-55 zł). Według urzędników są to ceny odpowiadające tym na czarnym rynku. Ma to zachęcić użytkowników do korzystania z legalnych punktów. Obecnie uczestnicy programu Cann-L objęci są limitem jeżeli chodzi o zakup marihuany. Nie mogą kupić więcej niż 10 g jednorazowo i około 10 g czystego THC miesięcznie.
W programie Cann-L nie może wziąć udziału każdy. Na razie zapisało się do niego 250 uczestników. Według statystyk są to głównie mężczyźni. Jednak lokal w Lozannie może odwiedzić każdy. Naukowcy zadbali o to, by 7-osobowa załoga sklepu była odpowiednio przeszkolona. Dzięki temu są w stanie przedstawiać rzetelne informacje na temat konopi indyjskich. Osoby, które nie uczestniczą w projekcie, mogą dowiedzieć się więcej na temat wpływu konopi na zdrowie i społeczeństwo.
Wszyscy uczestnicy Cann-L posiadają odpowiednie “legitymacje”, które upoważniają ich do zakupu suszu oraz są gwarancją bezpieczeństwa podczas kontroli policji.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.
źródło: lfm.ch
NAPISZ KOMENTARZ