Kanada stała się pierwszym krajem z grupy G-7, który przyjął krajowy środek legalizacji marihuany dla dorosłych pod koniec 2018 roku. Co więcej, dorośli konsumenci mogą tam dokonywać legalnych zakupów w całym kraju, niezależnie od tego, czy posiadają status rezydenta. Naukowcy sprawdzili, czy zmiana prawa wpływa na niektóre kwestie zdrowia i bezpieczeństwa.
Czy legalizacja marihuany w Kanadzie wpłynęła na liczbę hospitalizacji?
Jedną z wielu teorii zakładanych przez przeciwników legalizacji marihuany jest to, że zmiana prawa spowoduje problemy zdrowotne użytkowników. Pojawiają się nawet obawy o hospitalizacjach wystąpienia psychozy spowodowanej marihuaną lub śmiertelnego przedawkowania (niestety niektórzy wciąż myślą, że zioło działa podobnie jak heroina). W związku z tym zespół badaczy przeanalizował niedawno dane dotyczące hospitalizacji przed i po wprowadzeniu legalizacji marihuany w Kanadzie. Naukowcy ustalili, że po legalizacji nie odnotowano “żadnego wzrostu” liczby hospitalizacji.
Kanadyjski rynek konopi kwitnie, ale czy stanowi zagrożenie?
Z danych opublikowanych w Journal of Addictive Diseases jasno wynika, że polityka legalizująca używanie i sprzedaż rekreacyjnych produktów z konopi indyjskich nie doprowadziła do wzrostu liczby hospitalizacji związanych z marihuaną.
Kanadyjscy badacze prześledzili wskaźniki hospitalizacji związanych z konopiami indyjskimi w Albercie (jednej z prowincji w Kanadzie) w latach przed legalizacją i po zmianie przepisów. Ustawodawcy zalegalizowali używanie i sprzedaż kwiatów konopi indyjskich dla osób w wieku 18 lat i starszych w październiku 2018 roku. W 2020 rozpoczęto detaliczną sprzedaż koncentratów oraz edibles.
Naukowcy zidentyfikowali wzrost liczby hospitalizacji wśród osób w wieku od 18 do 24 lat w okresie bezpośrednio poprzedzającym legalizację. Przyznali, że nie odnotowano wzrostu liczby hospitalizacji po legalizacji wśród przedstawicieli w żadnej grupie wiekowej.
Legalna marihuana w Kanadzie nie jest niebezpieczna
„Legalizacja nie była znacząco związana z natychmiastowymi lub ciągłymi zmianami wskaźników hospitalizacji ani dla młodszych, ani dla starszych dorosłych” – podsumowali autorzy badania.
Odrębne kanadyjskie analizy również nie wykazały wzrostu liczby hospitalizacji związanych z wypadkami kierowców i jazdy pod wpływem marihuany. Nie odnotowano także wizyt na ostrym dyżurze, które można by przypisać psychozie powiązanej z legalizacją konopi indyjskich.
Legalizacja marihuany w Kanadzie wypiera czarny rynek
Dane pokazują także, legalizacja marihuany w Kanadzie spowodowała wzrost konsumpcji. Konsumenci jednak znacznie częściej korzystają z legalnych źródeł, zamiast z czarnego rynku. W 2019 roku, 37% respondentów stwierdziło, że kupiło marihuanę na legalnym rynku. 16% stwierdziło, że kupiło ją nielegalnie.
Do 2022 r. liczba respondentów kupujących marihuanę legalnie wzrosła do 69%, podczas gdy liczba kupujących ją nielegalnie spadła do 4%.
„Dane wskazują, że legalny, regulowany rynek marihuany wypiera rynek podziemny. Z biegiem czasu konsumenci czują się coraz bardziej komfortowo i coraz częściej polegają na licencjonowanych sprzedawcach detalicznych – którzy zazwyczaj oferują większą wygodę, jakość produktów i bezpieczeństwo”. – tak skomentował wynik zastępca dyrektora NORML Paul Armentano
Co więcej, to właśnie brak regulowanej sprzedaży stanowi poważne zagrożenie, ponieważ często konsumenci nie są świadomi tego, co kupują.
W listopadzie 2023 pięć osób zachorowało po spożyciu żelków z syntetycznymi kannbinoidami rozprowadzanych na festiwalu w zachodnim Tokio w Japonii. Podobne sytuacje miały miejsce w Czechach, a co gorsza takie produkty są często łatwo dostępne dla nieletnich. Syntetyczne produkty z konopi indyjskich są prawie zawsze nieuregulowane, a zatem nie są bezpieczne do spożycia przez ludzi. Rosnący popyt na zamienniki cannabis jest negatywnym zjawiskiem wywołanym przez prohibicję.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat konopi, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
Źródła:
- Cannabis legalization and hospitalizations in Alberta: Interrupted time series analysis by age and sex. Z linku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38764209/
- NORML. (2024). Canada: No Increase in Hospitalizations Following Adult-Use Legalization. Z linku: https://norml.org/news/2024/05/23/canada-no-increase-in-hospitalizations-following-adult-use-legalization/
- NORML. (2024). Analysis: Marijuana Legalization in Canada Not Linked to Upticks in Traffic Crashes. Z linku: https://norml.org/news/2023/05/11/analysis-marijuana-legalization-in-canada-not-linked-to-upticks-in-traffic-crashes/
- Schuler F. (2024). ICBC. Study Finds No Increase In Hospitalizations Following Legalization In Canada. Z linku: https://internationalcbc.com/study-finds-no-increase-in-hospitalizations-following-legalization-in-canada/
NAPISZ KOMENTARZ