fbpx
MEDYCYNA
21 czerwca 2024

Badanie: Osoby starsze znajdują ulgę dzięki medycznej marihuanie

Coraz więcej osób starszych sięga po medyczną marihuanę. Z czego to wynika i w jaki sposób pomaga seniorom? Zapraszamy do naszego wpisu.
osoby starsze

Seniorzy coraz częściej sięgają po marihuanę medyczną. Badacze zainteresowali się szczególnie grupą osób starszych, ponieważ bardzo często jest ona wykluczana z badań w tej dziedzinie.

Medyczna marihuana to lepsza jakość życia dla osób starszych

Badania ciągle potwierdzają, że medyczna marihuana może pomóc w zwalczaniu bólu, nudności lub ciśnienia spowodowanego jaskrą. Nowe dowody sugerują również, że hamuje rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych i poprawia jakość życia pacjentów cierpiących na Alzheimera. Jest w stanie łagodzić zapalenie stawów. Wiele zatem wskazuje, że medyczna marihuana może być wspaniałym lekiem dla osób starszych. Chociażby z tego względu, że skutki uboczne konopi są minimalne w porównaniu do obecnie dostępnych środkach farmakologicznych.

Lek na przewlekły ból

W związku z powyższym naukowcy ocenili wpływ medycznej marihuany na samopoczucie starszych osób. Badanie wykazało, że produkty na bazie konopi indyjskich mogą zapewniać wiele korzyści terapeutycznych dla tej grupy demograficznej, w zakresie zdrowia, dobrego samopoczucia, snu i nastroju.

Autorzy zaobserwowali również znaczne zmniejszenie nasilenia bólu wśród starszych pacjentów zgłaszających przewlekły ból jako ich główną chorobę”. Chroniczny ból znacznie obniża jakość życia. Taki stan może spowodować przewlekłe cierpienie fizyczne, inwalidztwo, wycofanie społeczne i zaburzenia emocjonalne. Pojawia się w każdej grupie wiekowej, jednak najbardziej narażone są osoby starsze.

Potrzeba zbadania stosowania medycznej marihuany u osób starszych

Autorzy badania zauważyli, że brakuje badań wysokiej jakości, które obejmowałyby konopie indyjskie i osoby starsze. Powszechna metodologia bardzo często wyklucza osoby powyżej 65 roku życia z badań klinicznych. Praca opublikowana w Drugs and Aging chce skupić się na starszych pacjentach, ponieważ to właśnie oni coraz częściej sięgają po medyczną marihuanę w celu uzyskania ulgi.

„Dane międzynarodowe wskazują, że osoby starsze mogą być najszybciej rosnącą grupą, która używa medycznej marihuany. Biorąc pod uwagę, że są często wykluczane z kontrolowanych badań, wskazują zapotrzebowanie na rzeczywiste dowody w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa tych leków dla osób starszych” – czytamy w artykule.

Po 3 miesiącach leczenia medyczną marihuaną w seniorów nastąpiła spójna poprawa w zakresie ogólnych wskaźników zdrowia i samopoczucia. Odnotowano również znaczne zmniejszenie nasilenia bólu i zakłóceń związanych z bólem.

Seniorzy w kolejce po receptę na medyczną marihuanę

Pięcioosobowy zespół badawczy, w którego składzie znalazł się bardzo znany i zasłużony badacz David Nutt przeanalizował dane z „T21”. To duże badanie obserwacyjne przeprowadzone wśród osób poszukujących medycznej marihuany na szereg podstawowych schorzeń w Wielkiej Brytanii, które zostało uruchomione w 2020 roku. 

Autorzy zauważają, że przepisywanie produktów leczniczych na bazie konopi indyjskich (CBMP) jest legalne w Wielkiej Brytanii od 2018 r. Dotychczas dostęp do krajowej służby zdrowia był ograniczony, a CBMP są najczęściej przepisywane przez sektor prywatny. Krajowe wytyczne zalecają tylko dwa produkty i jeden syntetyczny kannabinoid. W Wielkiej Brytanii dostępnych jest ponad 200 nielicencjonowanych CBMP na receptę.

Widać, że naukowcy z UK mocno pracują w zakresie badań nad medyczną marihuaną i jest to dla nich bardzo dobry okres. W tamtym tygodniu pisaliśmy, że Wielka Brytania będzie uprawiać medyczną marihuanę, a pacjenci otrzymają lek z krajowych upraw. Wcześniej sytuacja zmuszała brytyjskich pacjentów do korzystania z czarnego rynku. Wymieniali, kilka przeszkód w przejściu na legalną marihuanę, w tym brak przystępności cenowej ze względu na dodatkowe koszty konsultacji, problemy z zaopatrzeniem i kwestie jakości leków. Pojawiły się nawet doniesienia o spleśniałych kwiatach, co stanowiło zagrożenie dla zdrowia pacjentów i poważny problem dla legalnego rynku. Dzięki własnym krajowym uprawom sytuacja wreszcie ulegnie poprawie.

osoby starsze
Marihuana to alternatywa dla tradycyjnych leków u starszych pacjentów

Korzyści ze stosowania marihuany przez seniorów

„Osoby w podeszłym wieku doświadczają znacznej poprawy zdrowia i samopoczucia, gdy przepisywane są im produkty lecznicze na bazie konopi indyjskich”. – czytamy w badaniu

Wyniki pacjentów mierzono za pomocą samodzielnie zgłaszanych przez nich miar. Dotyczyły ogólnej jakości życia, stanu zdrowia, nastroju i snu. Wyniki wykazały konsekwentną poprawę w każdym z czterech pomiarów samopoczucia między rozpoczęciem leczenia a 3-miesięczną obserwacją.

„Osoby w podeszłym wieku, które kontynuują, stosowanie CBMP zgłaszają znaczną poprawę zdrowia i samopoczucia po przepisaniu leków na bazie konopi. Zakres poprawy jakości życia i nastroju był mniejszy u osób starszych niż u osób w wieku poniżej 65 lat. Mimo to był on nadal znaczny i wraz z poprawą ogólnego stanu zdrowia i snu sugeruje, że osoby starsze mogą czerpać wiele korzyści zdrowotnych z terapii medyczną marihuaną” – stwierdzono w analizie.

Marihuana znacznie poprawia nastrój i jakość snu

Odnotowano znaczące zmniejszenie obniżonego nastroju i trudności ze snem. Poziomy poprawy ogólnego stanu zdrowia, jakości życia i snu były podobne. Autorzy stwierdzili, że wyniki badań zaczynają wypełniać lukę w istniejących badaniach nad marihuaną.

„Obecnie brakuje opublikowanych danych na temat stosowania medycznej marihuany u osób starszych w Wielkiej Brytanii”  – napisali autorzy.

Krajowa ankieta przeprowadzona przez Centre for Medical Cannabis nie rozróżniła osób starszych w wieku powyżej 55 lat, a dane populacyjne dotyczące używania marihuany przez osoby w wieku powyżej 59 lat nie są gromadzone przez krajowy Urząd Statystyczny. Dane ankietowe nie rozróżniały również używania marihuany do celów medycznych i rekreacyjnych.

osoby starsze
Terapeutyczne działanie kannabinoidów przynosi seniorom wiele korzyści

Różnice w leczeniu przewlekłego bólu u młodszych i starszych osób

Wystąpiły pewne zauważalne różnice między młodszymi i starszymi grupami pacjentów ankietowanych w nowym badaniu. Większy odsetek starszych pacjentów stanowiły kobiety. Częściej zgłaszały przewlekły ból jako główną chorobę i częściej przyjmowały wiele przepisanych leków. Było jednak mniej prawdopodobne, że wcześniej używały marihuany i rzadziej zgłaszały jej codzienne używanie przed rozpoczęciem leczenia.

Analizy te wykazały znaczne zmniejszenie nasilenia bólu”. – informują badacze

Jeśli chodzi o przepisywane produkty, pacjenci w wieku powyżej 64 lat częściej otrzymywali na receptę olej z przewagą CBD, a rzadziej kwiaty z przewagą THC.

„Pomimo tych różnic, istniały dowody na konsekwentną poprawę w wielu miarach dobrostanu tych osób po rozpoczęciu stosowania medycznej marihuany. Zakres poprawy dotyczył zarówno nastroju, jak i jakości życia oraz był niższy u osób w wieku 65 lat lub starszych w porównaniu z młodszymi osobami. Mimo to poprawa była znaczna i przyczyniła się do ograniczonego zrozumienia używania medycznej marihuany u osób starszych”. – czytamy w artykule

Osoby starsze są częściej narażone na choroby i nieprzyjemne, towarzyszące temu objawy. To sprawia, że są idealnymi konsumentami medycznej marihuany. A sami seniorzy relacjonują, że po ziołowych sesjach z waporyzatora, czy kropli olejku mogą cieszyć się dniem i spokojnie spać w nocy. Znam kilku takich i są wdzięczni za tą roślinę w ich życiu.

Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.

Źródła:

  1. Adlin B. (2024). Marijuana Moment. Older Patients Using Medical Cannabis ‘Experience Considerable Improvement In Health And Well-Being,’ Study Finds. Z linku: https://www.marijuanamoment.net/older-patients-using-medical-cannabis-experience-considerable-improvement-in-health-and-well-being-study-finds/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA Kto odpowiada za medyczna marihuanę w Polsce? Aspekty prawne, producenci i rodzaje produktów Polski rynek medycznej marihuany rozwija się z roku na rok. Przeczytaj o jego aspektach prawnych, najpopularniejszych producentach i odmianach dostępnych w aptekach. Michał Szary2 lipca 2024
MEDYCYNA Waporyzacja leczniczej marihuany pomaga na migrenę i ból głowy Waporyzacja leczniczej marihuany może skutecznie łagodzić migreny i bóle głowy. Badacze porównali metody stosowania dotyczące terapii CBD/THC. Justyna Walentynowicz1 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a choroby psychiczne: przegląd skuteczności kannabinoidów Marihuana a choroby psychiczne. Skuteczność w leczeniu zaburzeń takich jak depresja. Dowiedz się, co mówią badania naukowe na ten temat. Justyna Walentynowicz1 lipca 2024
MEDYCYNA Żel z CBD łagodzi ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk Kannabidiol łagodzi ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk. Dowiedz się, jak może pomóc na objawy i poprawić jakości życia Justyna Walentynowicz25 czerwca 2024
MEDYCYNA Naukowcy szukają metod leczenia glejaka. Marihuana to obiecująca terapia Naukowcy badają nowe metody leczenia glejaka. Kannabinoidy zawarte w marihuanie dają nadzieję na walkę z bardzo agresywnym guzem mózgu Justyna Walentynowicz24 czerwca 2024
MEDYCYNA Kosmetyki konopne w ciąży Zastanawiasz się, czy naturalne kosmetyki konopne mogą być Twoim sojusznikiem w walce z dolegliwościami skórnymi podczas ciąży? admin21 czerwca 2024
MEDYCYNA Badanie: Osoby starsze znajdują ulgę dzięki medycznej marihuanie Coraz więcej osób starszych sięga po medyczną marihuanę. Z czego to wynika i w jaki sposób pomaga seniorom? Zapraszamy do naszego wpisu. Justyna Walentynowicz21 czerwca 2024
MEDYCYNA Konopie medyczne a transplantacje narządów Odkryj, jak użycie konopi medycznych wpływa na proces transplantacji narządów. Zanurz się w świecie badań i wytycznych admin19 czerwca 2024