Medyczna marihuana to surowiec farmaceutyczny wydawany w Polsce na receptę. Jest legalnym lekiem od 2017, mimo to wciąż co jakiś czas pojawiają się problemy z dostępnością suszu.
Czy w polskich aptekach zabraknie medycznej marihuany?
W kwietniu pisaliśmy o tym, że w 2023 apteki sprzedały 4,6 tony medycznej marihuany. To duży wzrost kiedy porównamy to z poprzednim rokiem (1,1 tony). Komentarza w tej sprawie udzielił wtedy wiceszef MZ Wojciech Konieczny. Powiedział, że resort mógł nie oszacować dokładnie, ilu pacjentów będzie korzystać z marihuany medycznej. Uważa, że lecznicze konopie stosowane w prawidłowy sposób są dobrym lekiem, który pomaga wielu cierpiącym osobom:
„Być może trzeba było założyć większą ilość sprowadzania tego surowca. Te analizy idą również w tym kierunku. Jest prawdopodobieństwo, że te normy zostaną zwiększone. Ale czy o tyle, na ile w tej chwili ta sprzedaż jest rozwinięta, pewnie nie aż tak”. – powiedział Wojciech Konieczny.
Brak zgody na import suszu marihuany medycznej
Jesteśmy już w drugiej połowie roku, ale sytuacja na ten moment nie wygląda dobrze. Komisja Europejska nadal nie wydała zgody na zwiększenie limitów na import suszu. W związku z tym na dzień dzisiejszy nie wiadomo skąd będzie można pozyskać susz marihuany medycznej na jesień tego roku. Problem pojawia się co jakiś czas od momentu legalizacji medycznej marihuany w Polsce.
Oczywiście z roku na rok sytuacja ulega poprawie jeśli chodzi o ilość odmian i producentów marihuany leczniczej, jednak problem wciąż nie znika. GIF nie zauważa komplikacji z dostępnością suszu. Widzą go jednak chorzy korzystający z leczenia konopiami indyjskimi, a także lekarze prowadzący terapię i farmaceuci. Ze strony pacjenta, który potrzebuje ciągłości w trakcie terapii, wygląda to nieco inaczej. Bywa tak, że pojawia się dostawa jednej odmiany, która momentalnie znika z aptek. Brak stałości powoduje trudności w terapii. To nie jest tak, że każda z odmian działa tak samo. Odmiany mają różne profile chemiczne dostosowane do konkretnego schorzenia, takiego jak np. migrena lub stwardnienie rozsiane. Co więcej, terapia medyczną marihuaną czasem bywa skuteczna na postawie samoobserwacji. Zdarza się po konsultacji z lekarzem, że trzeba zmienić odmianę pacjentowi na taką, która będzie służyć mu lepiej.
Sytuacja pacjentów medycznej marihuany
Trudności, z jakimi muszą zmagać się pacjenci, niestety cały czas są aktualne. Stygmatyzacja, ogromne koszty leczenia, złudna nadzieja na krajowe uprawy a teraz kolejne obawy o to, że niedługo może zabraknąć leku w aptekach. Oczywiście o całej sytuacji będziemy informować na bieżąco na naszym portalu. Miejmy nadzieję, że będą to lepsze wiadomości. Póki co samodzielna uprawa medycznej marihuany dla pacjentów jest zakazana, a rekreacyjny rynek w Polsce sprowadza się do podziemia – często także suszu wątpliwej jakości. To wszystko stanowi zagrożenie w sektorze zdrowia publicznego. Pacjenci pilnie potrzebują ciągłości dostaw.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię
NAPISZ KOMENTARZ