Izrael ustanowił punkt odniesienia dla medycznej marihuany na skalę globalną. Bogata historia kraju dotycząca marihuany sięga lat 60. Sprzyja to środowiskom opierającym się na danych strategii i innowacjach.
Perspektywy rozwoju rynku medycznej marihuany w Izraelu
Znaczące zmiany dotyczące medycznej marihuany mają zostać wprowadzone w marcu 2024 r.
Informacje wynikają z raportu przygotowanego przez Prohibition Partners. Jest to platforma dla konopi B2B. Łączy branżę i dostarcza specjalistyczne informacje, analizy danych i rozwiązania w zakresie handlu elektronicznego w 50 krajach rocznie. Sugeruje w opublikowanym przeglądzie na temat medycznej marihuany w Izraelu, że rynek ma się jeszcze bardziej rozwinąć.
W 2023 rynek mógł pochwalić się 137 940 pacjentami. Oczekuje się, że planowane zmiany spowodują podwojenie tempa wzrostu w 2024 roku.
Izrael jest stale zaangażowany w badania i adaptacyjne ramy regulacyjne. Mają one na celu zapewnić stałe miejsce w czołówce medycznej marihuany, a także wpływową rolę w kształtowaniu marihuany na skalę globalną.
We are proud to announce the publication of The Israeli Cannabis Report, in collaboration with the Israel Cannabis Association (ICA).
⚖️ Regulatory Reform
🏥 Patient Access
🏆 Competitor & Product Landscape
🔮 Future OutlookDownload the report 👇https://t.co/1o7NRBJw5S pic.twitter.com/Zq6KM46uUP
— Prohibition Partners (@prohibition_p) January 31, 2024
Medyczna marihuana w Izraelu – historia i obecny stan prawny
Izrael znajduje się w czołówce badań klinicznych nad medyczną marihuaną od lat 60. Izraelscy naukowcy Raphael Mechoulam i Yechiel Gaoni dokonali czegoś wielkiego dla marihuany medycznej i rekreacyjnej, mianowicie wyizolowali THC i CBD z konopi. Tym samym otworzyli drzwi dla naukowców badających konopie na całym świecie.
W latach 90. Izrael stał się jednym z pierwszych krajów, które uznały potencjał leczniczy konopi indyjskich, szczególnie w przypadku raka i przewlekłego bólu. W 2004 wojsko państwa zaczęło stosować marihuanę w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD).
Do 2012 roku, rok po założeniu Izraelskiego Stowarzyszenia Medycznej Marihuany (IMCA), ok. 10 000 pacjentów posiadało licencję pozwalającą na dostęp do marihuany w celach leczniczych.
Kluczowym wydarzeniem była publikacja „Zielonej Księgi” w 2016 roku. To instrukcja procedur, mająca na celu sformułowanie spójnych ram leczenia medyczną marihuaną.
Medyczna marihuana a izraelski system opieki zdrowotnej
Oczekuje się, że nowy zestaw reform, spowoduje transformację zarówno pod względem wielkości, jak i dostępności rynku.
Nowe regulacje mają na celu poprawę dostępu pacjentów i jakości leczenia, przy jednoczesnym zwiększeniu potencjału eksportu medycznej marihuany z Izraela poprzez harmonizację jego standardów z EU-GMP. Zgodność z EU-GMP otwiera drzwi do rynków europejskich, na przykład rynku niemieckiego, który ma być jednym z największych w Europie.
Obecnie pacjenci leczeni medyczną marihuaną muszą uzyskać licencję na leczenie, która musi być okresowo odnawiana.
Pacjenci są zobowiązani do poruszania się po skomplikowanych procedurach biurokratycznych, z ograniczoną liczbą lekarzy, którzy uzyskali certyfikat menedżera. Jego zadaniem jest przeglądanie wszystkich wniosków od lekarzy specjalistów w imieniu swoich pacjentów.
Powoduje to rozbieżności między leczeniem pacjenta medyczną marihuaną a jego regularną opieką medyczną. Ponadto prowadzi do luk w komunikacji i koordynacji między różnymi świadczeniodawcami opieki zdrowotnej.
Wkrótce jednak Izrael przejdzie na model „na receptę” i całkowicie odejdzie od systemu licencjonowania.
Zmiany w dostępie do medycznej marihuany dla pacjentów w Izraelu
Nowy model, ma rozpocząć się pod koniec marca 2024. Sprawi, że medyczna marihuana będzie traktowana podobnie jak inne kontrolowane leki, umożliwiając certyfikowanym lekarzom przepisywanie konopi bezpośrednio pacjentom i włączenie leczenia konopiami do ich regularnej dokumentacji medycznej.
Izraelskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że osoby zainteresowane terapią medyczną marihuaną nie będą musiały wcześniej stosować innych leków, takich jak opioidy, jako warunek uzyskania licencji. Marihuana nie będzie już zatem w Izraelu lekiem ostatniej szansy.
Oczekuje się, że zmiany te doprowadzą do znacznego wzrostu liczby pacjentów, szczególnie wśród osób starszych, które prawdopodobnie będą czuły się swobodniej w dostępie do konopi indyjskich. Są one zintegrowane z ich regularnym systemem opieki zdrowotnej.
Poza marihuaną medyczną oczekuje się również, że zmiana ta zmniejszy popyt na nielegalną marihuanę, ponieważ stanie się ona bardziej dostępna za pośrednictwem legalnych źródeł.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną, to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
Źródła:
- Prohibition Partners. (2024). The Israeli Cananbis Report. Z linku: https://prohibitionpartners.com/reports/the-israeli-cannabis-report/
- Business of Cannabis. (2024). Israel’s Upcoming Medical Cannabis Changes Could See Patient Growth Double This Year Z linku: https://businessofcannabis.com/israels-upcoming-medical-cannabis-changes-could-see-patient-growth-double-this-year/
NAPISZ KOMENTARZ