Badacze odkryli, że pobliski dostęp do marihuany sprzedawanej detalicznie umiarkowanie zmniejszył liczbę recept na opioidy. Niestety nie zaobserwowali odpowiedniego spadku liczby zgonów związanych z opioidami, jednak spadek liczny przepisywanych recept może dać nadzieję na walkę z kryzysem opioidowym w USA.
Spadek recept wystawianych na opioidy w stanie Oregon w USA
Analiza została opublikowana w Regional Science and Urban Economics. Przeprowadzono ją wśród społeczności znajdujących się w odległości ok. 1,6 km od licencjonowanych przez państwo punktów sprzedaży marihuany. Wskaźniki przepisywania opioidów na receptę były od 1% do 3,9% niższe niż w pobliskich obszarach.
Odsetek recept na opioidy był wyższy wśród społeczności znajdujących się w odległości około od 1,6 do 6,46 km od przychodni sprzedających konopie indyjskie. Były one jeszcze wyższe, gdy odległość do detalicznej sprzedaży marihuany wzrosła do 16 km, a jeszcze większa do 32,18 km.
Wyniki badania potwierdzają koncepcję efektu substytucyjnego, w ramach którego pacjenci wybierają marihuanę zamiast opioidów w leczeniu bólu.
Legalna marihuana może być szansą na walkę z kryzysem opioidowym
„Istnieją dowody na to, że efekt ten jest nieliniowy i zmniejsza się wraz ze wzrostem odległości od apteki. Wyniki sugerują, że 1-procentowy wzrost przebytej odległości wiąże się ze statystycznie istotnym 0,014-procentowym wzrostem liczby recept na opioidy na mieszkańca, mierzonej w miligramach ekwiwalentu morfiny”. – czytamy w badaniu.
Autorami badania są profesor ekonomii z Western Michigan University W. Jason Beasley i Steven Dundas, profesor ekonomii z Oregon State University.
„Nie możemy wiedzieć na pewno, dlaczego obserwujemy zmniejszenie używania opioidów na receptę, a nie widzimy zmniejszenia liczby zgonów, biorąc pod uwagę nasze ograniczenia danych. Potencjalnym wyjaśnieniem może, być to, że albo efekt substytucji nie jest wystarczająco duży, albo prawdopodobnie ci, którzy są najbardziej narażeni na nadużywanie opioidów, nie dokonują tej konkretnej substytucji. Nasze odkrycia potwierdzają istniejącą literaturę, która sugeruje, że substytucja występuje między legalną marihuaną a opioidami na receptę” – komentarz badaczy dla Marijuana Moment
Marihuana jako redukcja szkód w USA
Dotychczas badania ogólnie porównywały stany z legalną marihuaną ze stanami, w których cannabis pozostaje zabroniona. Ta analiza dotyczy konkretnie społeczności w Oregonie. Korzysta z danych dotyczących ilości opioidów na receptę, dostępu do marihuany i śmiertelności z powodu opioidów od stycznia 2014 r. do grudnia 2017 r. Okres obejmuje prawie dwa lata danych przed i po legalizacji rekreacyjnej marihuany w stanie Oregon. Dane dotyczące recept na opioidy pochodzą z Wydziału Zdrowia Publicznego Urzędu.
Konopie indyjskie mogą zmniejszyć śmiertelność z powodu opioidów poprzez zastępowanie tych leków lub zmniejszanie ich stosowania.
„Nasze badania w Oregonie były próbą oszacowania wielkości zachowań substytucyjnych między konopiami indyjskimi a opioidami na receptę, a także sprawdzenia, czy efekt śmiertelności związany z rekreacyjną marihuaną był obecny w bardziej ukierunkowanych danych na konkretny stan USA”. – poinformowali autorzy
Śmiertelne opioidy w USA. Wciąż nie zmniejszyła się liczba zgonów
Badacze przyznali, że wskaźniki śmiertelności związanej z opioidami wydają się nie mieć związku z detaliczną sprzedażą marihuany. Możliwe jest jednak, że inne miary szkód związanych z opioidami, na przykład hospitalizacje, mogą wykazywać wpływ konopi indyjskich i dają nadzieję na walkę.
„Wskaźniki śmiertelności nie wydają się być napędzane przez zmiany w dostępie do konopi indyjskich. Może to mieć wpływ na hospitalizacje związane z przedawkowaniem. Rozszerzenie tej pracy o ocenę hospitalizacji, zamiast wskaźnika śmiertelności może przynieść dalszy wgląd w ten temat”. – informują badacze
Kwestia zbadania hospitalizacji została poruszona podczas wzajemnej recenzji artykułu. Dyskusja na temat hospitalizacji ma na celu przekazanie, że zmniejszenie śmiertelności jest tylko jedną z miar, na które może mieć wpływ zmniejszenie wystawianych liczby recept na opioidy.
Marihuana jest nadzieją w leczeniu bólu
Raport opublikowany w BMJ Open porównał medyczną marihuanę i opioidy w leczeniu przewlekłego bólu nienowotworowego. Wykazał, że marihuana może być podobnie skuteczna i powoduje mniej przerw w terapii niż opioidy. To zapewnia porównywalną ulgę przy mniejszym prawdopodobieństwie wystąpienia działań niepożądanych, tym samym zapewniając redukcję szkód.
W badaniu finansowanym ze środków federalnych stwierdzono, że niektóre terpeny z konopi indyjskich mogą mieć działanie przeciwbólowe. Wykazało, że dawka tych związków powodowała mniej więcej równe zmniejszenie markerów bólu u myszy w porównaniu z mniejszą dawką morfiny.
Inne badanie, opublikowane pod koniec ubiegłego roku, wykazało, że marihuana i opioidy były równie skuteczne w łagodzeniu intensywności bólu. Marihuana zapewniała jednak bardziej holistyczną ulgę, poprawiając sen, koncentrację i zdrowie psychiczne.
Analiza opublikowana w Journal of Dental Research wykazała, że CBD może złagodzić ostry ból zęba mniej więcej tak samo, jak formuła opioidowa powszechnie stosowana w stomatologii.
Takie badania są bardzo potrzebne. Lekarze potrzebują narzędzi do walki z epidemią opioidów i zwracają się ku kannabinoidom w poszukiwaniu nowych sposobów podejścia w leczeniu bólu.
Niestety liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem tych substancji w USA stale rośnie.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat konopi to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
Źródła:
- Beasley J.W., Dundas S. (2024). Regional Science and Urban Economics. Recreational cannabis dispensary access effects on prescription opioid use and mortality. Z linku: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S016604622400067X
- Adlin B. (2024). Marijuana Moment. Communities Closer To Marijuana Dispensaries Have Lower Opioid Prescription Rates, New Study Finds. Z linku: https://www.marijuanamoment.net/communities-closer-to-marijuana-dispensaries-have-lower-opioid-prescription-rates-new-study-finds
NAPISZ KOMENTARZ