Badanie obrazowania mózgu pomaga lepiej zrozumieć, jak magiczne grzyby tworzą żywe obrazy pod naszymi powiekami.
Magiczne grzyby malują psychodeliczne wizje
Wyobraź sobie, że Twoje powieki opadają i wciąż widzisz żywe obrazy, tak jakbyś nadal miał otwarte oczy. To niesamowite zjawisko występuje podczas przyjmowania psychodelików. Należy do nich psylocybina, czyli substancja występująca w niektórych „magicznych” grzybkach (znanych jako grzyby psylocybinowe).
Składnik magicznych grzybów sprawia, że widzimy więcej
W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Molecular Psychiatry, naukowcy wykorzystali zaawansowane techniki obrazowania do zbadania neuronalnych podstaw doświadczeń wizualnych z zamkniętymi oczami. Analiza oferuje nowy wgląd w percepcję wzrokową i obrazowanie.
W ostatnich latach psylocybina zyskała uwagę ze względu na swoje korzyści terapeutyczne w kontekście leczenia uzależnień, depresji, lęku i PTDS (zespół stresu pourazowego). Związek działa głównie poprzez aktywację receptorów serotoninowych w mózgu, prowadząc do zmienionej percepcji, poprawy nastroju i głębokich zmian w świadomości.
Co wiemy o grzybach psylocybinowych?
Historia psylocybiny jest bardzo długa, a zainteresowanie jej potencjałem leczniczym w badaniach naukowych stale rośnie. Mimo to, dokładne mechanizmy, za pomocą których magiczne grzyby wywołują swoje efekty, w szczególności halucynacje wzrokowe, pozostają słabo poznane. Tradycyjne metody badania halucynacji są ograniczone, ponieważ występują one w sposób nieprzewidywalny w warunkach klinicznych.
Psychodeliki takie jak psylocybina wywołują żywe doświadczenia wizualne. To czyni je ciekawymi obiektami badań w zakresie neuronalnych podstaw percepcji wzrokowej i wyobrażeń.
Dotychczasowe badania wskazywały, już, że psychodeliki wpływają na różne obszary mózgu zaangażowane w percepcję, ale szczegółowe ścieżki i specyficzne interakcje neuronalne pozostawały nieznane.
Wizualne efekty grzybów halucynogennych
Autorzy nowego badania starali się wyjaśnić zmiany w łączności mózgu, które leżą u podstaw unikalnych doświadczeń wizualnych wywołanych przez psylocybinę. W tym celu naukowcy wykorzystali zaawansowane techniki obrazowania i dobrze kontrolowany projekt eksperymentalny.
„Efekty wizualne są jednym z głównych subiektywnych zjawisk wywoływanych przez psychodeliki serotoninergiczne. Mechanizmy leżące u ich podstaw pozostają ciekawostką w nauce o psychodelikach i innych dziedzinach badań, takich jak psychoza i stany senne” – powiedział autor badania Devon Stoliker, badacz w Turner Institute for Brain and Mental Health na Monash University.
Zjawiska wizualne uzupełniają głębsze doświadczenia związane z rozpadem wewnętrznym i granic związanych z samym sobą, potencjalnie mając znaczenie terapeutyczne. Możemy wyjaśnić to na przykładzie. Doświadczenia wizualne mogą być postrzegane jako bardzo ważne dla nas samych, a „rozpuszczone” granice mogą ułatwić dalsze wizje, potencjalnie powiązane z obszarami mózgu, w których powstają halucynacje.
Badacze sprawdzili działanie grzybów psylocybinowch
Badacze przeprowadzili krzyżowe kontrolowane badanie placebo, które jest uważane za wysoki standard zapewniania wiarygodnych wyników. Taki projekt oznacza, że ani uczestnicy, ani badacze nie wiedzieli, kto otrzymał psylocybinę lub placebo podczas każdej sesji, a każdy uczestnik doświadczył obu w różnym czasie.
W badaniu wzięły udział 24 zdrowe osoby dorosłe w wieku od 20 do 40 lat, które nie miały w przeszłości zaburzeń psychicznych. Uczestnicy przeszli dwie sesje w odstępie co najmniej dwóch tygodni. W jednej sesji otrzymali dawkę psylocybiny (0,2 mg/kg masy ciała), a w drugiej placebo. Podczas każdej sesji skany funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w stanie spoczynku były wykonywane 70 minut po podaniu, co stanowiło punkt czasowy odpowiadający szczytowym efektom psylocybiny. Uczestnicy zostali poproszeni o trzymanie zamkniętych oczu podczas skanowania, aby skupić się na wewnętrznych doznaniach wizualnych.
Pod wpływem psylocybiny, regiony mózgu zaangażowane w przetwarzanie wizualne wykazywały zwiększoną samohamowność. Oznacza to, że stały się mniej wrażliwe na przychodzące sygnały sensoryczne, zmniejszając ich wrażliwość na bodźce zewnętrzne. Zasadniczo, wewnętrzna aktywność mózgu miała pierwszeństwo przed zewnętrznymi bodźcami sensorycznymi.
Do jakich obszarów mózgu dociera psylocybina?
Naukowcy odkryli również wzmocnione połączenia z obszarów mózgu wyższego rzędu (takich jak dolny zakręt czołowy) do obszarów wzrokowych niższego rzędu (takich jak wczesne obszary wzrokowe). Sugeruje to, że wewnętrzne myśli, wspomnienia i procesy asocjacyjne miały większy wpływ na percepcję wzrokową pod wpływem psylocybiny, prowadząc do żywych i złożonych obrazów wizualnych. Chodzi o skojarzenie co najmniej dwóch zjawisk psychicznych tak, by pojawienie się jednego z nich spowodowało tendencję do występowania pozostałych.
Zaobserwowano zauważalny spadek reakcji mózgu na zewnętrzne bodźce wzrokowe, co jest zgodne z wcześniejszymi ustaleniami przedklinicznymi. Ta redukcja bodźców sensorycznych pozwoliła na to, by wewnętrznie generowane obrazy stały się bardziej widoczne. To z kolei wspiera hipotezę, że psychodeliki zwiększają zależność mózgu od odgórnych procesów percepcji wzrokowej.
Złożoność obrazów wizualnych zgłaszanych przez uczestników była silnie skorelowana z określonymi wzorcami połączeń mózgowych. Połączenia z dolnego zakrętu czołowego do zakrętu wrzecionowatego i z zakrętu wrzecionowatego do pierwszych obszarów wzrokowych były powiązane z doświadczeniami elementarnych i złożonych obrazów.
Czy wizje po grzybkach halucynkach to przyszłość medycyny?
Psychodeliki wydają się hamować aktywność w obszarach wizualnych. To sprawia, że te regiony są bardziej podatne na odgórne sygnały z mózgu. Jest to zgodne z koncepcją psychodelików jako substancji „manifestujących umysł”, wzmacniających procesy odgórne.
„Ta koncepcja współgra również z wcześniejszymi badaniami nad hamowaniem fal alfa, sugerując, że psychodeliki mogą hamować mechanizmy, które normalnie uniemożliwiają nam widzenie efektów wizualnych, gdy nasze oczy są zamknięte”. – powiedział autor badania Devon Stoliker dla PsyPost
Wyniki badania sugerują, że psychodeliki mogą być wykorzystywane jako narzędzia do badania wewnętrznej łączności mózgu i jego roli w generowaniu świadomych doświadczeń. Zrozumienie, w jaki sposób psylocybina wpływa na łączność mózgu, może pomóc w opracowaniu nowych podejść terapeutycznych w stanach związanych ze zmienioną percepcją, takich jak schizofrenia lub niektóre rodzaje halucynacji.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików, to sprawdź naszą zakładkę GRZYBY.
Źródła:
- Dolan E.W. (2024). PsyPost. Brain imaging study sheds light on how magic mushrooms paint vivid images behind your eyelids. Z linku: https://www.psypost.org/brain-imaging-study-sheds-light-on-how-magic-mushrooms-paint-vivid-images-behind-your-eyelids/
NAPISZ KOMENTARZ