W 2018 r. Trybunał Konstytucyjny RPA (Republika Południowej Afryki) wydał przełomowe orzeczenie. Uznał w nim, że zakaz używania konopi indyjskich przez osoby dorosłe jest niezgodny z konstytucją. Decyzja z 2018 r. wynikała z orzeczenia sądu niższej instancji w Western Cape z marca 2017.
Legalna marihuana w RPA
Przebieg wydarzeń dotyczących marihuany w RPA z 2018 r. pozostawił wiele niewiadomych. Brakowało ustalonej normy, ile marihuany dana osoba może uprawiać i posiadać na własny użytek. Sąd przekazał wiele decyzji politycznych ustawodawcom, którzy przez kilka kolejnych lat zwlekali z ich podjęciem. W piątek (31.05), po długim oczekiwaniu, prezydent RPA podpisał w końcu akt kodyfikujący decyzję Trybunału z 2018 roku.
Jakie działania podejmuje rząd RPA w sprawie marihuany?
Prezydent Cyril Ramaphosa podpisał ustawę o konopiach indyjskich do celów prywatnych (CfPPA). Reguluje uprawę, posiadanie i używanie marihuany przez osoby dorosłe.
„Wynikająca z tego reforma regulacyjna umożliwiona przez CfPPA, między innymi, całkowicie usunie konopie indyjskie z ustawy o narkotykach i handlu narkotykami. Umożliwi to również zmianę harmonogramów ustawy o lekach i substancjach pokrewnych oraz zapewni ukierunkowaną reformę regulacyjną ustawy o prawach hodowców roślin i ustawy o ulepszaniu roślin, a także innych aktów prawnych, które wymagają zmiany, aby umożliwić uprzemysłowienie sektora konopi indyjskich” – czytamy w komunikacie prasowym.
Kolejny kraj łagodzi politykę dotyczącą konopi
RPA dołącza do listy krajów, które przyjęły zmodernizowaną politykę dotyczącą konopi indyjskich dla dorosłych. Urugwaj zalegalizował cannabis dla dorosłych w 2013 r., a krajowa sprzedaż produktów rozpoczęła się w 2017 r.
Drugim krajem, który przyjął, legalizację marihuany dla dorosłych w 2018 r. jest Kanada, co czyni ją pierwszym takim z grupy G7. Następnie Malta zalegalizowała marihuanę w 2021 r., a Luksemburg w 2023.
Niemcy są największym krajem, który przyjął krajowy środek legalizacji marihuany dla dorosłych, a pierwsze przepisy prawa CanG weszły w życie 1 kwietnia. Społeczne kluby konopne mają pojawić się w lipcu, a regionalne testy pilotażowe handlu konopiami indyjskimi wstępnie rozpoczną się pod koniec tego roku.
Jakie mogą być skutki zmiany polityki dotyczącej marihuany w RPA?
Zatwierdzony środek w RPA nie legalizuje sprzedaży produktów z konopi indyjskich dla dorosłych, a jedynie ich posiadanie i uprawę na własny użytek. Znaczące jest jednak usunięcie marihuany z krajowej ustawy o narkotykach i handlu narkotykami.
Podobnie jak w przypadku usunięcia cannabis z krajowego wykazu środków odurzających w Niemczech, usunięcie konopi indyjskich w RPA prawdopodobnie będzie miało znaczący wpływ na krajowy przemysł medycznej marihuany. Naukowcy szacują, że południowoafrykański przemysł medycznej marihuany może potencjalnie przynieść gospodarce kraju zysk w wysokości 100 miliardów rupii rocznie i stworzyć ponad 130 000 miejsc pracy.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
Źródła:
- Norman H. (2024). Business of Cannabis. South Africa’s President Signs ‘Private Setting’ Cannabis Legalization Measure. Z linku: https://internationalcbc.com/south-africas-president-signs-private-setting-cannabis-legalization-measure/
- The Presidency Republic of South Africa. (2024). PRESIDENT ASSENTS TO THE CANNABIS PRIVATE PURPOSES BILL. Z linku: https://www.thepresidency.gov.za/president-assents-cannabis-private-purposes-bill
- Writter S. (2023). Business Tech. South Africa’s ‘R100 billion a year’ hope falls flat. Z linku:
https://businesstech.co.za/news/government/714064/south-africas-r100-billion-a-year-hope-falls-flat/
NAPISZ KOMENTARZ