fbpx
AKTUALNOŚCI
2 lutego 2024

Haszysz (hasz): wyjątkowa żywica konopi z dużą ilością THC

Marihuana i hasz: Dowiedz się więcej o haszyszu, który powstaje z żywicy konopi indyjskich oraz metodach jego wytwarzania i zawartości THC
afgan hasz

W surowym klimacie w Afganistanie i libańskiej dolinie Bekaa konopie od wieków suszyło się i przesiewało, w celu pozyskania żywicy. Następnie prasowano proszek z tej żywicy, aby otrzymać haszysz. Marihuana i haszysz to nie to samo, jednak hasz powstaje z marihuany.

Co to jest haszysz

Haszysz (hasz, hash) to miękka, elastyczna substancja pozyskana ze zlepionej i sprasowanej żywicy konopi. Staje się mniej elastyczny kiedy jest wystawiony na działanie tlenu.

Jakie są różnice między marihuaną i haszyszem?

Hasz jest wytwarzany po usunięciu trichomów, żywicznych gruczołów wyściełających powierzchnię roślin konopi, i przetworzeniu ich w skoncentrowaną formę. Zwykle ma brązowy lub ciemnozielony kolor i występuje w formie cegieł, lub kulek.

Może być palony, w fajce, bongu, mieszany z kwiatami w spliffach lub waporyzowany.

Działanie haszyszu o wysokiej mocy THC

Haszysz to przetworzony produkt, który charakteryzuje się wysoką mocą THC (tetrahydrokannabinol). Jego poziom w suchej masie najwyższej jakości może osiągać 55%. To dużo, w porównaniu z marihuaną w formie suszu, która osiąga maksymalnie 30%. W procesie ekstrakcji, terpeny i kannabinoidy z zebranych roślin o niższej mocy, kumulują się i tworzą bardzo silny hasz.

Haszysz odnosi się do ekstraktu utworzonego z żywicznych trichomów rośliny. Może być ekstrahowany na wiele sposobów. Ponieważ jest ekstraktem, zazwyczaj ma znacznie wyższy poziom THC niż kwiat.

Historia hashu

Hasz ma długą historię. Po kampanii Napoleona w Egipcie w 1798 roku francuscy żołnierze przywieźli haszysz do kraju, a w XIX wieku stał się on popularny na zachodzie. Przez lata europejscy lekarze importowali haszysz do badań, co doprowadziło do wprowadzenia różnych metod ekstrakcji. Pozwoliły na dalsze udoskonalenie nalewek i leków z konopi indyjskich.

Na przełomie XIX i XX wieku ekstrakty z konopi były powszechne w aptekach w USA i Europie. Dopiero po wprowadzeniu marihuanowej prohibicji w USA na początku XX wieku, produkty haszyszowe zostały zdelegalizowane i zepchnięte z powrotem na nielegalny rynek.

Wraz z ponownym pojawieniem się entuzjazmu dla marihuany w latach 60., haszysz ponownie znalazł się w centrum uwagi. Kraje takie jak Nepal, Afganistan i Maroko odnotowały wzrost eksportu haszyszu do krajów zachodnich. W tym czasie importowany haszysz występował głównie w postaci mocno sprasowanej formy wytwarzanej pod wpływem ciepła i ciśnienia.

Neil Schumacher i Rob Clarke zaczęli eksperymentować z metodami ekstrakcji wodnej, czyli wczesnym prekursorem tego, co obecnie nazywamy haszyszem wodnym i lodowym.

Jaka jest różnica między haszyszem a innymi koncentratami konopi?

Haszysz to ekstrakt z konopi indyjskich, który istnieje od tysięcy lat, podczas gdy większość innych koncentratów z marihuany pojawiła się dopiero w ciągu ostatnich kilku dekad wraz z postępem w technologii ekstrakcji.

Jest prosty i łatwy w przygotowaniu. Istnieje kilka metod jego wytwarzania, bezpiecznych i przy minimalnych zapasach. Większość innych koncentratów (z wyjątkiem kalafonii) wymaga więcej uwagi.

haszysz
Istnieje kilka metod wytwarzania haszyszu

Przesiewany haszysz

Bardzo suche kwiaty konopi przesiewa się przez sito o drobnych oczkach, w celu uzyskania żywicznego proszku. Metoda przesiewania najlepiej sprawdza się w zimnym, suchym klimacie. Przesiewany haszysz produkuje się w dolinach Pakistanu, Libanu, Afganistanu, Indii czy Maroka. Stąd też znany klasyk afghan hash. Przesiewanie to bardzo dobra technika pozyskiwania haszyszu. Wymaga zachowania żywicznych główek w nienaruszonym stanie, co zapobiega utlenianiu kannabinoidów i terpenów. Podczas zbiorów żywiczny proszek (kief) jest lekko podgrzewany i prasowany. To świetna metoda, dla koneserów wysokiej klasy haszyszu.

Haszysz lodowy i wodny

Metoda powstała w latach 70. Opracowano technikę używania zimnej wody lub lodu do ekstrakcji główek i żywicy z konopi. Polega na zanurzeniu suchych kwiatostanów rośliny konopi w bardzo zimnej wodzie. To sprawia, że terpeny i żywiczne główki dało się oddzielić i przecedzić po przemieszaniu. Do odcedzania używa się nylonowej siatki o stałej średnicy otworów. W zależności od użytej odmiany rozmiar oczek może się zmieniać. Powstały w ten sposób ekstrakt nazywa się wodnym haszyszem.

Po ekstrakcji taki haszysz musi zostać ostrożnie, lecz bardzo dokładnie wysuszony, aby zapobiec pleśni. Można sprasować go, aby łatwiej było go przechowywać. Ważne, aby przed tym upewnić się, że nie ma w nim resztek wody. Wadą tego rodzaju ekstrakcji jest ryzyko utracenia dużej ilości związków. W procesie mieszania może dojść do utraty lżejszych monoterpenów. Wytrącone terpeny tworzą na wodzie plamy i trudno jest je odzyskać. Ekstrakcja powinna odbywać się w jak najniższej temperaturze, a mieszanie należy ograniczyć do minimum.

Dobrej jakości haszysz powinien pachnieć podobnie jak odmiana, z której powstał. Jego aromat może być jednak mniej ziołowy.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować

Źródła:

  1. Wolf L., Wolf M. MEDYCZNA MARIHUANA. Praktyczne zastosowanie. (2016). Wydawnictwo Vital
  2. Backes M. Marihuana i Medycyna. (2014). Purana
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Rekord sprzedaży medycznej marihuany w Polsce. Polacy w miesiąc wydali 42,6 mln złotych! Polacy pobili rekord wydatków na medyczną marihuanę – w październiku 2024 roku apteki wydały aż 90,3 tys. opakowań! Co stoi za dynamicznym wzrostem i jakie zmiany czekają pacjentów w najbliższych miesiącach? admin25 listopada 2024
AKTUALNOŚCI Nowa dostawa medycznej marihuany Tilray. Sprawdź datę i dostępne odmiany Tilray wprowadza na polski rynek kolejną partię medycznej marihuany. Susz o zawartości THC 18% i CBD 1% pojawi się w aptekach już na początku grudnia. Poznaj strainy Rockstar, Island Sweet Skunk i Galaxy Walker OG, które łączą wyjątkowe właściwości terapeutyczne i zróżnicowane profile aromatyczno-smakowe. admin22 listopada 2024
AKTUALNOŚCI Dekryminalizacja posiadania i uprawy marihuany w Czechach! Nowe przepisy, sprawdź szczegóły Przyszła reforma prawa karnego w Czechach otwiera nowe możliwości dla miłośników marihuany. Zgoda na uprawę do trzech roślin i zmiany w limitach posiadania to pierwszy krok do bardziej liberalnego prawa. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, co to oznacza dla Europy. admin22 listopada 2024
AKTUALNOŚCI Nowa Zelandia: Marihuana ogranicza spożycie alkoholu oraz innych używek Jak marihuana wpływa na nawyki konsumentów Nowej Zelandii w kwestii spożywania alkoholu i innych substancji? Odkryj wyniki badań i zmiany społeczne. Zobacz więcej! Justyna Walentynowicz22 listopada 2024
AKTUALNOŚCI 39-latka zatrzymana z narkotykami. Zabezpieczono ponad 270 gramów nielegalnych substancji Policjanci z Polkowic przejęli ponad 270 gramów narkotyków i zatrzymali 39-letnią mieszkankę miasta podejrzaną o ich dystrybucję. Kobiecie grozi nawet 10 lat więzienia. admin21 listopada 2024
AKTUALNOŚCI W Niemczech odbyła się międzynarodowa konferencja na temat marihuany. Politycy dyskutowali o zmianach prawnych Władze Niemiec zorganizowały międzynarodowe spotkanie dotyczące legalizacji marihuany, gromadząc polityków z sześciu europejskich krajów. Wspólnie analizowali dotychczasowe doświadczenia w zakresie regulacji konopi i rozmawiali o wyzwaniach związanych z ich implementacją. admin20 listopada 2024
AKTUALNOŚCI Podpisz petycję o dekryminalizacji marihuany w Polsce! Twój głos ma znaczenie 7 listopada Komisja Sejmowa ds. Petycji skierowała do premiera Donalda Tuska wniosek o dekryminalizację posiadania marihuany. Sprawdź, dlaczego to ważne i jak możesz pomóc, podpisując petycję! admin19 listopada 2024
AKTUALNOŚCI Za co kobiety kochają marihuanę i ile na nią wydają? Co sprawia, że kobiety kochają marihuanę? Poznaj powody, wydatki i opinie ankietowanych użytkowniczek. Dowiedz się więcej z naszego artykułu. Justyna Walentynowicz18 listopada 2024