Naukowcy zbadali, w jaki sposób ayahuasca i DMT oddziałują z receptorami serotoniny w części mózgu, która reguluje strach.
Korzyści ayahuaski i DMT: jak pomagają w leczeniu strachu
Autorzy wyjaśnili, że ayahuasca okazała się skuteczna w leczeniu depresji, traumy i zaburzeń związanych z używaniem narkotyków. Przeprowadzono jednak niewiele badań dotyczących tego, jak wpływa na określone części mózgu. Naukowcy starali się w szczególności zbadać wpływ ayahuaski na awersyjne lub negatywne wspomnienia.
Badanie zostało opublikowane w British Journal of Pharmacology. Wykazało, że ayahuasca wpływa na wygaszanie procesów odpowiedzialnych za lęk. Wszystkie żywe istoty rozwijają reakcję na stresującą lub wywołaną strachem sytuację. Wygaszanie pamięci związanej ze strachem ma miejsce, gdy reakcja na powtarzający się bodziec z czasem się zmniejsza.
Święte pnącze i molekuła duszy w kontekście terapii strachu
Autor badania Leandro Jose Bertoglio jest profesorem farmakologii na Federalnym Uniwersytecie Santa Catarina w Brazylii. Opowiedział Psypost o podejściu do badania.
„Nasze laboratorium gryzoni bada mózg i mechanizmy molekularne leżące u podstaw tworzenia się pamięci podczas groźnych lub stresujących doświadczeń. Koncentrujemy się na opracowywaniu farmakologicznych metod osłabiania ekspresji awersyjnych wspomnień. Współpracownicy w ramach naszej sieci badają ayahuascę (święte pnącze), popularny wywar w Brazylii i Amazonii, pod kątem jego potencjału w leczeniu depresji i uzależnienia od etanolu. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie w wygaszaniu strachu (procesie, w którym neutralne wspomnienie tłumi awersyjne) badamy wpływ ayahuaski na ten proces. Wygaszanie prawdopodobnie stanowi biologiczną podstawę niektórych psychoterapii”.
W badaniu wzięło udział 331 szczurów rasy Wistar, które często wykazują zachowania zamrażania w odpowiedzi na strach. Zarówno u szczurów, jak i u myszy, zamrażanie jest silną uwarunkowaną reakcją strachu. Naukowcy stosowali procedurę warunku strachu dwa razy dziennie, co powodowało zamrożenie szczurów. Następnie rejestrowali czas, w którym zamarzały, aby określić wygaszanie strachu. Z czasem podawano szczurom różne dawki ayahuaski.
Efekty ayahuaski były spójne zarówno u szczurów z 1-dniowymi wspomnieniami, jak i u tych z 21-dniowymi wspomnieniami warunkowania strachu. Wyniki pokazują, że wszystkie gryzonie wykazywały pewną formę wygaszania strachu, nawet gdy podawano im różne dawki ayahuaski.
Ayahuasca was found to speed up the extinction of fear memories in rats by affecting serotonin receptors in the brain. This effect, consistent across new and old memories, points to potential therapeutic uses for anxiety and trauma-related conditions. https://t.co/Mnmhs8eXo8
— PsyPost.org (@PsyPost) March 8, 2024
Jak ayahuasca i DMT mogą pomóc w radzeniu sobie z lękiem
Naukowcy wyjaśnili, że receptory serotoninowe (5-HT2A i 5-HT1A) były aktywowane w korze limbicznej pod wpływem ayahuaski. To część mózgu, która zarządza strachem.
„Podawana doustnie ayahuasca przyspiesza wygaszanie strachu i jego utrzymanie u samic i samców szczurów. Efekt ten jest związany z N,N-dimetylotryptaminą (DMT) i obejmuje aktywację dwóch podtypów receptorów serotoninowych (5-HT1A i 5-HT2A) w korze infralimbicznej. Ten region mózgu, ma kluczowe znaczenie w regulacji wygaszania pamięci”. – kontynuował Bertoglio
Istnieje wiele badań, które przedstawiają dowody na działanie receptora 5-HT2A w interakcji z substancjami psychodelicznymi. Mniej wiadomo o receptorze 5-HT1A i jego interakcji z psychodelikami.
„W porównaniu z receptorem 5-HT2A, udział receptora 5-HT1A w działaniu ayahuaski i innych klasycznych psychodelików serotoninergicznych (np. psylocybiny i LSD) był mniej zbadany. Nasze badania miały na celu wyjaśnienie roli obu receptorów. Wykazały, że działanie DMT zarówno na receptory 5-HT1A, jak i 5-HT2A przyczynia się do zwiększonego wygaszania strachu”.
Psychodeliki jako narzędzia terapeutyczne do pokonywania strachu
Naukowcy doszli do wniosku, że ayahuasca ułatwia „behawioralne tłumienie awersyjnych wspomnień w korze infralimbicznej szczura”. To sugeruje, że zarówno ayahuasca, jak i DMT mogą być stosowane w leczeniu określonych zaburzeń związanych ze stresem.
„Naszym celem jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób i gdzie substancje psychodeliczne działają, modulując ekspresję i trwałość awersyjnych wspomnień. Wyniki zachęcają do przeprowadzenia powiązanych badań na ludziach” – podsumował Bertoglio.
Inne substancje psychodeliczne także zapewniają wyjątkowe korzyści pacjentom. Opinia publiczna na temat psychodelików szybko staje się głównym nurtem. Badanie opublikowane w American Journal of Bioethics Neuroscience wykazało, że 9/10 Amerykanów akceptuje medyczne podawanie psylocybiny w kontrolowanych warunkach.
Według profesora i autora badania otworzą drzwi dla większych możliwości w przyszłości. Pozwolą dowiedzieć się, w jaki sposób psychodeliki mogą wpływać na długoterminowe wspomnienia związane ze strachem. Na przykład te, których doświadczają pacjenci z zespołem stresu pourazowego.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików, to sprawdź naszą zakładkę GRZYBY.
Źródła:
- Werle I., Nascimento M.M.L., Santos A.L.A., Soares A.L., Santos G.D., Hallak J.E.C., Bertoglio J.L. (2024). British Journal of Pharmacology. Ayahuasca-enhanced extinction of fear behaviour: Role of infralimbic cortex 5-HT2A and 5-HT1A receptors. Z linku: https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bph.16315
- Dolan W.E. (2024). Psypost. Ayahuasca accelerates fear extinction via its effect on serotonin receptors. Z linku: https://www.psypost.org/ayahuasca-accelerates-fear-extinction-via-its-effect-on-serotonin-receptors/
- Potter N. (2024). High Times. New Study Reveals Ayahuasca Has Potential To Treat Stress-Related Disorders. Z linku: https://hightimes.com/study/new-study-reveals-ayahuasca-has-potential-to-treat-stress-related-disorders/
NAPISZ KOMENTARZ