Najnowsze badania sugerują, że konwencjonalne firmy farmaceutyczne po legalizacji marihuany w USA mogą stracić miliardy dolarów. Co jest główną przyczyną i czy właściciele Big Pharmy powinni stać w opozycji do legalizacji?
Firmy farmaceutyczne stracą miliardy dolarów?
Czy federalna legalizacja marihuany w USA będzie ciosem dla firm farmaceutycznych, które produkują konwencjonalne leki przeciwbólowe? To postanowili sprawdzić naukowcy z uniwersytetów w Kalifornii i Nowym Meksyku w badaniu U.S. cannabis laws projected to cost generic and brand pharmaceutical firms billions. Co ciekawe jednym z autorów badania jest Polak – Ziemowit Bednarek, który uczęszczał do I liceum im. Stanisława Staszica w Lublinie.
Głównym założeniem badania było sprawdzenie jak reagowała giełda na legalizację marihuany medycznej i rekreacyjnej w latach 1996-2019. Naukowcy oszacowali, że przy każdej zmianie przepisów (do 10 dni od zmiany) akcje firmy farmaceutycznych produkujących klasyczną farmakologię spadały o 1,5-2%. Autorzy badania szacują, że jedna zmiana przepisów (w którymś ze stanów) może zmniejszyć przychody firm produkujących inne leki niż medyczna marihuana nawet o 3 miliardy dolarów.
Legalna marihuana jest dużą konkurencją dla innych leków. Konopie indyjskie można kupić bez recepty i uprawiać w domu, w przeciwieństwie do innych konwencjonalnych leków.
Autorzy badania U.S. cannabis laws projected to cost generic and brand pharmaceutical firms billions
Ludzie wybierają konopie
Autorzy badania w swoich wynikach podkreślają, że dostęp do legalnych konopi zmniejsza zapotrzebowanie na inne lekarstwa. W tym na silne leki opioidowe. Jednym z powodów wybierania marihuany przez ludzi jest duże spektrum działania konopi. Marihuana to lekarstwo, które działa na wiele schorzeń. Konopie są bardzo uniwersalne. Jest to zupełne przeciwieństwo klasycznej farmakologii. Leki znane z apteczek naszych dziadków są opracowywane i zatwierdzane do leczenia konkretnych dolegliwości.
Co ciekawe w odróżnieniu do polskiego rynku, amerykańscy specjaliści mówią o tym, że klienci wybierają leczenie marihuaną a nie klasycznymi lekami także przez to, że jest to o wiele tańsza terapia. To zupełnie inna sytuacja niż na naszym rynku. Ogromny wpływ ma na to możliwość uprawy konopi w amerykańskich gospodarstwach domowych. W wielu stanach mieszkańcy USA mogą swobodnie uprawiać konopie w swoich ogródkach. To znacznie obniża koszty leczenia.
Naukowcy ustalili, że federalna legalizacja marihuany w USA spowoduje spadek sprzedaży leków konwencjonalnych o około 11%. Autorzy badania piszą o tym, że firmy farmaceutyczne nie powinny stawać w opozycji do legalizacji marihuany. To nie przyniesie im korzyści. Naukowcy sugerują, że firmy powinny inwestować w rynek konopi, bo to pozwoli im się przystosować do obecnych wymagań rynku.
Jeżeli chcecie rozpocząć terapię medyczną marihuaną i szukacie wyspecjalizowanych lekarzy to wbijajcie w naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE.
źródło: hightimes.com
NAPISZ KOMENTARZ