fbpx
GRZYBY
28 sierpnia 2024

Co to jest Changa? Ayahuasca vs Changa – jakie są różnice?

Changa vs Ayahuasca: czym się różnią i jakie mają działanie? Zajrzyj do artykułu, aby poznać odpowiedzi na te pytania. Sprawdź teraz!

Psychodeliki towarzyszą ludzkości od bardzo dawna. Ayahuasca i grzyby psylocybinowe są używane w szamanistycznych ceremoniach od setek, jeśli nie tysięcy lat. Wraz z rozwojem nauki o substancjach psychodelicznych, pojawiają się nowe sposoby eksploracji sfer świadomości. Jednym z mniej znanych psychodelików, który nie jest zakorzeniony w tradycji, jest Changa.

Changa to prawdziwa moc szamana

Changa to mieszanka przeznaczona do palenia zawierająca substancję psychoaktywną dimetylotryptaminę (DMT)

Mieszanka najczęściej składa się z połączenia:

  • Psychotria viridis (Chacruna) – roślina szeroko stosowana do przygotowania Ayahuaski, tradycyjnego naparu otwierającego umysł z regionu Amazonii. Zawiera wysokie stężenie DMT, naturalnie występującej tryptaminy o silnym działaniu halucynogennym
  • Banisteriopsis caapi gatunek świętego pnącza, zawiera inhibitor monoaminooksydazy (MAO-I)

Ta mieszanka została stworzona pod koniec lat 90. przez Juliana Palmera pochodzącego z Australii. Nazwa powstała podczas ceremonii ayahuasca. Palmer rozpowszechnił Changę na całym świecie, wprowadzając ją do Wielkiej Brytanii, Rosji, Indii, Maroka, Afryki Zachodniej, Chile, Czarnogóry i Chin. Czasami dodaje się także inne zioła takie jak ziele Damiana, Męczennica (Passiflora), Kwiat Lotosu czy Szałwia.

Changa, czyli odpowiednik ayahuasca do palenia

Changa została opracowana jako rozwiązanie na ulepszenie efektów – dodatek MAO-I zapobiega rozpadowi DMT. Jest dedykowaną alternatywą dla osób poszukujących nieco subtelniejszych wrażeń niż krystaliczna forma dimetylotryptaminy, która jest bardzo intensywna szczególnie podczas pierwszej podróży. Popularność Changi utrzymuje się ze względu na łatwość palenia i dłuższy czas działania (30-60 min) w porównaniu do palenia czystego kryształu DMT (10-20 min).

Changa a ayahuasca

Innym bardziej rozpoznawalnym psychodelikiem zawierającym DMT, który został spopularyzowany w ostatnich dziesięcioleciach, jest ayahuasca. Składniki i zasady, które składają się na ayahuascę i changę są takie same, ale kluczową różnicą jest sposób ich spożywania. Tradycyjnie, aby przygotować ayahuascę, roślina b. Caapi jest rozgniatana na miazgę i dodawana do wrzącej wody. Następnie do naparu dodaje się liść Chacruna w celu wywołania efektów psychoaktywnych. Napar ayahuasca prowadzi do psychodelicznej podróży, która trwa około sześciu godzin.

Z kolei Changa to połączenie tych dwóch roślin (i czasem dodatku kilku innych ziół) w formie nadającej się do palenia. Podobnie jak ayahuasca, obie rośliny muszą być połączone. MAO-I zapobiega rozkładowi DMT w organizmie, pozwalając w ten sposób na wolniejsze utrzymywanie się efektów. Może również pozwolić użytkownikom „przebić się” przez mieszankę zawierającą DMT przy mniejszych dawkach, ponieważ MAO-I zapobiega natychmiastowemu rozkładowi niektórych efektów DMT. Jednak efekty Changi nie trwają tak długo jak ayahuasca – zmniejszają się do znikomych poziomów w ciągu 30 minut do godziny.

Changa
Oprócz podstawowych składników, do mieszanki dodaje się czasem kwiat lotosu czy szałwię

Jakie są efekty działania Changa?

Efekty, jakie wywołuje Changa pochodzą z DMT zawartego w chacruna. Zasłużony badacz, kliniczny profesor psychiatrii Rick Strassman spopularyzował DMT nazywając ją „Molekułą Duszy”, ponieważ zawierała ona wiele subiektywnych efektów występujących w doświadczeniach religijnych i duchowych. Obejmowało to silne halucynacje, takie jak słyszenie głosów i wejście do wewnętrznie generowanego świata, który nie zależał od doświadczeń zmysłowych.

Wydał książkę „Molekuła Duszy (The Spirit Molecule)”. Jest opisem jego badań dotyczących działania DMT. Według teorii jest endogennie wytwarzana w ludzkim mózgu. Dzieło opisuje, jaka może być jej ewolucyjna i psychologiczna funkcja.

DMT, czyli „Molekuła Duszy”

Począwszy od lat 50., DMT było badane, zanim ustawa Kongresu z 1970 roku uniemożliwiła dalsze badania. Strassman zaczyna od pytania: Co psychodelik robi w naszych ciałach? Zastanawia się, dlaczego mózg tak aktywnie go poszukuje, transportując je przez barierę krew-mózg. Stawia hipotezę, że jest wytwarzane przez szyszynkę – którą Kartezjusz nazwał „molekułą duszy” i którą on nazywa „gruczołem duchowym” – i jest uwalniane podczas naturalnie występujących stanów psychodelicznych. Należy do nich poród, doświadczenie śmierci, sny i inne różne doświadczenia mistyczne. Strassman twierdzi, że istoty ludzkie zostały zaprojektowane z biologicznym mechanizmem, który pozwala nam na duchowe doświadczenia.

Subtelne doznania

W tym świecie użytkownicy często spotykają się z „bytami” z innych światów po „przebiciu się”. Forma, jaką przybierają, jest jednak powiązana z indywidualną kulturą, nastawieniem i otoczeniem. Prościej mówiąc, DMT może przenieść do innego wymiaru, a użytkownicy donoszą, że takie podróże mogą mieć silny efekt terapeutyczny, uwalniając od traumatycznych przeżyć. 

Podczas gdy te przełomowe doświadczenia są z pewnością możliwe dzięki czandze, zależy to od palenia dużej ilości w krótkim okresie czasu. Aby uzyskać lżejsze doznania, użytkownicy spożywają ziołową mieszankę przy użyciu bonga lub w joincie. To lżejsze doświadczenie charakteryzuje się mniejszymi zmianami w percepcji i poznaniu. Julian Palmer powiedział, że powinna ona „rozjaśnić kolor, wzmocnić percepcję i wyjaśnić aktywność umysłu oraz doprowadzić do wyrównania myśli”.

Changa
Podróże z Changą mogą przenieść do innych stanów świadomości

Czy Changa może wyleczyć z bólu?

Changa w porównaniu do innych psychodelików jest jeszcze odkrywaną substancją. Przeprowadzono niewiele badań nad tym, czy może być skutecznym środkiem terapeutycznym. 

Jedno z istniejących badań ujawniło jej potencjalne właściwości przeciwbólowe. W raporcie opublikowanym w 2019 r. obserwowano 57-latka, który przez dziesięć lat cierpiał na fibromialgię i obezwładniający ból mięśniowo-szkieletowy. Nie był w stanie ćwiczyć bez co najmniej tygodniowej rekonwalescencji i miał problemy z funkcjonowaniem w życiu codziennym.

Po 10 latach cierpienia z przewlekłym bólem lekoopornym badany zdecydował się wziąć udział w podziemnej ceremonii Changa z terapeutą. To, co jest najbardziej niezwykłe, po drugiej sesji z changą ból prawie całkowicie zniknął na dwa tygodnie. Kontynuował powrót do psychodelicznych sesji co drugi tydzień, ze znacznym zmniejszeniem bólu utrzymującym się przez okres do dwóch tygodni. Pozwoliło to pacjentowi powrócić do normalnego życia i funkcjonować tak, jak przed chorobą.

Chociaż jest to studium przypadku tylko jednego pacjenta, otwiera ono dyskusję na temat tego, w jaki sposób changa oraz inne psychodeliki mogą być stosowane w leczeniu przewlekłego bólu.

Badania nad DMT

Ludzie używają DMT ze względu na psychoaktywne, halucynogenne działanie i intensywne efekty wizualne. Wielu użytkowników zgłasza zażywanie w celu osiągnięcia duchowego wglądu. Dane ze świata nauki sugerują, że jego wpływ wycelowuje w mózg, naśladując uczucia śmierci.

Badania z 2021 Global Drug Survey wykazały, że 7,4% respondentów zgłosiło każde mikrodawkowanie DMT. Mikrodawkowanie to praktyka przyjmowania małych dawek leku w celu promowania psychicznego dobrostanu i kreatywnego myślenia.

Badania nad DMT pozostają ograniczone, ponieważ substancja jest nielegalna w wielu miejscach na świecie. Korzyści te pozostają w większości perspektywiczne i eksperymentalne, a nie naukowo udowodnione.

Czy DMT jest legalne w Polsce?

Nie. Polskie Prawo sankcjonuje używanie i posiadanie każdej ilości DMT (Ustawa o Przeciwdziałaniu Narkomanii).

DMT jest substancją występującą naturalnie. Wersja organiczna, ani laboratoryjna nie są zatwierdzone do legalnego użytku.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików, to sprawdź naszą zakładkę GRZYBY.

Źródła:

  1. Healey E.L. (2021). Psychedelic Spotlight. What Is Changa? The Psychedelic You’ve Likely Never Heard Of (Yet). Z linku: https://psychedelicspotlight.com/what-is-changa/
  2. Troncoso S., Ona G. (2019. Journal of Psychedelic Studies. Long-lasting analgesic effect of the psychedelic drug changa: A case report. 
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

ZOBACZ KOMENTARZE (1)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GRZYBY Co to jest Soplówka Jeżowata (Lion's Mane)? Soplówka Jeżowata (Hericium erinaceus), znana również jako Lion's Mane, to grzyb o silnych właściwościach zdrowotnych. Ten adaptogenny superfood jest ceniony za wspieranie odporności, poprawę koncentracji i pamięci oraz korzystny wpływ na zdrowie układu trawiennego. Tradycyjnie stosowany przez mnichów buddyjskich, zyskuje popularność także w suplementacji i grzybowej kawie. admin28 października 2024
GRZYBY 1cp-LSD na lęk separacyjny u psów: Czy to naprawdę działa? Czy 1cp-LSD może pomóc psom z lękiem separacyjnym? Sprawdź naukowe badania i dowiedz się więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz15 października 2024
GRZYBY Magiczne grzyby na stres. Ratownicy medyczni zażyli psylocybinę Jak działa psylocybina na stres? Przeczytaj o doświadczeniach ratowników medycznych z magicznymi grzybami. Więcej w artykule. Justyna Walentynowicz2 października 2024
GRZYBY Naukowcy podali psu LSD w celu leczenia lęku separacyjnego. Sprawdź rezultaty tego badania Naukowcy przeprowadzili kontrowersyjne badanie, w którym zastosowali mikro dozowanie LSD u psa cierpiącego na lęk separacyjny. Wyniki wskazują na bezpieczne i efektywne zmniejszenie objawów lęku. Czy ta metoda stanie się alternatywą dla tradycyjnych leków weterynaryjnych? admin27 września 2024
GRZYBY 20 września to światowy dzień grzybów psylocybinowych Magiczne grzybki mają dzisiaj swoje święto. Dlaczego akurat 20 września jest dniem grzybów? Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz20 września 2024
GRZYBY Co to jest Changa? Ayahuasca vs Changa - jakie są różnice? Changa vs Ayahuasca: czym się różnią i jakie mają działanie? Zajrzyj do artykułu, aby poznać odpowiedzi na te pytania. Sprawdź teraz! Justyna Walentynowicz28 sierpnia 2024
GRZYBY Leczenie bólu za pomocą LSD - czy substancje psychoaktywne działają? LSD na ból – rewolucja w medycynie? Zobacz, jak substancje halucynogenne mogą zmieniać odczuwanie bólu. Sprawdź więcej Justyna Walentynowicz21 sierpnia 2024
GRZYBY Badanie | Ketamina jako lek na depresję lekooporną Ketamina stosowana jako lek w terapii depresji lekoopornej. Jak działa i czy jest skuteczna? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej. Justyna Walentynowicz8 sierpnia 2024