Jednym z najpoważniejszych obszarów polityki publicznej, która dotyczy konopi indyjskich, jest konsumpcja marihuany przez młodzież. Poza ograniczonymi przypadkami użycia medycznego żaden odpowiedzialny użytkownik marihuany nigdy nie będzie za tym, aby osoby nieletnie korzystały z marihuany.
Konopie tylko dla dorosłych
Niestety, przeciwnicy marihuany przez lata rozpowszechnili wiele dezinformacji na ten temat, a w niektórych przypadkach wręcz kłamstw. Częstym argumentem zwolenników prohibicji jest fakt, że po legalizacji młodzież będzie spożywać marihuanę, co wpłynie negatywnie na ich życie. Jest to absurd, gdyż właśnie teraz przez brak regulacji i edukacji w tym temacie młodzież ma dostęp do konopi. Co gorsza, kupuje czarnorynkową marihuanę niewiadomego pochodzenia z różnymi dodatkami, która stanowi dla nich realne zagrożenie. Spowodowało to, że konstruktywna rozmowa na temat używania marihuany przez młodzież i jej potencjalnego wpływu może wydawać się niemożliwa.
Jak konopie i alkohol wpływają na rozwój
Nauka i fakty powinny odgrywać główną rolę. Badanie przeprowadzone w Finlandii dotyczyło używania marihuany przez nastolatków i jej potencjalnego wpływu na wyniki w nauce. Badanie nie ma na celu przedstawiać, że marihuana jest dobra dla młodzieży, ponieważ tak nie jest. Pomaga ono zapewnić ważny kontekst dla toczących się dyskusji.
Zgodnie z danymi opublikowanymi w BMC Public Health, używanie alkoholu (nie konopi indyjskich), w okresie dojrzewania jest związane z gorszymi wynikami w nauce.
Fińscy badacze ocenili związek między używaniem konopi indyjskich i alkoholu przez nastolatków a poziomem wykształcenia w ciągu całego życia w grupie liczącej ponad 6500 osób.
Okazało się, że częste używanie alkoholu w okresie dojrzewania było istotnie związane z gorszym wykształceniem w całym okresie życia, po uwzględnieniu czynników zakłócających (to czynniki, poza badanym zagadnieniem, które mogą wpływać na wyniki). Wczesne używanie konopi indyjskich nie było już statystycznie istotnym czynnikiem ryzyka po uwzględnieniu innych zmiennych.
🎓 “The association between adolescent lifetime cannabis use and educational attainment was no longer significant after adjusting for potential confounders including alcohol use.”https://t.co/QVOZRBlhCK
— NORML (@NORML) January 26, 2024
Czynniki biorące udział w badaniu
To badanie potrzebowało 17 lat obserwacji, aby ocenić wiek przy pierwszym upojeniu alkoholowym. Wyższa częstotliwość upojenia alkoholowego i wysoka samoocena tolerancji alkoholu w wieku 15/16 lat były związane z gorszymi wynikami edukacyjnymi w wieku 33 lat. Te niekorzystne związki były widoczne niezależnie od szeregu potencjalnych czynników zakłócających. Należą do nich problemy behawioralne i emocjonalne w wieku 7/8 lat oraz poziom wykształcenia rodziców.
Związek między używaniem konopi indyjskich przez nastolatków a poziomem wykształcenia w wieku dorosłym nie był już istotny statystycznie po uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających, w tym spożywania alkoholu. Nasze odkrycie, że tolerancja alkoholu w okresie dojrzewania była związana z późniejszym poziomem wykształcenia, nie zostało wcześniej zgłoszone – informują badacze.
Oceny wieku pierwszego upojenia alkoholowego, wysokiej tolerancji na alkohol zgłaszanej przez samych badanych i częstotliwości upojenia alkoholowego w okresie dojrzewania powinny być uwzględniane przy wdrażaniu strategii badań. To ważne, ponieważ mają one na celu identyfikację nastolatków zagrożonych późniejszymi problemami społecznymi.
Jesteśmy przeciwni co do używania jakichkolwiek używek wśród osób nieletnich. Badanie dowodzi, że poza konopiami warto skupić się na innych, legalnych substancjach spożywanych przez młodzież, które są szkodliwe.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.
Źródła:
- Levola J., Alakokkare A.E., Denissoff A., Mustonen A., Miettunen J., Niemelä S. (2024). BMC Public Health. Adolescent alcohol and cannabis use and early adulthood educational attainment in the 1986 Northern Finland birth cohort study. Z linku: https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-024-17693-w
- NORML. (2024). Analysis: Cannabis Use In Adolescence Not Independently Linked To Poorer Educational Outcomes. Z linku: https://norml.org/news/2024/01/25/analysis-cannabis-use-in-adolescence-not-independently-linked-to-poorer-educational-outcomes/
- Schuler F. (2024). ICBC. Cannabis Use Not Independently Linked To Poorer Educational Outcomes. Z linku: https://internationalcbc.com/cannabis-use-not-independently-linked-to-poorer-educational-outcomes/
NAPISZ KOMENTARZ