Trwa sezon ogrodniczy. Nasza seria ma na celu przekazać najważniejsze kwestie związane z uprawą konopi. Oto przejrzysty, łatwy do przyswojenia przewodnik, który pomoże growerom, zwłaszcza tym, którzy robią to po raz pierwszy.
Praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i uprawy konopi
Uprawa marihuany zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz jest przyjemna i satysfakcjonująca. Przychodzą także momenty kiedy spotykają nas trudności i wymaga to pewnej ilości cierpliwości, wkładu czasu, wiedzy i pieniędzy. Poradnik w kilku seriach przeprowadzi Was przez wszystkie etapy uprawy, od przygotowania, przez kiełkowanie nasion, wzrost roślin i zbiory. Poznacie tutaj praktyki i sposoby rozwiązywania typowych problemów.
Uprawa konopi działa jak terapia. I nie ma nic lepszego niż palenie własnoręcznie wyhodowanej odmiany. W końcu palisz odmianę która rosła na Twoich oczach. Piękne, co nie? Co więcej, ta roślina to świetny lek na ból, stres czy problemy ze snem.
Oczywistym sposobem na uzyskanie wysokiej jakości kwiatów i dużych plonów jest uprawa silnych, zdrowych roślin.
Wybór odpowiednich nasion przed uprawą konopi
Pierwszym krokiem w uprawie konopi jest wybór odpowiednich nasion. Istnieje wiele odmian konopi, które różnią się zawartością THC, CBD oraz warunkami uprawy. Odmiany dzieli się na:
- Indica
- Sativa
- Hybryda – mieszanka genetyczna Indica i Sativa
Wybór nasion powinien być dostosowany warunków uprawy oraz celu, jaki chcesz osiągnąć (ilość zebranych plonów, oczekiwany smak, zapach, działanie czy właściwości medyczne strainu). Wszelkie takie informacje są dostępne w opisie nasion konkretnej odmiany. Pamiętaj, aby wybrać nasiona wysokiej klasy ze sprawdzonego sklepu.
Stadia rozwoju podczas uprawy konopi
- Kiełkowanie – trwa od 3 do 10 dni. Nasiona umieszcza się w wilgotnym środowisku, aby zaczęły kiełkować.
- Faza wegetatywna – trwa od 2 do 8 tygodni. Rośliny intensywnie rosną, rozwijają liście i łodygi.
- Faza kwitnienia – trwa od 6 do 12 tygodni. Rośliny zaczynają produkować kwiaty, które są zbierane na końcu tej fazy.
Nie zwlekaj i najpierw dokładnie zaplanuj i przygotuj wszystkie środki niezbędne do uprawy konopi. Aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Zaplanuj ile roślin chcesz wyhodować, i zabezpiecz się przynajmniej o jedną więcej niż swój cel, aby mieć zapas. Prowadź dziennik i wszystko w nim zapisuj.
Uprawa zajmie około 10-32 tygodni, w zależności od wybranej metody i wielkości roślin.
Przed rozpoczęciem uprawy musisz określić, czy chcesz uprawiać w pomieszczeniu, czy na zewnątrz. Marihuanę można uprawiać praktycznie wszędzie – zależy to tylko od dostępnej przestrzeni, warunków, sprzętu i zasobów i obowiązującego prawa.
Rośliny marihuany zaczynają jako nasiona lub klony. Nasiona muszą wykiełkować, aby wyrosnąć na sadzonkę. Klony to sadzonki z rośliny, które pobieramy kiedy jest ona w fazie wegetatywnej (to najdłuższy etap życia rośliny). Będzie miała główną łodygę, gałęzie i wachlarz liści – jeszcze bez kwiatów.
Jak prawidłowo suszyć konopie
Cała magia dzieje się w fazie kwitnienia, kiedy zaczynają rozwijać się kwiaty. Rośliny wchodzą w ten etap na około dwa miesiące przed zbiorem. Podczas zbiorów należy ściąć rośliny, przyciąć je i odpowiednio wysuszyć.
Zbiory konopi odbywają się, gdy rośliny są w pełni dojrzałe. Kwiaty powinny być gęste, lepkie i pachnące. Po zbiorach rośliny suszy się w ciemnym, dobrze wentylowanym miejscu przez około 2-3 tygodnie.
Czego potrzebuje roślina marihuany, aby przetrwać i dobrze się rozwijać?
Głębsze zrozumienie samej rośliny pomoże przejść proces uprawy, aby finalnie wyhodować najlepsze zioło, jakie tylko można sobie wyobrazić. Poniżej znajdują się podstawowe i kluczowe czynniki podczas uprawy, których konopie potrzebują do prawidłowego wzrostu.
Światło
Światło słoneczne lub lampy do uprawy wspierają fotosyntezę i proces wzrostu roślin. Liście wachlarzowe działają jak panele słoneczne, pochłaniając światło. Jest tutaj złota zasada: idealne oświetlenie daje piękne, tłuste kwiaty.
W uprawie zioła bardzo ważne jest zachowanie balansu, zbyt dużo światła może być szkodliwe. Podczas uprawy w pomieszczeniach, lampy nie mogą znajdować się zbyt blisko roślin. Jeśli zostaną poddane zbyt dużej ilości ciepła, szybciej wysychają, wymagając tym samym więcej wody i opieki.
Rośliny, które rosną na zewnątrz, potrzebują co najmniej sześciu godzin światła dziennie. Gdy rosną w pomieszczeniach, zwykle otrzymują od 12 do 18 godzin światła dziennie, w zależności od fazy wzrostu, w której się znajdują. W uprawach wewnętrznych stosuje się lampy LED lub HPS, które zapewniają odpowiednie spektrum światła.
Woda
Wszystkie rośliny potrzebują wody do wzrostu. Woda działa również jako nośnik składników odżywczych, przenosząc je z gleby do rośliny przez korzenie. Wspiera komórki w roślinie, wytwarzając nacisk na ściany komórkowe. Dzięki temu rośliny są elastyczne. Przy zachowaniu optymalnej wilgotności, nasza roślina będzie pięknie kwitła.
Lepiej jest podlewać rzadziej większą ilością wody, niż częściej mniejszą. Pozwoli to korzeniom pobrać więcej tlenu z gleby.
Gleba/podłoże
Gleba lub inne podłoże zapewnia roślinie stabilność, dzięki czemu może utrzymać się w pionowej pozycji. Zawiera większość składników odżywczych potrzebnych roślinie do wzrostu i produkcji kwiatów. W naturze składniki odżywcze trafiają do gleby poprzez deszcz, martwe organizmy i inną rozkładającą się materię organiczną oraz żywe organizmy, skały i minerały w samej glebie.
Konopie są często uzupełniane składnikami odżywczymi – zwłaszcza w przypadku uprawy indoor w celu zmaksymalizowania wzrostu. Nawozy można dodawać do gleby w formie sproszkowanej lub w postaci płynnej podczas podlewania.
Marihuana może rosnąć w różnych rodzajach podłoża, takich jak ziemia, kokos, perlit czy hydroponika. Ważne jest, aby podłoże miało dobrą przepuszczalność i odpowiedni poziom pH (około 6-7).
Składniki odżywcze
Roślina konopi potrzebuje wielu składników odżywczych, aby rosnąć i kwitnąć. Najważniejsze z nich to:
Azot
Azot pomaga roślinie rosnąć w fazie wegetatywnej, tworząc masę, łodygi, gałęzie i liście. Pomaga wychwytywać światło słoneczne niezbędne do fotosyntezy i nadaje liściom zielony kolor. Jeśli roślina będzie zawierała odpowiednią ilość azotu, gwarantuje to piękne, zielone liście i zdrowy, szybki wzrost. Jeśli nie otrzyma odpowiednich ilości potrzebnych substancji, łodygi i sama roślina staną się słabe.
Fosfor
Fosfor jest niezbędny do przechowywania i wykorzystywania energii, a także do zdrowego wzrostu korzeni i kwitnienia. Pomaga roślinie pobierać składniki odżywcze do budowy jej struktury. To składnik DNA, który dostarcza organizmom energię. Bez niego rośliny nie mogą przeprowadzić fotosyntezy. Jest bardzo ważny dla wzrostu rośliny i tego jak będą wyglądały kwiaty. Z tego powodu najwięcej tej substancji dostarcza się podczas fazy kwitnienia.
Potas
Potas podobnie jak azot i fosfor jest niezbędny roślinom konopi. Pomaga utrzymać zdrowy wzrost, a także zwalczać choroby. Znacznie wpływa na proces wzrostu, a także oddychanie. Poprawia również wykorzystanie azotu i wspiera wzrost oraz siłę korzeni. Jest potrzebny roślinie przez cały jej okres wzrostu. Razem z fosforem, potas wpływa na rozwój kwiatów.
Wapń
Wapń pomaga roślinie utrzymać ściany komórkowe i lepiej wchłaniać składniki odżywcze. Rośliny potrzebują go przez cały okres życia, dlatego dostarcza się go w nawozach. Niedobór wapnia sprawia, że korzenie obumierają.
Magnez
Magnez znajduje się w chlorofilu i pomaga roślinom wytwarzać glukozę w procesie fotosyntezy. Bez niego roślina nie może przekształcić światła słonecznego w energię.
CO2
Rośliny pobierają CO2 przez mikroskopijne otwory w liściach zwane aparatem szparkowym. Podczas fotosyntezy rośliny przekształcają CO2 w glukozę, którą roślina wykorzystuje do wzrostu i kwitnienia.
Wiatr/wentylacja
Przepływ powietrza zmniejsza ryzyko pleśni i chorób. Usuwa wilgoć z wnętrza rośliny, dzięki czemu nie tworzy się rosa.
Wiatr lub przepływ powietrza pomaga również wzmocnić łodygi i gałęzie rośliny, dzięki czemu roślina jest silniejsza i zdrowsza. Kiedy wygina się pod wpływem wiatru, wytwarzany jest hormon zwany auksyną, który stymuluje wzrost komórek podporowych, czyniąc je silniejszymi.
Wiatr jest również niezbędny do rozmnażania i zapylania marihuany. Rośliny męskie mają woreczki, które uwalniają pyłek, gdy roślina dojrzeje, a wiatr przeniesie go do rośliny żeńskiej, aby ją zapylić.
Oczywiście zbyt silny wiatr jest szkodliwy, a burza lub zbyt wysoko ustawione wentylatory mogą przewrócić i uszkodzić rośliny.
Temperatura i wilgotność
Konopie lubią ciepło, w związku z tym musisz im je zapewnić. Inaczej nie będą rozwijać się tak jak tego oczekujesz. Temperatura w dziennym świetle powinna wynosić 24-28 stopni w pomieszczeniu. W nocy nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Te normy mogą się różnić, zależnie od fazy wzrostu.
Wilgotność powinna wynosić od 60% do 80% w zależności od fazy wzrostu rośliny. W fazie wegetatywnej preferowana jest wyższa wilgotność, natomiast w fazie kwitnienia wilgotność powinna być niższa, aby zapobiec pleśni.
We wczesnych stadiach rozwoju powinna wynosić 80%, ponieważ wtedy zaczną szybciej rosnąć. W następnych fazach zalecana wilgotność to 60-80%. Widać tutaj duże różnice w zależności od konkretnego stadium. Zachowaj szczególną ostrożność w ostatnich 2-4 tygodniach kwitnienia. Aby uniknąć pleśni, wilgotność powinna być na poziomie 40-50%.
Ograniczenia i przepisy dotyczące uprawy konopi innych niż włókniste w Polsce
Artykuł ma charakter informacyjny i nie zachęca do uprawy konopi. Uprawa konopi innych niż włókniste w Polsce jest surowo zabroniona przez prawo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadanie, produkcja i handel marihuaną są karalne. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii klasyfikuje marihuanę jako substancję psychoaktywną, której uprawa bez odpowiednich zezwoleń jest przestępstwem.
Osoby przyłapane na uprawie marihuany mogą podlegać surowym sankcjom prawnym, w tym karze pozbawienia wolności.
NAPISZ KOMENTARZ