Naukowcy postanowili sprawdzić czy konopie są w stanie pomóc w walce ze świądem. Jak na konopną terapię mogą reagować pacjenci? Mamy wyniki pierwszego badania!
Przewlekły świąd
Wielu z was może nie zdawać sobie sprawy z tego jak poważnym objawem jest świąd skóry. To uczucie świadczyć o wielu groźnych dla nas chorobach, takich jak np.: marskość wątroby, łuszczyca czy liszaja. Oprócz tego naukowcy dowiedli, że chroniczny świąd coraz częściej dopada osoby żyjące w ciągłym stresie, borykające się z lękami oraz depresją. Naukowcy z Johns Hopkins Medicine postanowili sprawdzić, czy stosowanie marihuany może pomóc w walce z tą przypadłością.
Marihuana kontra świąd
Naukowcy postanowili przeprowadzić badanie na kobiecie, która zmaga się z częstym swędzeniem w okolicach rąk, nóg i brzucha. Co ważne dla całego badania – kobieta bez większego powodzenia przeszła terapię z użyciem medycyny konwencjonalnej. W przeszłości używała różnych kremów i sprejów sterydowych.
“Dzięki zwiększonemu wykorzystaniu medycznej marihuany i naszej wiedzy na temat roli układu endokannabinoidowego w przewlekłym swędzeniu, zdecydowaliśmy się wypróbować medyczną marihuanę u pacjentki, której wcześniej nie powiodło się kilka terapii konwencjonalnych.”
dr Shawn Kwatra, profesor dermatologii w Johns Hopkins University School of Medicine
Lekarze poprosili pacjentkę, aby dokumentowała odczucie świądu w skali od 1 do 10, przy czym 10 oznaczało najgorsze odczucie. Podczas pierwszej próby początkowa wartość wynosiła 10, a już po 10 minutach od użycia marihuany wartość spadła do 4. Podczas dalszego używania konopi przez pacjentkę notoryczne swędzenie całkowicie ustało. Co o wyniku tego badania sądzą lekarze?
Opinia lekarzy o wyniku badania
Naukowcy uważają, że za pozytywny wynik badania w głównej mierze jest odpowiedzialny jest tetrahydrokannabinol. THC poprzez oddziaływanie na receptory mózgowe pozytywnie wpływa na układ nerwowy i niweluje stany zapalne. Właśnie to pomaga w obniżeniu uczucia swędzenia. Według lekarzy potrzebne są kolejne badania, by dokładnie określić odpowiednie dawkowanie medycznej marihuany dla osób zmagających się ze świądem.
„Potrzebne są kontrolowane badania w celu określenia dawkowania, skuteczności i bezpieczeństwa medycznej marihuany w leczeniu różnych podtypów ludzkiego świądu, a po ich wykonaniu lepiej zrozumiemy, którzy pacjenci z największym prawdopodobieństwem skorzystają na tej terapii”
dr Shawn Kwatra, profesor dermatologii w Johns Hopkins University School of Medicine
Bardzo cieszy nas kolejne badanie, które w bardzo dobrym świetle stawia medyczną marihuanę. Mamy nadzieję, że coraz więcej osób będzie przekonywać się do używania konopi i to nie tylko w ciężkich przypadkach. Pozytywny wypływ na pobudzenie układu endokannabinoidowego daje również suplementacja olejkami CBD.