Afrykańskie państwo Eswatini wprowadza nowe przepisy dotyczące medycznej marihuany. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, zmieni 100-letni statut, który obecnie zakazuje marihuany.
Medycznej marihuana w Eswatini (dawniej Suazi)
Eswatini (Królestwo Eswatini, dawniej znane jako Suazi), to państwo w południowej Afryce, które leży na granicy z Mozambikiem. Niedawno władze podjęły decyzję o legalizacji medycznej marihuany.
Według raportu VOA Zimbabwe, król Mswati III wprowadził nowe przepisy dotyczące medycznej marihuany. Rząd ma nadzieję, że pomoże to ograniczyć nielegalną sprzedaż i pozwoli krajowi czerpać zyski z dochodów podatkowych.
Wpływ medycznej marihuany na lokalną gospodarkę Eswatini
„Ustawa zapewni środki mające na celu ochronę przed rozwojem czarnego rynku. Nielegalne uprawy blokują szansę na rozwój gospodarki, a nawet samych rolników, którzy próbowali zarabiać na życie poprzez sprzedaż marihuany. Z niecierpliwością czekamy na zniesienie zakazu uprawy konopi indyjskich. To szansa na rozwój kraju, naszej gospodarki i wzmocnienie pozycji”. – mówią władze
Obecnie tylko jedna firma, Profile Solutions, otrzymała pozwolenie na legalną uprawę konopi indyjskich w Eswatini.
Jeśli medyczna marihuana zostanie zalegalizowana w kraju, zmieni to ustawę Opium and Habit-forming Drugs Act. Została wdrożona przez Brytyjczyków w 1922 r. Brytyjska kontrola nad Eswatini trwała w latach 1903-1968.
Korzyści z legalizacji medycznej marihuany
Lekarz medycyny ze stowarzyszenia Occupational Health Eswatini, uważa, że legalizacja medycznej marihuany przyniosłaby krajowi wiele korzyści.
„Wzywam do zmiany opieki zdrowotnej Eswatini w kierunku zdrowszego i bardziej zrównoważonego stylu życia w kraju. To nie tylko decyzja medyczna, ale holistyczne rozwiązanie dla naszych pacjentów, społeczności i gospodarki”. – powiedział dr Louren.
Niektórzy z mieszkańców przyznają, że utrzymują swoje rodziny, ponieważ nielegalnie sprzedają konopie indyjskie, a także prowadzą z tym związane działalności.
„Dekryminalizacja marihuany bardzo pomoże i być może powstrzyma policję przed nalotami i konfiskatą naszych produktów. Utrzymujemy się z ich sprzedaży. Zawsze, upewniamy się, że mamy chleb na stole, aby nasze dzieci nie kładły się spać z pustymi żołądkami. Ponieważ nie ma pracy, utrzymujemy się ze sprzedaży marihuany na ulicach”. – powiedział Tsavedze, jeden z mieszkańców Eswatini
Przyszłość legalizacji konopi indyjskich
Propozycja legalizacji medycznej marihuany dopiero została wprowadzona. Zanim zostanie przyjęta, wymaga zyskania przewagi trzech czwartych głosów w Izbie Zgromadzenia i Senacie.
Poprzednie próby legalizacji medycznej marihuany w Eswatini w latach 2020 i 2023 zakończyły się niepowodzeniem. Miejmy nadzieję, że razem będzie inaczej i Estwatini po 100 latach polityki prohibicji doczeka się legalnych medycznych konopi.
Niektórzy rolnicy, utrzymujący się z nielegalnych upraw, wyrazili obawy dotyczące legalizacji.
„Prawo może pogorszyć sytuację, ponieważ bogate firmy staną się naszą konkurencją” – powiedział jeden z anonimowych growerów
Epidemia HIV w Eswatini
Eswatini zamieszkuje około miliona osób. Duży odsetek cierpi na HIV/AIDS. W 2021 r. The Guardian opisał, jak starsze kobiety nielegalnie uprawiały konopie. W ten sposób chciały pomóc swoim rodzinom i dzieciom osieroconym w wyniku śmieci podczas epidemii HIV/AIDS. Właśnie dlatego hodowały szczep Swazi Gold.
Swazi Gold to odmiana Sativa pochodząca z Afryki. Słynie ze słodkiego, cytrusowego smaku i szybkiego działania. Powstała do uprawy w trudnych warunkach klimatycznych, które panują w jej górzystej ojczyźnie. Czas kwitnienia wynosi 55-58 dni.
Wiele badań dowiodło, że marihuana leczy HIV, a także może zmniejszać ryzyko zakażenia wirusem. Konopie indyjskie mogą być redukcją szkód, jaką wywołała epidemia zachorowań. Istnieje teoria naukowców, że cannabis działa modulując układ endokannabinoidowy. Ten wewnętrzny system może łagodzić niektóre formy uszkodzeń układu nerwowego występujące podczas zakażenia (szczególnie procesy zapalne i neurotoksyczne).
Inne państwa także zmieniają politykę konopi indyjskich. W 2018 roku Zimbabwe stało się drugim krajem Afryki, który zalegalizował, medyczną marihuanę i produkcję konopi do celów medycznych oraz naukowych. Sprzedaż została zatwierdzona w lipcu 2022. W listopadzie 2023 Zgromadzenie Narodowe RPA zatwierdziło ustawę, która zdekryminalizowała konopie indyjskie. Nie zezwala na sprzedaż, ale mieszkańcy mogą uprawiać rośliny na własny użytek.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
Źródła:
- VOA Zimbabwe. (2024). Eswatini Moves to Revise Century-Old Colonial Law to Legalize Medical Cannabis. Z linku: https://www.voazimbabwe.com/a/eswatini-moves-to-revise-century-old-colonial-law-to-legalize-medical-cannabis/7533735.html
- The Guardian. (2021). ‘Swazi gold’: grandmothers in Eswatini growing cannabis to make ends meet. Z linku: https://www.theguardian.com/global-development/2021/sep/02/swazi-gold-grandmothers-in-eswatini-growing-cannabis-to-make-ends-meet
- Potter N. (2024). High Times. African County of Eswatini Introduces Medical Cannabis Legislation. Z linku: https://hightimes.com/news/african-county-of-eswatini-introduces-medical-cannabis-legislation/
NAPISZ KOMENTARZ