fbpx
GRZYBY
5 sierpnia 2024

Psylocybina w leczeniu depresji | Badanie ujawnia mechanizmy uzdrawiania

Czy pojedyncza dawka psylocybiny może leczyć depresję? Sprawdź najnowsze badania i mechanizmy uzdrawiania. Przeczytaj i odkryj fakty!

Badacze ocenili, czy przyjęcie pojedynczej dawki psylocybiny (aktywnego związku zawartego w niektórych grzybach halucynogennych), może wywołać poczucie „wewnętrznego uzdrowienia”. To stan, w którym ludzie czują, że ich ciała i umysły same się leczą. 

Badania nad psylocybiną / działanie grzyba w leczeniu depresji

Publikacja pojawiła się w Journal of Psychopharmacology. Wyniki wykazały, że uczestnicy, którzy otrzymali wysoką dawkę psylocybiny, zgłaszali silniejsze uczucie wewnętrznego uzdrowienia w porównaniu z tymi, którzy otrzymali placebo.

Depresja a substancje halucynogenne

Psychodeliki, takie jak psylocybina czy LSD to substancje, które wpływają na percepcję, nastrój i procesy poznawcze. Mogą wywoływać żywe halucynacje, zmienione poczucie czasu oraz głębokie emocjonalne i introspektywne doświadczenia. Dzieje się to głównie poprzez ich działanie na receptory serotoninowe w mózgu.

Psylocybina a uzdrawianie

Użytkownicy psychodelików często zgłaszają, że substancje te ułatwiają głębokie wewnętrzne uzdrowienie poprzez promowanie emocjonalnego uwolnienia i introspekcji. Proces takiej terapii może obejmować powrót i ponowne przetwarzanie traumatycznych wspomnień w bardziej wnikliwy sposób.

Substancje psychodeliczne mogą również tworzyć poczucie wzajemnych powiązań i jedności, łagodząc poczucie izolacji i depresji. Zmienione stany świadomości, które wywołują, mogą czasami prowadzić do transformujących spostrzeżeń. Pozostaje jednak niejasne, czy to wewnętrzne uzdrowienie jest prawdziwym zjawiskiem, czy po prostu powszechnie zgłaszanym doświadczeniem wśród entuzjastycznych użytkowników.

Autor badania Joseph Peill wraz z towarzyszącym mu zespołem badaczy postawili hipotezę, że osoby, które otrzymały wysoką dawkę psylocybiny, zgłosiłyby silniejsze uczucie aktywacji wewnętrznego uzdrowienia w porównaniu z osobami, które otrzymały niską dawkę podobną do placebo.

psylocybina depresja
Efekt wewnętrznego uzdrowienia może być znaczący w leczeniu depresji

Nowe podejście w leczeniu ciężkiej depresji

W badaniu wzięło udział 59 osób pacjentów z depresją (o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego stopnia). Eksperyment był częścią większego badania porównującego efekty leczenia syntetyczną psylocybiną z efektami leczenia lekiem przeciwdepresyjnym – escitalopramem. Oba leki podawano wraz ze wsparciem psychologicznym.

W tej części badania uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa otrzymała 25 mg psylocybiny, podczas gdy druga grupa otrzymała 1 mg, jako placebo. Badanie było podwójnie zaślepione, co oznacza, że uczestnicy nie wiedzieli, którą dawkę otrzymali.

Po ustąpieniu efektów psylocybiny uczestnicy zostali poproszeni o ocenę czy zgadzają się z poniższym stwierdzeniem:

Czułem się tak, jakby moje ciało/umysł/mózg leczył się sam, automatycznie/naturalnie/samodzielnie.

Obiecujący wynik leczenia depresji

Uczestnicy wypełnili również różne testy, w tym Inwentarz Depresji Becka dla objawów depresji, Inwentarz Przełomu Emocjonalnego, Kwestionariusz Doświadczeń Mistycznych, Kwestionariusz Wyzywających Doświadczeń, Kwestionariusz Zmienionych Stanów Świadomości oraz ogólną miarę intensywności działania leku.

Wyniki wykazały, że uczestnicy, którzy otrzymali wyższą dawkę psylocybiny, zgłaszali znacznie silniejsze uczucie wewnętrznego uzdrowienia w porównaniu z tymi, którzy otrzymali dawkę placebo. Sugeruje to, że doświadczenie wewnętrznego uzdrowienia może być prawdziwym składnikiem doświadczenia psylocybinowego.

Czym jest psylocybina w badaniu?

Co ważne, badanie wykazało korelację między wyższymi wynikami wewnętrznego uzdrowienia a większym zmniejszeniem objawów depresji dwa tygodnie po leczeniu, ale tylko w grupie, która otrzymała wysoką dawkę. Wskazuje to, że uczucie wewnętrznego uzdrowienia może odgrywać rolę w terapeutycznym działaniu psylocybiny (np. leczenie depresji).

Badacze kontrolowali ogólną intensywność efektów substancji. Naukowcy chcieli mieć całkowitą pewność, że wyniki wewnętrznego uzdrowienia nie były konsekwencją bardziej intensywnego doświadczenia psychodelicznego. Nawet po uwzględnieniu tego, korelacja między wewnętrznym uzdrowieniem a zmniejszoną depresją pozostała znacząca.

To naprawdę działa

Odkrycie potwierdza ideę, że mechanizm wewnętrznego uzdrawiania nie jest jedynie „skutkiem ubocznym” intensywności doświadczenia psychodelicznego. Może być niezależnym, obiecującym i znaczącym czynnikiem terapeutycznym.

„Zasada aktywacji wewnętrznych mechanizmów leczniczych za pomocą psychodelików jest nowa w nauce. Niniejsze badanie stanowi pozytywistyczny i pragmatyczny krok naprzód w tym kierunku” – podsumowali autorzy badania.

Badanie naukowców stanowi cenny wkład w zrozumienie psychologicznych skutków psylocybiny.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików, to sprawdź naszą zakładkę GRZYBY.

Źródła:

  1. Peill J., Marguilho M., Erritzoe D., Barba T., Greenway K.T., Rosas F., Timmermann Ch., Carhart-Harris R. (2024). Journal of Psychopharmacology. Psychedelics and the ‘inner healer’: Myth or mechanism? Z linku: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/02698811241239206
  2. Hedrich V. (2024). Psypost. Psilocybin triggers “inner healing” mechanisms in depression patients, study suggests. Z linku: https://www.psypost.org/psilocybin-triggers-inner-healing-mechanisms-in-depression-patients-study-suggests/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GRZYBY Co to jest Soplówka Jeżowata (Lion's Mane)? Soplówka Jeżowata (Hericium erinaceus), znana również jako Lion's Mane, to grzyb o silnych właściwościach zdrowotnych. Ten adaptogenny superfood jest ceniony za wspieranie odporności, poprawę koncentracji i pamięci oraz korzystny wpływ na zdrowie układu trawiennego. Tradycyjnie stosowany przez mnichów buddyjskich, zyskuje popularność także w suplementacji i grzybowej kawie. admin28 października 2024
GRZYBY 1cp-LSD na lęk separacyjny u psów: Czy to naprawdę działa? Czy 1cp-LSD może pomóc psom z lękiem separacyjnym? Sprawdź naukowe badania i dowiedz się więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz15 października 2024
GRZYBY Magiczne grzyby na stres. Ratownicy medyczni zażyli psylocybinę Jak działa psylocybina na stres? Przeczytaj o doświadczeniach ratowników medycznych z magicznymi grzybami. Więcej w artykule. Justyna Walentynowicz2 października 2024
GRZYBY Naukowcy podali psu LSD w celu leczenia lęku separacyjnego. Sprawdź rezultaty tego badania Naukowcy przeprowadzili kontrowersyjne badanie, w którym zastosowali mikro dozowanie LSD u psa cierpiącego na lęk separacyjny. Wyniki wskazują na bezpieczne i efektywne zmniejszenie objawów lęku. Czy ta metoda stanie się alternatywą dla tradycyjnych leków weterynaryjnych? admin27 września 2024
GRZYBY 20 września to światowy dzień grzybów psylocybinowych Magiczne grzybki mają dzisiaj swoje święto. Dlaczego akurat 20 września jest dniem grzybów? Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz20 września 2024
GRZYBY Co to jest Changa? Ayahuasca vs Changa - jakie są różnice? Changa vs Ayahuasca: czym się różnią i jakie mają działanie? Zajrzyj do artykułu, aby poznać odpowiedzi na te pytania. Sprawdź teraz! Justyna Walentynowicz28 sierpnia 2024
GRZYBY Leczenie bólu za pomocą LSD - czy substancje psychoaktywne działają? LSD na ból – rewolucja w medycynie? Zobacz, jak substancje halucynogenne mogą zmieniać odczuwanie bólu. Sprawdź więcej Justyna Walentynowicz21 sierpnia 2024
GRZYBY Badanie | Ketamina jako lek na depresję lekooporną Ketamina stosowana jako lek w terapii depresji lekoopornej. Jak działa i czy jest skuteczna? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej. Justyna Walentynowicz8 sierpnia 2024