Już niedługo w Szwajcarii będzie można legalnie zapalić rekreacyjną marihuanę. Władze tego kraju postanowiły uruchomić długo wyczekiwany program, który ma się skończyć całkowitą legalizacją zioła. Jakie zasady będą obowiązywać podczas tego testu?
Pełen legal w Szwajcarii już w 2026?
Szwajcaria słynie z produkcji CBD. Produkty z tego kraju często można znaleźć dosłownie w całej Europie. Sami Szwajcarzy podchodzą do konopi bardzo tolerancyjnie. Świadczyć o tym to, że dozwolony poziom THC w konopiach włóknistych wynosi tam 1%. Podczas, gdy w naszym kraju jest to zaledwie 0,2%.
Teraz władze Szwajcarii postanowiły pójść kolejny krok do przodu. W 2022 roku wejdzie w życie długo wyczekiwany program mający prowadzić do legalizacji rekreacyjnej marihuany w całym kraju. Na jakich zasadach będzie funkcjonował ten eksperyment?
Start programu pilotażowego
Na samym początku program pilotażowy wystartuje w Zurychu. Start zaplanowany jest na jesień przyszłego roku. Obywatele Szwajcarii będą mogli w tamtejszym regionie zakupić konopie o rożnym poziomie CBD i THC. Lokalni producenci marihuany będą musieli uzyskać odpowiednie pozwolenia od Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego. Pieczę nad tym badaniem będzie sprawował szpital psychiatryczny, by na bierząco monitorować wpływ marihuany na stan zdrowia obywateli.
Bardzo dziwne jest to, że w tym programie będą mogli wziąć udział tylko „doświadczeni palacze”. O tym kogo będzie można uznać za doświadczonego palacza, będzie decydowało badanie włosów. W taki sposób władze Szwajcarii chcą wyłonić grupę badawczą i na jej podstawie zdecydować o tym czy marihuana zostanie w pełni zalegalizowana.
Szwajcaria zostanie wzorem dla reszty Europy?
Bardzo możliwe jest to, że już niedługo Szwajcarzy zostaną europejskim wzorcem procesu legalizacji marihuany. Jestem przekonany, że wiele państw z naszego kontynentu będzie się bacznie przypatrywać temu eksperymentowi. Od razu na myśl przychodzą mi słowa posła Sachajko, który powiedział, że większość europejskich rozwiązań jesteśmy w stanie wprowadzić do Polski. Mam nadzieję, że to badanie pokaże dobry przykład innym krajom.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat konopi to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
źródło: hightimes.com