To był przełomowy, pełen intensywnych zmian i zaskakujących wydarzeń rok. Przeczytaj o tym co działo się w Polsce i innych krajach!
Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany
Rok 2024 przyniósł nam wiele istotnych i zaskakujących wydarzeń w świecie konopi, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Przygotowaliśmy dla Was kompleksowe zestawienie miesiąc po miesiącu, abyście mogli przypomnieć sobie najważniejsze chwile, które miały miejsce w ciągu tych 12 intensywnych miesięcy.
Styczeń
Rok rozpoczął się od zdecydowanych działań w Japonii – tamtejsze Ministerstwo Zdrowia zakazało syntetycznych kannabinoidów takich jak HHCH i HHCP, reagując na zgłaszane zatrucia. Tymczasem w Polsce GIF wydał pierwsze zezwolenie na uprawę medycznej marihuany, które szybko zostało cofnięte po wycofaniu się firm realizujących projekt. Na koniec ciekawostka z Kanady: kraj ten zmaga się z nadprodukcją marihuany, zmuszając producentów do jej utylizacji – kto by nie chciał pomóc w tym procesie?
Luty
Luty przyniósł dobre wiadomości z Ukrainy, gdzie oficjalnie zalegalizowano medyczną marihuanę, choć na razie w formie olejów i ekstraktów. Mike Tyson zaapelował do prezydenta USA o reformy w polityce konopnej, a Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie legalizacji rekreacyjnego używania marihuany, co wciąż wydaje się przełomowym krokiem.
Marzec
Polski sąd umorzył postępowanie przeciwko osobie uprawiającej cztery rośliny konopi, co wywołało szerokie dyskusje. Z badań CBOS wynika, że 73,4% Polaków popiera dekryminalizację zioła na własny użytek. Tymczasem w Holandii najpopularniejszym środkiem odurzającym okazał się biały proszek.
Kwiecień
W Niemczech oficjalnie wprowadzono przepisy pozwalające na posiadanie i uprawę marihuany, a w USA branża konopna stworzyła 440 tysięcy nowych miejsc pracy.
Maj
W maju odbył się dwudniowy festiwal WeedWeek DAYS, który przyciągnął 5000 osób. Agencja DEA w USA pierwszy raz od 50 lat uznała wartość medycznej marihuany i zgodziła się na zmiany w harmonogramie konopi. Niestety, nie obyło się bez kontrowersji – Nicki Minaj została zatrzymana na lotnisku w Amsterdamie za przewożenie zioła.
Czerwiec
Targi Mary Jane w Niemczech zrobiły furorę, a niemieccy policjanci zachęcali do palenia zioła podczas Euro 2024. W RPA zalegalizowano posiadanie i uprawę marihuany na własny użytek, a do holenderskiego programu sprzedaży legalnego suszu dołączyło kolejne 80 kofików.
Lipiec
W lipcu oficjalnie rozpoczęto prace nad otwarciem pierwszych klubów konopnych w Niemczech. W Polsce pojawiły się pierwsze informacje o możliwym zakazie e-wizyt na medyczną marihuanę. Z kolei Snoop Dogg otworzył swoje własne dyspensarium, i w tym samym miesiącu reprezentował wszystkich stonerów na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Sierpień
Magazyn High Times przeżył poważny kryzys, a w USA wycofano ze sprzedaży ponad 2600 produktów konopnych. W Maroku ułaskawiono 5000 osób skazanych za uprawę marihuany, co pokazuje rosnącą tendencję do reform w polityce narkotykowej.
Wrzesień
Wrzesień był czasem dożynek konopnych w Konopnicy i zaostrzenia nastrojów w Polsce w związku z e-wizytami. W Czechach ogłoszono zamiary legalizacji marihuany, a Donald Trump poparł referendum legalizacyjne na Florydzie.
Październik
Październik przyniósł poważne zmiany dla polskich pacjentów – zakazano e-wizyt, zmuszając ich do korzystania z klinik stacjonarnych. W USA Kamala Harris poparła federalną legalizację, a Kalifornia wprowadziła koncept kawiarni z marihuaną.
Listopad
Skutki zakazu e-wizyt w Polsce były widoczne – w październiku w obawie przed utrudnionym dostępem do recept, pacjenci wydali rekordowe 42,6 mln zł na medyczną marihuanę. Warszawski Uniwersytet Medyczny otrzymał 16 mln zł na badania nad psylocybiną, a Komisja ds. Petycji rozpatrzyła projekt dekryminalizacji.
Grudzień
Rok zakończył się kontrowersjami w Niemczech, gdzie Stowarzyszenie Lekarzy zażądało cofnięcia legalizacji. W Kanadzie badania pokazały, że co czwarty mieszkaniec w wieku 55–65 lat przyznaje się do używania marihuany.
Rok pełen zmian i wyzwań
Rok 2024 udowodnił, że świat konopi nieustannie się rozwija, a zmiany – choć nierówne – prowadzą do coraz większej otwartości i reform w polityce narkotykowej. Europa, a szczególnie Niemcy, stały się liderami w tej transformacji. Jakie niespodzianki przyniesie 2025? Przekonamy się już wkrótce!
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
NAPISZ KOMENTARZ