W październiku odbędą się warsztaty kuchni konopnej organizowane pod hasłem „Konopie w kuchni”. W programie między innymi nauka przetwarzania ziela konopi i tworzenia wyciągów, nauka tworzenia przetworów z nasion konopi oraz godzinny wykład teoretyczny.
Konopie coraz popularniejsze na polskich stołach
Coraz więcej osób sięga po produkty konopne, jedni ze względów zdrowotnych, inni przez ciekawość. „Konopie to żywność funkcjonalna, niezwykle bogata w składniki odżywcze takie jak pełnowartościowe białko tak jak w mięsie, zdrowe tłuszcze omega -3, minerały, witaminy czy antyoksydanty…” mówi prowadząca warsztaty, autorka 2 książek kulinarnych poświęconych kuchni konopnej Małgorzata Szakuła. Olej z nasion konopi, nasiona łuskane czy białko konopne można już dostać w większości marketów i sklepów ze zdrową żywnością. „Polacy powinni sięgać po nie także ze względu na fakt, iż tym odżywiali się nasi przodkowie – Słowianie, przez co będziemy je doskonale trawić” dodaje Justyna Gwóźdź, holistyczna dietetyczka, współprowadząca warsztaty.
Edukacja dotycząca kuchni konopnej kluczem do wysokiej biodostępności składników
Aby w pełni wykorzystać potencjał terapeutyczny produktów trzeba znać zasady ich przetwarzania i obróbki. Na przykład olej z nasion konopi nie powinien być poddawany żadnej obróbce termicznej. Produkty takie jak białko czy nasiona można poddawać ograniczonej obróbce termicznej, jednak zależy to od ich składu chemicznego. Ponadto wykorzystanie ziela konopnego w kuchni także wymaga znajomości podstaw ekstrakcji zielarskiej – to wszystkie będzie omawiane na warsztatach. „W internecie znajduje się sporo przepisów z dodatkiem produktów konopnych, niestety większość z nich może doprowadzić do zdegradowania cennych związków dostępnych w konopiach…” mówi Szakuła. „Warto poznać zasady przetwarzania produktów z konopi, by zwiększyć ich biodostępność”.
Czego można dowiedzieć się na warsztatach?
Uczestnicy warsztatów poznają teorię oraz praktykę dotyczącą stosowania konopi w kuchni w ramach profilaktyki zdrowotnej oraz wsparcia leczenia różnych schorzeń. W części teoretycznej (godzinny wykład) osoby poznają skład chemiczny rośliny, jej działanie prozdrowotne i wpływ na zdrowie oraz zasady przetwarzania. Na warsztatach poruszony będzie zarówno temat stosowania produktów z nasion (oleju, mąki, białka czy różnych form nasion oraz przetworów z nich powstających) jak również konopnych wyciągów powstałych z ziela. Podczas części praktycznej uczestnicy poznają techniki stosowania i przetwarzania surowców konopnych na potrzeby kulinarne i poprawy zdrowia.
Jakie potrawy będą przygotowane w trakcie warsztatów?
- konopna infuzja CBD (wyciąg z ziela konopi)
- smoothie z białkiem konopnym
- gryczane pankejki z mąką konopną, z pesto konopnym z dodatkiem sałatki z nasionami konopi
- praliny z konopne z masłem orzechowym i CBD
- napar z konopi zawierający CBD
O prowadzących
Spotkanie poprowadzi autorka bloga kulinarnego Smiling Spoon poświęconego konopiom, autorka książki „Konopie i marihuana w kuchni” Małgorzata Szakuła oraz dietetyczka holistyczna, entuzjastka konopna i autorka projektu Terapia Holistyczna Justyna Gwóźdź.
Więcej o wydarzeniu można przeczytać pod tym linkiem.
NAPISZ KOMENTARZ