Pojawiły się kolejne badania pod kątem oceny marihuany jako redukcji szkód. Łączą przegląd literatury naukowej z ankietą przeprowadzoną wśród studentów uniwersytetów. Wyniki wskazują duże prawdopodobieństwo na to, że marihuana jest skutecznym narzędziem w zmniejszaniu szkód spowodowanych zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów.
Medyczna marihuana jako leczenie uzależnienia od opioidów
Przegląd „Skuteczność marihuany jako substytutu uzależnienia od opiatów” analizuje dostępne dowody na stosowanie marihuany jako substytutu opioidów i innych narkotyków. Istniejące dotychczas badania wykazały, że kannabinoidy mogą pomóc zmniejszyć głód związany z opioidami i objawy odstawienia. Badacze wskazują również na dane zgłaszane przez samych użytkowników, sugerujące, że niektórzy już teraz ograniczają zażywanie opioidów dzięki stosowaniu marihuany.
„Po dokonaniu przeglądu literatury można stwierdzić, że marihuana ma pewną skuteczność w leczeniu uzależnienia od opiatów, a także w innych zastosowaniach terapeutycznych. W świetle publicznych obaw związanych z przedawkowaniem opioidów i możliwością zmiany klasyfikacji marihuany dodano, że istnieje wyraźna możliwość, że użycie konopi indyjskich w modelach redukcji szkód wzrośnie” – czytamy w badaniu.
Konopie indyjskie na objawy odstawienia leków opioidowych
„Obecne badania sugerują, że konopie indyjskie mają duży potencjał w zakresie redukcji szkód związanych z opiatami i terapii zastępczych” – czytamy w badaniu, które jest także pracą magisterską Clarka Furlonga z Augsburg University w stanie Minnesota.
„Wykazano, że konopie indyjskie poprawiają działanie przeciwbólowe opioidów, jednocześnie zmniejszając tolerancję i redukując uzależnienie u pacjentów. Istnieją dobrze udokumentowane badania nad skutecznością marihuany w zastępowaniu nielegalnych narkotyków (opiatów) i farmaceutyków (opioidów). W modelach zwierzęcych wykazano, że kannabinoidy zmniejszają skutki odstawienia opiatów (i anegdotycznie u ludzi). W związku z tym konopie indyjskie mogą potencjalnie zmniejszyć niekorzystne skutki i ograniczyć zachowania związane z poszukiwaniem narkotyków u pacjentów walczących z uzależnieniem od opiatów”. – kontynuuje autor.
Marihuana – redukcja szkód w uzależnieniu od opioidów
Istnieje wiele dowodów potwierdzających teorię, że marihuana może być skuteczna w redukcji szkód związanych z opiatami.
W dokumencie przyznano, że używanie marihuany wiąże się z pewnym ryzykiem, ale zauważono również, że ryzyko to jest skomplikowane i często zależy od przypadku pacjenta.
Marihuana może mieć różne działanie w zależności od przyjętej dawki, odmiany oraz tolerancji naszego organizmu na psychoaktywny składnik THC. Jeśli przyjmiemy zbyt dużą dawkę, przy niskiej tolerancji mogą pojawić się chwilowe stany lękowe, panika i niepokój. Z drugiej strony, w małych dawkach i wsparciu terapeuty, może okazać się skutecznym lekiem na objawy lęku.
„Dlatego musimy poznać tę roślinę i jej niuanse” – kontynuuje Furlong.
Ryzyka związane z używaniem
W artykule zauważono jednak, że ryzyko związane z konopiami indyjskimi jest znacznie mniejsze niż w przypadku opioidów.
Opioidy są substancjami, które najczęściej powodują przedawkowania. Nawet w małych dawkach mogą być śmiertelne. Każdego dnia ponad 150 osób umiera z powodu przedawkowania syntetycznych opioidów, takich jak fentanyl.
„Konopie indyjskie mogą wiązać się z pewnymi szkodami, jednak wydaje się, że jest ich znacznie mniej niż w przypadku używania opiatów. Jest zatem możliwe, że marihuana może poprawić jakość życia i zapewnić lepsze wyniki w porównaniu z obecnym modelem substytucji opiatów/terapii podtrzymującej”. – czytamy w dokumencie.
Zgony związane z przedawkowaniem
Z badania dowiadujemy się również, że pomimo rekordowych ilości zgonów związanych z opioidami na przestrzeni ostatnich lat, „leczenie nie uległo zmianie, ani nie podjęto większych wysiłków w kierunku postępu farmakologicznego w zakresie interwencji uzależnienia od opiatów. Nawet osoby uzależnione od tych substancji poddawane leczeniu borykają się ze wskaźnikiem śmiertelności, który jest 12 razy wyższy niż w przypadku przeciętnego społeczeństwa”.
Metadon
Tymczasem metadon, lek stosowany w niektórych terapiach wspomaganych lekami w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem opioidów, często ma skutki uboczne, takie jak „trudności ze snem, problemy ze sprawnością seksualną i incydenty sercowo-naczyniowe” – czytamy w przeglądzie.
Metadon to syntetyczny opioid wydawany na receptę stosowany także w Polsce głównie w leczeniu uzależnienia od opioidów oraz w terapii silnego bólu, zwłaszcza nowotworowego. Jest elementem leczenia substytucyjnego, które polega na zastępowaniu nielegalnych opioidów kontrolowanymi dawkami metadonu, co ma pomagać w redukcji objawów odstawienia i zmniejszać głód narkotykowy. W Polsce leczenie substytucyjne metadonem jest realizowane w specjalistycznych ośrodkach.
W artykule stwierdza się, że wiele osób powinno być „odtruwanych i odstawianych od leku, tak jak zostało to zaprojektowane do stosowania w programach podtrzymujących”. Niestety badacze i decydenci „pomijają zdarzenia niepożądane i skutki uboczne” długotrwałego stosowania metadonu ze względu na „zgłaszaną poprawę jakości życia” badanych.
Medyczna marihuana w USA – studenci są na tak
Wyniki części ankietowej nowego artykułu ogólnie wskazują na poparcie poglądu, że konopie indyjskie mogą być obiecującym narzędziem w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem opioidów.
Oto co wskazują ankietowani na ten temat:
- Ponad 70% respondentów stwierdziło, że ich zdaniem używanie opiatów jest bardziej szkodliwe niż marihuany. Podobna część przyznaje, że marihuana może być używana do leczenia bólu, a także do łagodzenia objawów odstawienia opiatów.
- Około 65% stwierdziło, że w ciągu ostatniego roku znało kogoś, kto używał marihuany „do celów medycznych”.
- Blisko 2/3 respondentów odpowiedziało, że ich zdaniem marihuana ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.
- 8 na 10 respondentów uważa, że marihuana powinna zostać zalegalizowana na poziomie federalnym.
„Informacje zebrane w literaturze sugerują, że medyczna marihuana ma lepszy profil skutków ubocznych i mniej poważne długoterminowe konsekwencje zdrowotne niż opiaty. Większość uczestników uważała, że więcej szkód wiąże się z opiatami, co było impulsem do przeprowadzenia tego badania, a wyniki ankiety odzwierciedlają wnioski z literatury. Wykazano, że konopie indyjskie zmniejszają ból i istnieje coraz więcej dowodów na związek między receptorami konopi indyjskich a receptorami opiatów. Wydaje się, że populacja studentów jest wykształcona w zakresie stosowania konopi indyjskich w leczeniu bólu, co odzwierciedla literaturę, ponieważ ma ona wiele zastosowań w leczeniu nowotworów, przewlekłego bólu, a nawet w opiece paliatywnej” – czytamy w badaniu.
Czy marihuana zastąpi opioidy w leczeniu bólu cierpiących pacjentów?
Zdaniem naukowców, w nadchodzących latach nastąpi eksplozja danych wraz ze zmieniającym się postrzeganiem konopi indyjskich przez społeczeństwo i potencjalną zmianą klasyfikacji konopi indyjskich na poziomie federalnym w USA.
„Udowodniona skuteczność marihuany w leczeniu bólu i nowotworów, w połączeniu z jej innymi zastosowaniami/korzyściami i bezpiecznym profilem skutków ubocznych, czyni ją doskonałym kandydatem do dalszej eksploracji w badaniach nad uzależnieniami” – czytamy w artykule.
Inne badanie sprzed kilku miesięcy, finansowane ze środków federalnych USA wykazało, że marihuana pomaga osobom zmagającym się z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem substancji. Cannabis pozwala uzależnionym powstrzymać się od opioidów lub ograniczyć ich stosowanie, utrzymać leczenie i łagodniej odczuwać objawy odstawienia.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
Źródła:
- Furlong C. (2024). Augsburg University. The Efficacy of Cannabis as a Substitute Addiction for Opiates. Z linku: https://idun.augsburg.edu/etd/1633/
- Adlin B. (2024). Marijuana Moment. Marijuana Has ‘Great Deal Of Potential’ To Treat Opioid Use Disorder, Study Finds, Predicting It’ll Become More Common In Treatment. Z linku: https://www.marijuanamoment.net/marijuana-has-great-deal-of-potential-to-treat-opioid-use-disorder-study-finds-predicting-itll-become-more-common-in-treatment/
NAPISZ KOMENTARZ