Politycy z UK chcą znowelizować prawo dotyczące psychodelików. Chodzi o pomysł złagodzenia ograniczeń posiadania i używania takich substancji jak psylocybina.
Reformy w Wielkiej Brytanii
Charlotte Nichols – posłanka brytyjskiej Partii Pracy, otworzyła dyskusję na temat znowelizowania prawa dotyczącego psychodelików w UK. Chodzi przede wszystkim o dostęp do terapii psylocybiną. Obecnie droga do wszelkiego rodzaju badań nad tą substancją jest znacznie utrudniona. Wszystko przez to, że psylocybina znajduje się w Wykazie I środków odurzających i substancji psychotropowych.
Chociaż obecne przepisy nie wykluczają badań naukowych nad tymi lekami, to czynią je znacznie trudniejszymi, bardziej czasochłonnymi i kosztownymi
– Charlotte Nichols, posłanka brytyjskiej Partii Pracy
Według posłanki istnieje bardzo duża rozbieżność między nauką, a tym jak wygląda obecne prawo odnośnie psylocybiny innych psychodelików. Przez tę różnicę instytuty badawcze mają wiele problemów i po prostu nie mogą rozwijać swojej działalności w zakresie badań na temat tych substancji.
Obecnie psychodeliki zdobyły wielu zwolenników w globalnym ruchu reformatorskim. Niedawno pisaliśmy o tym, że na Uniwersytecie w Exeter powstają pierwsze na świecie studia podyplomowe o psychodelikach w medycynie. Według dziennikarzy z wysp jest to przełomowy ruch, który cementuje substancje takie jak psylocybina w sferze naukowej.
Program nauczania będzie wykorzystywał wiodące badania na temat psychodelików, będzie nosił nazwę Psychodeliki: umysł, medycyna i kultura. Został zaprezentowany na Breaking Convention, największej konferencji psychodelików w Europie. Studia skierowane są do pracowników służby zdrowia i terapeutów, a także do wszystkich zainteresowanych potencjałem psychodelików. Zdobycie dyplomu umożliwi studentom wejście na rynek leczniczych psychodelików. To obszar, który w najbliższym czasie bardzo szybko się rozwinie
– Opis studiów podyplomowych na Uniwersytecie w Exeter
USA również otwiera oczy na psychodeliki
W Stanach Zjednoczonych również zauważa się podobny wzrost zainteresowania badaniami nad psychodelikami. Osoby z tego środowiska intensywnie wywierają nacisk na reformy. Przykładem jest stan Minnesota, gdzie ustawodawcy utworzyli tzw. Task Force ds. Medycyny Psychodelicznej, mający na celu “doradzanie organom ustawodawczym w kwestiach prawnych, medycznych i politycznych związanych z legalizacją medycyny psychodelicznej w tym stanie”.
Głównym zadaniem tego zespołu jest przeanalizowanie dostępnych badań w literaturze naukowej dotyczących skuteczności terapeutycznej medycyny psychodelicznej w leczeniu różnych stanów psychicznych, takich jak: depresja, lęk, zespół stresu pourazowego, choroba afektywna dwubiegunowa i inne zaburzenia psychiczne.
Kolejnym przykładem w ruchu pro-legalizacyjnym jest stan Oregon. Ten region USA na początku tego roku stał się pierwszym stanem w USA, gdzie psylocybina została dopuszczona do osobistego użytku. Oczywiście tylko przez osoby dorosłe w wieku 21 lat lub starsze.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat psylocybiny i wykorzystywania tej substancji w medycynie to sprawdź naszą zakładkę Grzyby. Znajdziesz tam wszystkie przydatne informacje na ten temat.
NAPISZ KOMENTARZ