Drug Enforcement Administration (agencja DEA) zadecydowała o zmianie harmonogramu marihuany.
Agencja DEA (agencja do walki z narkotykami) zgadza się na zmianę klasyfikacji marihuany
Decyzja DEA o poparciu zmiany klasyfikacji marihuany na liście substancji zakazanych wywołała radość, uniesienie i pochwały. Jednak spotkała się również z krytyką ze strony zwolenników cannabis, którzy szybko zwrócili uwagę, że skromna reforma nie oznacza federalnej legalizacji konopi indyjskich. Nie spełnienia również obietnicy prezydenta Joe Bidena z kampanii wyborczej dotyczącej przynajmniej dekryminalizacji.
Czym jest agencja DEA
Agencja do Walki z Narkotykami (DEA) to amerykańska agencja rządowa, podlegająca Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Powstała 1 lipca 1973 z inicjatywy prezydenta Richarda Nixona. Jej zadaniem jest egzekwowanie przepisów prawnych dotyczących substancji kontrolowanych (zawartych m.in. w Controlled Substances Act z 1970 roku) oraz zwalczanie organizacji przestępczych zajmujących się nielegalną uprawą, produkcją i dystrybucją substancji kontrolowanych na terenie Stanów Zjednoczonych. Ustawa o substancjach kontrolowanych z 1970 r. ustanowiła ramy kryminalizacji narkotyków, umieszczając konopie w najbardziej restrykcyjnej kategorii.
Raport Shafera
Nixon powołał wtedy byłego republikańskiego gubernatora Pensylwanii Raymonda Shafera na szefa National Commission on Marihuana and Drug Abuse (Narodowej Komisji ds. Marihuany i Nadużywania Narkotyków). Komisją Shafera powstała w celu dokonania przeglądu wszystkich badań i literatury na temat marihuany, aby prawidłowo sklasyfikować ją w ustawie o substancjach kontrolowanych.
Raport Shafera z 1972 roku obalił szkodliwe mity na temat marihuany. Stwierdził, że roślina ta nie zagraża społeczeństwu i zalecił jej dekryminalizację. Nixon zignorował raport, a cannabis pozostała na liście I.
Controlled Substances Act
W USA narkotyki, substancje i niektóre chemikalia używane do ich produkcji są podzielone na pięć odrębnych kategorii lub harmonogramów w zależności od dopuszczalnego zastosowania medycznego oraz potencjału nadużywania/uzależnienia.
Marihuana znajduje się na liście nr 1. Substancje lub chemikalia z Wykazu I są definiowane jako narkotyki bez obecnie akceptowanego zastosowania medycznego i o wysokim potencjale nadużywania. Razem z marihuaną na tej liście znajdują się: heroina, dietyloamid kwasu lizergowego (LSD), 3,4-metylenodioksymetamfetamina (ecstasy), metakwalon i pejotl.
Aktualności w sprawie
Teraz, pierwszy raz w historii agencja DEA zgodziła się na zmianę harmonogramu. Działania zapoczątkował Departament Zdrowia i Opieki Społecznej. Stwierdził, że marihuana jest mniej szkodliwa niż inne niebezpieczne narkotyki. Ponadto zaznaczył, że istnieją dowody na jej korzyści medyczne. W związku z tym zalecił zmianę federalnych ograniczeń dotyczących konopi indyjskich.
Przegląd opublikowany 12 stycznia zawierał wyjaśnienie, na podstawie którego amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration FDA) przedstawiała swoje stanowisko. Stwierdzono w nim, że istnieje wiarygodne wsparcie naukowe dla medycznego zastosowania marihuany.
Ustawodawcy, zwolennicy, interesariusze i przeciwnicy skomentowali doniesienia, że DEA zgodziła się z zaleceniem Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych (HHS), aby przenieść marihuanę z wykazu I do wykazu III ustawy o substancjach kontrolowanych (CSA). W Wykazie 3 znajdują się obecnie: produkty zawierające mniej niż 90 miligramów kodeiny na jednostkę dawkowania (Tylenol z kodeiną), ketamina, sterydy anaboliczne oraz testosteron.
Stay safe folks.https://t.co/ygvqVxb1Ra
— ondrugs (@ondrugsmedia) January 12, 2024
Pierwsza zmiana od ponad 50 lat
Reakcje są głównie pozytywne. W końcu jest to pierwszy raz, kiedy DEA uznała wartość medyczną i stosunkowo niski potencjał nadużywania marihuany od czasu formalnego zakazu ustanowionego ponad 50 lat temu. Wtedy została sklasyfikowana na równi z heroiną i zdefiniowana jako substancja o zerowej wartości medycznej i znacznym potencjale nadużywania. Przegląd harmonogramu, kierowany przez prezydenta USA Joe Bidena, doprowadził do zgody agencji DEA na zmianę, która oznacza uwolnienie barier badawczych, umożliwienie licencjonowanym przez państwo firmom zajmującym się marihuaną odliczanie federalnych podatków i nie tylko.
Propozycja musi jeszcze zostać zweryfikowana przez Biuro Zarządzania i Budżetu Białego Domu. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, w końcu formalnie uzna medyczne zastosowanie marihuany. Po tylu latach prohibicji czas oficjalnie powiedzieć prawdę, że cannabis ma o wiele mniejszy potencjał do nadużyć niż niektóre z najniebezpieczniejszych narkotyków.
To wciąż nie jest legalizacja
Drug Enforcement Administration (DEA) zgadzając się, z decyzją o zmianie harmonogramu marihuany spotkała, się z ulgą, uniesieniem, pochwałami, ale i krytyką ze strony zwolenników cannabis. Szybko zwrócili uwagę, że skromna reforma nie oznacza federalnej legalizacji konopi indyjskich ani spełnienia obietnicy prezydenta Joe Bidena z kampanii wyborczej dotyczącej przynajmniej dekryminalizacji.
Przeniesienie marihuany do innego harmonogramu nie spowoduje jej legalizacji. Uczestnicy stanowych rynków konopi indyjskich nadal będą naruszać prawo federalne, a istniejące sankcje karne za niektóre działania związane z marihuaną pozostaną. Jest to bardzo ważna kwestia dotycząca równości i sprawiedliwości. Jednak coraz więcej takich działań i zmian może w przyszłości doprowadzić do legalizacji na poziomie federalnym.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam m.in. szoty konopne oraz nasiona.
Źródła:
- Jeager K. (2024). Marijuana Moment. DEA Agrees To Reschedule Marijuana Under Federal Law In Historic Move Following Biden-Directed Health Agency’s Recommendation. Z linku: https://www.marijuanamoment.net/dea-agrees-to-reschedule-marijuana-under-federal-law-in-historic-move-following-biden-directed-health-agencys-recommendation/
NAPISZ KOMENTARZ