Nowe badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Boca Recovery Center w związku z zakończonymi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu wskazuje na rosnące poparcie Amerykanów dla zniesienia dyskwalifikacji sportowców olimpijskich za używanie marihuany. Aż 63% respondentów uważa, że sportowcy powinni móc stosować marihuanę bez obaw o dyskwalifikację, co jest wyższym wynikiem niż w przypadku alkoholu czy tytoniu.
Porównanie opinii na temat marihuany, alkoholu i tytoniu
W badaniu wzięło udział 1000 dorosłych Amerykanów, którzy zostali zapytani o różne substancje rekreacyjne i ich wpływ na dyskwalifikację sportowców. Wyniki pokazują, że społeczeństwo jest bardziej skłonne do tolerowania używania marihuany przez sportowców niż alkoholu czy tytoniu.
Podejście do różnych substancji
Wyniki badania również podkreślają różnice w podejściu Amerykanów do używania różnych substancji rekreacyjnych przez sportowców. Ogólnie 42% respondentów uważa, że sportowcy nie powinni być karani za używanie narkotyków rekreacyjnych w swoim czasie wolnym, podczas gdy 26% uważa, że dyskwalifikacja powinna zależeć od rodzaju substancji, a 32% twierdzi, że używanie jakichkolwiek narkotyków powinno być czynnikiem dyskwalifikującym.
Rola instytucji sportowych i międzynarodowych
Podczas gdy wiele organizacji sportowych, takich jak Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), utrzymuje zakaz używania marihuany, rośnie nacisk na reformy. Travis Tygart, CEO Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA), skrytykował WADA za utrzymywanie tego zakazu, twierdząc, że marihuana nie ma właściwości dopingujących.
W ostatnich latach, w miarę jak coraz więcej stanów USA legalizuje marihuanę, niektóre organizacje sportowe wprowadzają reformy. Przykładowo, Narodowa Federacja Sportów Akademickich (NCAA) usunęła marihuanę z listy substancji zakazanych dla sportowców Division I, a Ultimate Fighting Championship (UFC) również formalnie zrezygnowało z umieszczania marihuany na liście zakazanych substancji.
Przyszłość polityki antydopingowej
Przyszłość polityki antydopingowej w kontekście marihuany jest nadal niepewna, jednak rosnące poparcie społeczne dla reform w tej dziedzinie może skłonić organizacje międzynarodowe do ponownej oceny swoich przepisów. W związku z rosnącym poparciem dla legalizacji marihuany i jej używania przez sportowców można spodziewać się dalszych zmian i dostosowania polityki do nowych realiów społecznych.
Następne Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Los Angeles, mieście gdzie marihuana jest legalna, być może będzie to dobry czas do zmiany przepisów.
źródło: marijuanamoment.net
NAPISZ KOMENTARZ