Historia konopi sięga starożytności. Rośliny cannabis rosły i ewoluowały wraz z ludźmi przez tysiące lat. Można powiedzieć, że ewoluowaliśmy razem z nimi, ponieważ system ochrony chemicznej konopi idealnie pasuje do naszych systemów ochronnych. Wiele odrębnych kultur uprawiało tę roślinę, wykorzystując jej nasiona jako pożywienie, włókna do produkcji tekstyliów, lin i innych materiałów, a kwiaty jako lekarstwo i substancję psychoaktywną w ceremoniach duchowych.
Historia konopi we Włoszech
Archeolodzy we Włoszech przeprowadzili niedawno projekt, w ramach którego zbadali kości pochodzące z 1600 roku. Celem tego badania było poszukiwanie analitycznych oznak podawania roślin leczniczych lub rekreacyjnych w populacji włoskiej w XVII wieku.
Archeotoksykologia nową dyscypliną naukową w dziedzinie badań. Zajmuje się analizą toksykologiczną archeologicznych szczątków ludzkich. Badacze znaleźli ślady kannabinoidów: delta-9-THC i CBD w próbkach kości z XVII wieku. To dowodzi, że historia konopi we Włoszech jest bardzo długa.
„Badanie to donosi o pierwszych fizycznych dowodach używania konopi indyjskich w epoce nowożytnej we Włoszech, ale także w Europie” – napisali autorzy badania opisującego to odkrycie.
Badanie zostało opublikowane w Journal of Archaeological Science. Stanowi kronikę analiz toksykologicznych przeprowadzonych przez grupę badaczy na szczątkach ludzkich, które znajdowały się w krypcie szpitalnej w Mediolanie.
An Ancient Tomb Revealed a Potent Surprise: 17th Century Bones Contained THC https://t.co/PfXTNWukWP
— Popular Mechanics (@PopMech) January 29, 2024
Historia konopi zapisana w ludzkich szczątkach
W rezultacie analizy archeotoksykologiczne ujawniły obecność dwóch kannabinoidów – delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC) i kannabidiolu (CBD) pochodzących z konopi indyjskich. Były obecne w dwóch z dziewięciu próbek kości. Obecność tych dwóch związków świadczy o stosowaniu konopi indyjskich we włoskiej populacji w XVII wieku. Dokumentacja związana z farmakopeą stosowaną w leczeniu pacjentów w Ca’ Granda jest nadal obecna w archiwach szpitala. Jednak roślina cannabis nie została wymieniona w farmakopei, co sugeruje, że nie była podawana jako leczenie w tym czasie w szpitalu. Naukowcy jednak nie wykluczają całkowicie zastosowań medycznych w tej historii konopi.
„Stawiamy hipotezę, że badane osoby używały konopi indyjskich jako substancji rekreacyjnej, chociaż nie można wykluczyć innych źródeł, takich jak samoleczenie, lub podawanie jako rośliny medycznej przez innych lekarzy poza Ca’ Granda” – informują badacze
Podsumowując, niniejsze badanie stanowi pierwszy fizyczny dowód używania konopi indyjskich w epoce nowożytnej we Włoszech, ale także w Europie. Zioło było na tyle popularne wieki temu, że stało się częścią ludzkich kości.
Strarożytne bongo w Chinach
Archeolodzy, już wcześniej odkryli starożytne urządzenie do palenia, które określają naukowo jako drewniany kocioł. Zasadniczo było to duże, grupowe bongo używane do podgrzewania ceremonialnej chaty podczas pogrzebów.
Badania, prowadzone przez archeologa Meng Ren zostały opublikowane w Science Advances. Analiza chemiczna spalonych pozostałości roślinnych na cmentarzu Jirzankal we wschodnim regionie Pamir w Chinach wskazuje, że rośliny konopi były spalane w drewnianych piecach podczas ceremonii pogrzebowych.
Sugeruje to, że konopie indyjskie były palone jako część rytuałów lub czynności religijnych w zachodnich Chinach co najmniej 2500 lat temu. Rośliny cannabis wytwarzały wysoki poziom związków psychoaktywnych.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.
Źródła:
- Giordano G., Mattia M., Boracchi M., Biehler‐Gomez L., Cummaudo M., Porro A., Caccianiga M., Sardanelli F., Slavazzi F., Galimberti P.M., Candia D.D., Cattaneo C. (2023). Journal of Archaeological Science. Forensic toxicological analyses reveal the use of cannabis in Milano (Italy) in the 1600’s. Z linku: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S030544032300153X
- Newcomb T. (2024). Popular Mechanics. An Ancient Tomb Revealed a Potent Surprise: 17th Century Bones Contained THC. Z linku: https://www.popularmechanics.com/science/archaeology/a45999407/milan-17th-century-crypt-cannabis-discovery/
- Meng R., Tang Z., Wu X., Spengler R., Jiang H., Yang., Boivin N. (2019). Science Advances. The origins of cannabis smoking: Chemical residue evidence from the first millennium BCE in the Pamirs. Z linku: https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.aaw1391
NAPISZ KOMENTARZ