Stwardnienie rozsiane (SM) jest poważną chorobą, która wpływa na jakość życia wielu cierpiących pacjentów. Nadzieją jest leczenie marihuaną.
Stwardnienie rozsiane – objawy
Stwardnienie rozsiane (ang. multiple sclerosis, SM) jest chorobą neurologiczną, która objawia się spastycznością mięśni. To nieprzyjemne, bolesne skurcze i nadmierne napięcie mięśni spowodowane przez zaburzenia ruchu. Bardzo często spastyczność postępuje razem z chorobą.
Szacuje się, że na całym świecie na stwardnienie rozsiane cierpi aż 2,8 miliona osób, a co 5 minut diagnozowana jest jedna osoba.
Marihuana w leczeniu stwardnienia rozsianego
Badania i osobiste doświadczenia chorych wykazały, że marihuana może być pomocną formą leczenia stwardnienia rozsianego. Pacjenci potwierdzają, że cannabis to skuteczna i bezpieczna forma terapii.
Według badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, pacjenci ze stwardnieniem rozsianym zgłaszali poprawę jakości życia po zakończeniu terapii konopiami indyjskimi. Publikacja pojawiła się w Multiple Sclerosis and Related Disorders.
Brytyjscy naukowcy ocenili stosowanie produktów leczniczych na bazie konopi indyjskich (CBMP) składających się z ekstraktów kwiatowych lub olejowych u 141 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym zarejestrowanych w brytyjskim rejestrze medycznej marihuany. (Od 2018 r. brytyjscy specjaliści mogą przepisywać produkty lecznicze na bazie konopi indyjskich pacjentom niereagującym na konwencjonalne leki). Badacze ocenili zmiany w wynikach zgłaszanych przez pacjentów po jednym, trzech i sześciu miesiącach.
Poprawa jakości życia dzięki marihuanie
„Ta seria przypadków pokazuje związek między rozpoczęciem CBMP a poprawą wyników zgłaszanych przez pacjentów w zakresie snu, lęku i ogólnych miar HRQoL (jakości życia związanej ze zdrowiem) w ciągu sześciu miesięcy. Dodatkowe miary HRQoL, w tym dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego, również wykazują poprawę do sześciu miesięcy w porównaniu do stanu wyjściowego”. – podsumowali autorzy badania.
Chorzy, którzy wzięli udział w tym badaniu, zgłaszali trwałą poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego po terapii konopiami indyjskimi. Przy tym odnotowano niewiele poważnych negatywnych skutków zdrowotnych podczas leczenia.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
Źródła:
- Murphy M., Kaur V., Lan Bui H., Yang T., Erridge S., Holvey C., Coomber R., Rucker J.J., Weatherall M. W., Sodergren M.H. (2024). Multiple Sclerosis and Related Disorders. Z linku: https://www.msard-journal.com/article/S2211-0348(24)00242-6/fulltext
- Schuler F. (2024). ICBC. U.K. MS Patients Report Quality Of Life Improvements Following Cannabis Therapy. Z linku: https://internationalcbc.com/u-k-ms-patients-report-quality-of-life-improvements-following-cannabis-therapy/
NAPISZ KOMENTARZ